Μπιέλ κερνάει, Μπιέλ πίνει και επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό!

«Καθάρισε» με Μπιέλ ο Ολυμπιακός και επανήλθε στις νίκες

Έλαμψε ο Μπιέλ και επέστρεψε στις νίκες ο… διπρόσωπος ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ιωνικό. Με κορυφαίο τον Ισπανό, ο οποίος είχε γκολ και ασίστ στο ντεμπούτο, οι Πειραιώτες επικράτησαν 3-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Μπουχαλάκης άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με πλασέ (και λίγη τύχη) έπειτα από κόρνερ του Μπιέλ, ο οποίος σκόραρε στο 45’ με το δεξί (από ασίστ του Χουάνγκ Ουί Τζο). Οι Νικαιώτες μείωσαν στο 49’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα και στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ζόρισαν τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι απείλησαν ελάχιστα στο δεύτερο μέρος.

Ο Ελ Αραμπί «κλείδωσε» τη νίκη στο 90’+5’ με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Ραντζέλοβιτς. Ο Σέρβος, ο οποίος έπαιξε ως αλλαγή, είχε δοκάρι (90’).

Στο μυαλό των κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Κάρλος Κορμπεράν, με τον Μπιέλ να κάνει ντεμπούτο. Ο Βατσλίκ σταθερά κάτω από τα δοκάρια, Άβιλα, Μανωλάς, Μπα και Ρέαμπτσιουκ η τετράδα της άμυνας. Μπουχαλάκης και Χουάνγκ Ιν Μπέομ ήταν στα χαφ, με την τριάδα Μασούρα, Μπιέλ και Ντε λα Φουέντε να είναι πιο μπροστά. Ο Χουάνγκ Ουί Τζο ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης αντί του Ελ Αραμπί.

Με 5-3-2 ξεκίνησε τον Ιωνικό ο Δημήτρης Σπανός. Ο Χουτεσιώτης στην εστία, ο Μύγας δεξιά, ο Μίλο αριστερά, ενώ η τριάδα Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες ήταν στο κέντρο της άμυνας. Ο Βαλεριανός χρησιμοποιήθηκε σε ρόλο «κόφτη», ενώ Φαντιγκά και Μεντόσα ήταν εσωτερικοί μέσοι. Ο Μάντζης είχε τον Άοσμαν στο πλευρό του.

Ο Ολυμπιακός προερχόμενος από την γκέλα στην Τρίπολη έψαχνε μια αντίδραση κόντρα στον Ιωνικό, αλλά αυτό δεν φάνηκε στα πρώτα λεπτά. Η κατοχή της μπάλας δεν αρκούσε και βλέποντας και πάλι (όπως συνέβη με τον Αστέρα) έναν αντίπαλο να είναι οχυρωμένος πίσω αντιμετώπισε προβλήματα στο ξεκίνημα η ομάδα του Κορμπεράν. Αν και οι Νικαιώτες περίμεναν, η πρώτη υποψία φάσης έγινε για τους γηπεδούχους με κόντρα επίθεση, με τον Μασούρα να βγάζει κάθετα στον Χουάνγκ Ουί Τζο, που κόπηκε από την άμυνα του Ιωνικού.
Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στον Ιωνικό και σημειώθηκε στο 12ο λεπτό. Ο Μίλο πλαγιοκόπησε (μετά από μπαλιά του Μεντόσα) και έκανε το γύρισμα, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν αντέδρασε καλά και ο Μάντζης έπιασε άστοχο σουτ δίχως ισορροπία από καλή θέση. Στην πρώτη επικίνδυνη φάση που δημιούργησε, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, με τον Μπιέλ να εκτελεί τον κόρνερ, τον Μπουχαλάκη να πλασάρει και την μπάλα αφού κόντραρε σε παίκτη του Ιωνικού (με τον Μασούρα να την αφήνει επίτηδες) να καταλήγει στα δίχτυα στο 17’.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ξανά κίνδυνο στην κόντρα, αλλά ο Φαντινγκά έκανε κάκιστο τελείωμα με συρτό σουτ (22’).Ο Μπιέλ μετρούσε μια ασίστ στον Μπουχαλάκη και από τα μέσα του α’ μέρους, άρχιζε να «ζεσταίνεται» σε κανονική ροή (αφού στο 33’ λίγο έλειψε να βγάλει ασίστ σε στατική φάση για τον Μανωλά). Στο 37’ έφυγε επικίνδυνα στην κόντρα, αλλά ο Τσιγκρίνσκι τον σταμάτησε σε σόλο προσπάθεια.

Μπορεί οι τελικές του Ιωνικού στο πρώτο μέρος να μην ήταν πολλές, αλλά ήταν σχεδόν όλες καλές φάσεις. Με καλύτερη αυή του 40’, όταν ο Μύγας σέντραρε, η άμυνα του Ολυμπιακού πήρε ξανά κακό βαθμό και ο Ρομαό που αιφνιδιάστηκε έκανε άτσαλο τελείωμα σχεδόν από το ύψος του πέναλτι. Ο τελευταίος λόγος στο α’ ημίχρονο άνηκε στο πρόσωπο του πρώτου μέρους. Ο Μπιέλ μοίρασε ωραία κάθετα στον Χουάνγκ Ουί Τζο που δεν μπόρεσε να εκτελέσει, έδειξε υπομονή και σέρβιρε για τον Ισπανό, ο οποίος άδειασε τον Αντούνες και σκόραρε με το δεξί.

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ- Άβιλα (66' Ρέτσος), Μανωλάς, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Χουάνγκ, Μπουχαλάκης – Μασούρας (66' Ραντζέλοβιτς), Μπιέλ (75' Εμβιλά), Ντε λα Φουέντε (75' Ροντρίγκες) - Χουάνγκ Ουί Τζο (60' Ελ Αραμπί)

Στον πάγκο έμειναν: Τζολάκης, Κουντέ, Ζινκερνάγκελ, Παπασταθόπουλος

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης - Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Μίλο (82' Κάνιας)- Βαλεριάνος, Φαντιγκά (46' Μάσας), Μεντόσα - Άοσμαν, Μάντζης (83’ λ.τρ. Ιωαννίδης)

Στον πάγκο έμειναν: Περλέσι, Λοβέρα, Ελευθεριάδης, Οφόσου, Σερβιλάκης, Τσιριγώτης

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
Βοηθοί: Μιχαήλ Παπαδάκης, Κωνσταντίνος Στάικος
4ος Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας
VAR: Αριστομένης Κουτσιαύτης, AVAR: Τρύφωνας Πετρόπουλος