Κέρκυρα-Ολυμπιακός 0-2: Σαν πρωταθλητής

Δε χάνεται πλέον αυτό το πρωτάθλημα

Ό,τι χρειαζόταν για να αγκαλιάσει το πρωτάθλημα έκανε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι με σοβαρή εμφάνιση και σκόρερ τους Φορτούνη και Μάριν πέρασαν από την Κέρκυρα με σκορ 2-0.

Πέρασε από την Κέρκυρα κι «αγκάλιασε» τον τίτλο ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι «καθάρισαν» εύκολα 2-0 κι έκαναν το 2/2 με τον Τάκη Λεμονή στον πάγκο τους.

Καλή εικόνα είχε η ομάδα του Έλληνα τεχνικού, που έφτασε τις 100 νίκες, στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες ήταν το απόλυτο αφεντικό κι άνοιξαν το σκορ με τον Φορτούνη στο 20’, ενώ είχαν πολλές ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός έκανε πολύ καλή εμφάνιση και είχε και δοκάρι στο 28’.

Στο δεύτερο οι Φαίακες έπαιξαν πιο επιθετικά και για κάποια λεπτά ισορρόπησαν το παιχνίδι, όμως οι ερυθρόλευκοι «καθάρισαν» το τρίποντο με τυπικές διαδικασίες. Έπειτα από έξυπνη κάθετη του Ανσφαριφάρντ ο Μάριν (ήταν εκατοστά πιο μπροστά) βγήκε απέναντι στον Κουτζαβασίλη και πέρασε με ψύχραιμο πλασέ την πάσα από πάνω διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (77’).

Το ματς:

Πολύ κακός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και η Κέρκυρα δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και τα λάθη στην μεσαία γραμμή ήταν πάρα πολλά. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι πήραν την κατοχή, πλησίασαν την περιοχή του Κουτζαβασίλη και εκμεταλλεύτηκαν το πρώτο λάθος της αντίπαλης άμυνας ανοίγοντας το σκορ «σβηστά» με τον Φορτούνη στο 20ο λεπτό.

Μετά το 0-1 οι Πειραιώτες ανέβασαν σημαντικά την απόδοσή τους και πήραν ρυθμό. Ο Μάριν μαζί με τον Φορτούνη δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους «Φαίακες», που δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν ηρεμία στα μετόπισθεν. Η ομάδα του Λεμονή πίεσε όμως στάθηκε άτυχη στο 28ο λεπτό με τον Φορτούνη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην επίθεση και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Καλύτερο ρυθμό είχε το δεύτερο ημίχρονο. Σημαντικό ρόλο στην εικόνα του παιχνιδιού έπαιξε η Κέρκυρα, που αναγκάστηκε να ρισκάρει. Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου πλησίαζαν με μεγαλύτερη άνεση την περιοχή του Καπίνο, όμως και οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να απειλούν βρίσκοντας πλέον χώρους και από τις επιθέσεις στην κόντρα.

Το πέρασμα των λεπτών βρήκε τους γηπεδούχους να ξεθαρρεύουν, όμως οι Πειραιώτες τους έκοψαν απότομα τον αέρα. Πάνω, λοιπόν, που η Κέρκυρα είχε ισορροπήσει το παιχνίδι ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τη νίκη με τον Ανσφαριφάρντ να βγάζει κάθετη στον Μάριν (ήταν εκατοστά πιο μπροστά) ο οποίος έσκαψε ψύχραιμα την μπάλα πάνω απ’ το σώμα του Κουτζαβασίλη «γράφοντας» το 2-0 (77’). Από εκεί και πέρα η αναμέτρηση είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελευταίο σφύριγμα του Ευαγγέλου βρήκε τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζαραδούκας, Νίκιτς (86’ Ανδρεόπουλος), Ντιόγκο (81’ Γεωργακόπουλος), Ιωάννου, Σιόντης, Κόντος (76’ Επστάιν), Γεωργίου, Γκόμες, Τουράμ
Στον πάγκο: Αραμπατζής, Ζορμπάς, Σπίνουλας, Αντιλέχου

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Μποτία, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (67’ Μάρτινς), Φορτούνης, Μάριν (82’ Τσόρι), Σεμπά, Καρντόσο (67’ Ανσαριφάρντ)