Μπασακσεχίρ-Ολυμπιακός 0-1: Κουμάντο στην Πόλη κάνει ο Θρύλος

Ο Σα κράτησε το μηδέν αποκρούοντας πέναλτι στο 92ο λεπτό

Τεράστια νίκη για τον Oλυμπιακό μέσα στην Πόλη αφού επικράτησε της Μπασακσεχίρ με 0-1 χάρις το γκολ του Μασούρα στο 52'στο «Başakşehir Fatih Terim Stadium» για το Γ' προκριματικό γύρο του Champions League και πλέον έχει το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Την ερχόμενη Τρίτη (13/8) ο επαναληπτικός στο Φάληρο.

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι, προσπαθώντας να γίνει απειλητικός, ελέγχοντας παράλληλα και την ροή του αγώνα. Πρώτο σουτ για την ομάδα του Μαρτίνς ήταν στο 4ο λεπτό, με τον Γκερέρο αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Στο 11’ απείλησε με σουτ του Γκιγιέρμε αλλά ο τερματοφύλακας των Τούρκων μάζεψε εύκολα. Στο 15ο λεπτό η Μπασακσεχίρ έγινε για πρώτη φορά απειλητική, όταν από εκτέλεση φάουλ και ενώ ο Σα είχε αρχικά μαζέψει την μπάλα, του έφυγε, ακολούθησαν κάποια σουτ, αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί. Στο 22’ ο Τσιμίκας έβγαλε ωραία σέντρα, ο Γκερέρο από αρκετά πλάγια θέση έπιασε την κεφαλιά αλλά έδιωξαν οι γηπεδούχοι λίγο πριν τη γραμμή. Στο 37’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κριβελί έπιασε την κεφαλιά, ο Σα δεν βγήκε, ωστόσο η μπάλα πέρασε εκτός. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, έπιασε σουτ στην κίνηση ο Γκιγιέρμε αλλά δεν ήταν αποτελεσματικό και πέρασε πάνω από τα δοκάρια, στην τελευταία αξιόλογη στιγμή ενός μέτριου γενικά πρώτου 45λεπτου.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το 2ο ημίχρονο κι αυτό γιατί στο 52ο λεπτό ύστερα από σέντρα του Βαλμπουενά, ο Μασούρας με καρφωτή κεφαλιά στο 2ο δοκάρι έκανε το 0-1. Στο 66’ η Μπασακσεχίρ απείλησε με σουτ του Γκούλμπραντσεν, αλλά μάζεψε εύκολα ο Σα. Στο 71’ ο Βίτσκα επιχείρησε πολύ ωραίο σουτ, αλλά ο Σα απέκρουσε δύσκολα, σώζωντας την εστία του. Στο 79ο λεπτό ο Καχβετσί εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα ωστόσο βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 80’ η Μπασακσεχίρ έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Καχβετσί. Στο 92’ οι Τούρκοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Μπρούνο, το εκτέλεσε ο Βίτσκα αλλά ο Σα με φοβερή απόκρουση κράτησε το μηδέν και χάρισε μια σπουδαία νίκη στους ερυθρόλευκους!

Διακριθέντες:

Μπασακσεχίρ: Δεν ξεχώρισε κανείς για τους Τούρκους, περιμέναμε περισσότερα πράγματα, λαμβάνωντας υπόψη το ταλέντο που υπάρχει στην ομάδα.

Ολυμπιακός: Η κεφαλιά του Μασούρα ήταν αυτή που έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», αλλά ο Σα με την επέμβαση του ήταν αυτός που εν τέλει χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Απογοήτευσαν:

Μπασακσεχίρ: Ο Βίτσκα ήταν ο μοιραίος καθώς αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο τέλος. Κακός ο Καχβετσί που αποβλήθηκε και χάνει τον επαναληπτικό, ενώ ο Ρομπίνιο δεν συνείσφερε καθόλου και ήταν πολύ μέτριος.

Ολυμπιακός: Ο Μπρούνο έκανε δώρο ένα πέναλτι στους Τούρκους, αλλά ο Σα διόρθωσε το λάθος του.

Κοουτσάρισμα:

Μπασακσεχίρ (Μπουρούκ): Δεν ικανοποίησε η ομάδα του και πλέον έχει πολύ δύσκολο έργο σε μια καυτή έδρα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σπουδαίο διπλό, έχει το σκορ με το μέρος του και πλέον καλείται να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Διαιτησία (Orel Grinfeld): Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες και ήταν σωστός στις αποφάσεις του.

Μπασακσεχίρ: Γκουνιόκ, Κλισί, Βίτσκα, Γκούλμπραντσεν (Ελία 68'), Καχβετσί, Τεκντεμίρ (Αζουμπουίκε  63'), Σεϊτζού, Βιεϊρά, Κριβέλι (Μπα 80'), Ρομπίνιο, Ζούνιορ

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Γκερέρο (Ελ Αραμπί 88'), Ποντένσε, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Μασούρας (Μπρούνο 84'), Μεριά, Τσιμίκας, Βαλμπουενά (Καμαρά 73')

Σκόρερς: -/ Μασούρας

Κίτρινες Κάρτες:  Κριβελί, Βίτσκα, Καχβετσί, Κλισί, Βιεϊρά / Τσιμίκας

Κόκκινες Κάρτες: Καχβετσί /-

Διαιτητής: Orel Grinfeld