«Κρέμασε» τον Παναθηναϊκό ο Ζαχίντ

Χάθηκαν βαθμοί στην Τρίπολη με το 1-1

Αστέρας και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στην Τρίπολη, στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Super League 1, με το εν λόγω αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, ουσιαστικά…

Κι αυτό γιατί, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με πέναλτι του Μακέντα, που εκτελέστηκε εις διπλούν για παράβαση του κανονισμού από πλευράς Παπαδόπουλου, στο 51’ -με τον Ιταλό στράικερ να φτάνει τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας την περσινή του επίδοση- ενώ στη συνέχεια έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι.

Ωστόσο, η απερίσκεπτη αποβολή του Ζαχίντ στο 65ο λεπτό, έδωσε το δικαίωμα στους Αρκάδες να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και να ψάξουν για την ισοφάριση, η οποία ήρθε τελικά στο 85ο λεπτό χάρη στο… πρώτο φετινό τέρμα του Χαουρέγκι, κι ενώ γλίτωσαν δύο καλές φορές στις καθυστερήσεις το 1-2!

Έτσι, ο μεν Παναθηναϊκός παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 41 βαθμούς αλλά απέτυχε να κάνει το 2Χ2 και ταυτόχρονα να ξεφύγει περαιτέρω από τον πέμπτο της βαθμολογίας Άρη. Ο δε Αστέρας δεν μπόρεσε να πάρει το «τρίποντο» που θα του επέτρεπε να προσπεράσει τον ΟΦΗ στην μάχη για την είσοδο στα πλέι οφ, μένοντας έβδομος με 30 πόντους.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, από το ξεκίνημα μέχρι και το ημίωρο, το ματς ήταν χωρίς ρυθμό και κατ’ επέκταση σημαντικές φάσεις. Πολλά λάθη και διστακτικότητα από αμφότερες τις ομάδες, είχαν σαν αποτέλεσμα να μην καταγραφεί ούτε… υποψία ευκαιρίας.

Ο Αστέρας προτίμησε να κλείσει τους χώρους, εξουδετερώνοντας παράλληλα την δημιουργία του αντιπάλου του και όταν επιτέθηκε το έκανε μονοδιάστατα, κυρίως από την δεξιά πλευρά με τον Ντέλετιτς.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του είχε εμφανές πρόβλημα στην ανάπτυξη και το «χτίσιμο» του παιχνιδιού από τα άκρα. Χωρίς συνεργασίες στο τρίτο μισό του γηπέδου, αλλά και με τον άξονα… φορτωμένο, δυσκολεύθηκε πολύ να πατήσει περιοχή.

Κάπως έτσι, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 28ο λεπτό για να καταγραφεί η πρώτη φάση. Φάση, βέβαια, που ήταν ως… μη γενόμενη, λόγω του ότι ο σκόρερ Ντέλετιτς ήταν εμφανώς εκτεθειμένος στο ξεκίνημα του 1-0 για τους Αρκάδες…

Το… αυτό ισχύει και για την φάση του 33’, με τον Μακέντα να είναι «ακάλυπτος» αλλά τον Χατζηγιοβάνη να χάνει παρόλα αυτά την ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, μετά το γύρισμα του Ζαχίντ, εντός περιοχής.

Ο νεαρός εξτρέμ των «πράσινων» πρωταγωνίστησε σε δύο ακόμα καλές στιγμές για την ομάδα του, με το μακρινό σουτ του στο 36’ να καταλήγει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου και την προσπάθεια του μετά την «κομπίνα» με τον Ζαχίντ να σταματάει από το… κεφάλι του Σουάρεθ κι ενώ η μπάλα πήγαινε προς την εστία, στο 43ο λεπτό!

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την στατιστική να καταγράφει 2-4 σουτ και 2-3 τελικές στο τέρμα, με τα κόρνερ να είναι 2-0 και την κατοχή μπάλας 43%-57%.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής (78’ Σίτο), Μουνάφο, Ιγκλέσιας (19’ Βαλιέντε), Ντέλετιτς, Κρέσπι (61’ Λ. Φερνάντεθ), Μ. Φερνάντεθ, Χαουρέγκι.

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (60’ Αλεξανδρόπουλος), Κουρμπέλης, Ανουάρ, Νάγκι, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (63’ Μπουζούκης), Μακέντα (76’ Περέα).