Ο Τζόουνς λύγισε τον λαβωμένο Παναθηναϊκό!

Ευστόχησε για τρεις στη λήξη του χρόνου κι έδωσε τη νίκη στους Ισπανούς

Θρίλερ με... θύμα τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ! Οι «πράσινοι» παρά τις απουσίες των Γουόλτερς, Πονίτκα και Παπαγιάννη ήταν μία άμυνα μακριά από τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια, όμως ο Κρις Τζόουνς ευστόχησε για τρεις στη λήξη του χρόνου κι έδωσε τη νίκη στους Ισπανούς με σκορ 92-91.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος του αγώνα, είδε τους Ισπανούς να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο, όμως βρέθηκε στο τέλος να κρατάει τη νίκη με 91-89, με τον Γουίλιαμς να κάνει πολύ κακή άμυνα και να αφήνει ουσιαστικά ελεύθερο σουτ στον Τζόουνς.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά και με Λι και Γουίλιαμς προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 6-0, με τον Τζόουνς να βάζει 4 σερί πόντους για το 8-4 και τον Κλαβέρ να μειώνει σε 8-6, πριν ο Τζόουνς και πάλι ισοφαρίσει σε 9-9. Ο Παναθηναϊκός με Μπέικον και Καλαϊτζάκη πήγε στο +4 και πάλι (15-11). Οι Ισπανοί ισοφάρισαν ξανά με δύο σερί τρίποντα του Γουέμπ (17-17), με τον Λι να απαντάει αμέσως (20-17). Ο Παναθηναϊκός με πόντους και ασίστ του Μπέικον πήγε στο +5 (24-19), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 26-21.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Τόμας άνοιξε λογαριασμό για το 28-23, με τον Μπέικον να γράφει το 30-23. Ο Έβανς με τρίποντο μείωσε σε 30-26, όμως ο Τόμας είχε ανεβάσει στροφές κι έκανε το 32-26, πριν γράψει με δικές του βολές το 36-27. Η Βαλένθια με μικρό επιμέρους σκορ 4-0 μείωσε σε 36-31, με τον Γκουντάιτις να σκοράρει για το 38-31. Οι Ισπανοί με τον Πρέπελιτς μείωσαν και πάλι στους 5 (40-35). Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε, με τους Καλαϊτζάκη, Λι και Γουίλιαμς να υπογράφουν το 49-42 του ημιχρόνου.

Αμέσως με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου, η Βαλένθια έτρεξε με τρεις πόντους από Αλεξάντερ και Κλαβέρ ένα 6-0, μειώνοντας στον πόντο (49-48). Το καλό διάστημα των Ισπανών συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα ένα γκολ φάουλ του Αλεξάντερ να τους φέρει μπροστά στο σκορ (52-53), πριν ο Τόμας με τρίποντο ξαναφέρει το προβάδισμα του Παναθηναϊκού (57-56) και βάλει κι άλλο για το 60-58. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 5-0 για το 60-63, με τον Γκριγκόνις να ισοφαρίζει σε 66-66 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 68-69.

Ο Λι έβαλε με τρίποντο τον Παναθηναϊκό μπροστά με 73-71 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως ο Κλαβέρ απάντησε άμεσα για το 73-74, σκοράροντας ξανά για το 73-76. Ο Μπέικον μείωσε σε 75-76, όμως ο Κλαβέρ ευστόχησε εκ νέου για το 75-79. Οι «πράσινοι» με υπομονή έφτασαν ξανά στον πόντο (78-79), με γκολ φάουλ του Γκουντάιτις. Ο Λιθουανός ήταν σε μαγική βραδιά, γράφοντας με νέο καλάθι και φάουλ το 81-79 και πετυχαίνοντας και τρίτο για το 84-81! Η Βαλένθια με «όργια» του Τζόουνς πέρασε πάλι μπροστά (86-87), όμως ο Λι ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή (88-87), όπως και ο Τζόουνς (88-89). Ο Λι έβαλε μεγάλο καλάθι για το 90-89, και ο Τόμας μία βολή για το 91-89, πριν ο Τζόουνς βάλει το νικητήριο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92