Λύγισε την Εφές και κατέκτησε το «Π. Γιαννακόπουλος« ο Παναθηναϊκός!

Παναθηναϊκός και Εφές έδωσαν ένα μεγάλο ντέρμπι στο ΟΑΚΑ

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε το «Π. Γιαννακόπουλος» ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» έδωσαν έναν... πραγματικό τελικό με την Εφές και τη νίκησαν με σκορ 70-69, κατακτώντας το τουρνουά χάρη στο πρώτο game-winner του Κώστα Σλούκα στην ομάδα!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, φτάνοντας και σε διψήφιες διαφορές. Οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν το «μπλοκάρισμα» της «πράσινης» επίθεσης στην τελευταία περίοδο και επέστρεψαν στο ματς, όμως ο Σλούκας με ανάποδο λέι απ 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους!

Κάπως έτσι, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ολοκλήρωσε τα φιλικά της και στρέφεται πλέον στην έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων, με πρώτη από αυτές το Super Cup που ξεκινάει στις 29 Σεπτεμβρίου.

Κορυφαίος του αγώνα και πρώτος σκόρερ ήταν ο εντυπωσιακός Ματίας Λεσόρ, που έβαλε 21 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, σηκώνοντας ουκ ολίγες φορές το ΟΑΚΑ στο «πόδι». Ακόμα μία θετική εμφάνιση του βελτιωμένου Κάιλ Γκάι, που έβαλε 13 πόντους με 3/8 τρίποντα. 9 πόντους μέτρησε ο Σλούκας, που έκανε κακό παιχνίδι για τρεις περιόδους όμως βγήκε μπροστά στην τέταρτη και πιστώνεται το νικητήριο καλάθι.

Από πλευράς Εφές, 14 πόντους είχε ο Σέιν Λάρκιν, 13 ο Γουίλ Κλάιμπερν και 11 ο Άντε Ζίζιτς.

To ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ανταλλαγή καλαθιών από Μήτογλου, Μπράιαντ και Λάρκιν για το 3-4. Ο Γκάι βρέθηκε ελεύθερος και σκόραρε για τρεις, γράφοντας το 8-4 για τον Παναθηναϊκό, πριν ο Τόμπσον μειώσει σε 8-6 με λέι απ μετά από λάθος. Ο ίδιος έβαλε και τρίποντο για το 8-9, όμως ο Μήτογλου έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 12-11, με το ματς να πηγαίνει πόντο –πόντο. Οι Τούρκοι πήραν και πάλι προβάδισμα με τρίποντο του Κλάιμπερν, όμως Γκάι και Λεσόρ έβαλαν βολές για το 16-14. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με ένα κάρφωμα του Λεσόρ να ξεσηκώνει το ΟΑΚΑ στο 23-20, που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, Μπομπουά και Παπαπέτρου αντάλλαξαν τρίποντα για το 26-23. Η άμυνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε και έτρεξε ένα μικρό σερί με πρωταγωνιστές τους Χουάντσο και Μπαλτσερόφσκι, φτάνοντας στο 33-23. Η Εφές απάντησε με ένα δικό της καλό διάστημα, όμως ήταν άστοχη στις βολές και έχασε την ευκαιρία να μειώσει περισσότερο από το 33-26. Ο Σλούκας εκμεταλλεύτηκε το κλέψιμο του παθιασμένου Γκάι και σκόραρε τους πρώτους του πόντους για το 35-26. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 36-31.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Εφές πλησίασε ακόμη περισσότερο, στο 36-35, με τον Ζίζιτς. Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο Γκάι που ντύθηκε δημιουργός και στη συνέχεια εκτελεστής, γράφοντας με τρίποντο το 43-35. Ο Μήτογλου πήρε τη σκυτάλη, κάνοντας ένα προσωπικό 4-0 για το 47-35, τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Ο Λάρκιν προσπάθησε με δύο προσωπικές ενέργειες να μειώσει, βάζοντας αλλεπάλληλα τρίποντα για το 51-41. Ο Λεσόρ όμως πήγαινε συνεχώς στο καλάθι και κέρδιζε βολές, γράφοντας το 55-43. Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 55-46.

Η Εφές μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε γρήγορα σε 55-51 με τον Γουίλις, όμως ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο για το 60-53, ενώ έβαλε δεύτερο συνεχόμενο καλάθι για το 62-53. Λάρκιν και Ζίζιτς έτρεξαν ένα 6-0 για το 62-59, ενώ ο Γουίλις με τρίποντο υπέγραψε την ισοπαλία (63-63). Σε αυτό το διάστημα η επίθεση του Παναθηναϊκού είχε κολλήσει για τα καλά, και αυτός που την ξεκόλλησε ήταν ο Κάιλ Γκάι, που έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 66-63. Κλάιμπερν και Λεσόρ αντάλλαξαν πόντους για το 68-67. Η Εφές με δύο βολές του Μπράιαντ πέρασε μπροστά, όμως ο Σλούκας έβαλε ανάποδο λέι απ νίκης για το 70-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-31, 55-46, 70-69

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 1 , Γκάι 13 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπαλτσερόφκσι 6 , Σλούκας 9 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ) , Παπαπέπτρου 3 (1) , Γκραντ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 21 (9 ριμπαουντ) , Γκριγκόνις , Ερνανγκόμεθ 3 (5 ριμπάουντ) , Μήτογλου 9 (9 ριμπάουντ)

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 14 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπομπουά 8 (2) , Μπράιαντ 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Γκάζι , Κλάιμπερν 13 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμπσον 5 (1), Πλάις , Χόλατζ, Οσμανί , Γιλμάζ , Γουίλις 10 (2) , Ζίζιτς 11