Ολυμπιακός με ψυχή, λύγισε τον ΠΑΟΚ με ανατροπή!

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 στο Φάληρο

Έβγαλε… νοκ άουτ τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Ανιγκό πλέον στον πάγκο τους, εξαργύρωσαν την ανωτερότητά τους απέναντι στον «δικέφαλο του Βορρά», επικρατώντας 3-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» με ανατροπή.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι και στα δύο ημίχρονα, αλλά στο πρώτο κλώτσησαν τις μεγάλες ευκαιρίες που είχαν και είδαν τον Μπράντον να «παγώνει» το γήπεδο στο 22’, σκοράροντας κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο β’ ημίχρονο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι τιμώρησαν τον ΠΑΟΚ για τα λάθη του. Το σύνθημα, έδωσε ο Μπακαμπού με βολίδα στο 59’, ενώ ο Μασούρας έβαλε στο 78’ σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό με εξ επαφής κεφαλιά έπειτα από «τσαφ» του Κουλιεράκη. Το εντός περιοχής χέρι του Ζίβκοβιτς έδωσε τη δυνατότητα στον Ελ Αραμπί να «καθαρίσει» το ματς στο 87’ με εκτέλεση πέναλτι και να υπενθυμίσει ότι ο Ολυμπιακός είναι ολοζώντανος για πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος με σκοπό να εκμεταλλευτεί την έδρα του, ενώ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε έχοντας προτεραιότητα να προσέξει τα νώτα του. Οι Πειραιώτες απείλησαν πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό δράσης, με τον Μπιέλ να πιάνει δυνατό σουτ μεν, αλλά με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κοτάρσκι. Στη συνέχεια υπήρξαν δύο ημιτελείς προσπάθειες από τα πόδια των Ρ. Σοάρες (3’) και Ντόουγκλας (5’) για τον ΠΑΟΚ. Κάτι παρόμοιο συνέβη και με την προβολή του Φορτούνη (6’).

Ακολούθησε κυριαρχία του Ολυμπιακού μέχρι να γίνει το 0-1 του ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ψηλά, έκλεψαν μπάλες και πολιόρκησαν την αντίπαλη περιοχή, δημιουργώντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Με την προβολή του Μπακαμπού (13’) από τη σέντρα του Βαλμπουενά και την εντυπωσιακή απόκρουση του Κοτάρσκι. Στο επόμενο λεπτό, η ομάδα του Ανιγκό πίεσε και έκλεψε, με τον Φορτούνη να κάνει σουτ λίγο έξω. Στο 17’ ο Μπακαμπού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν εμφανώς εκτεθειμένος και παρέμεινε το 0-0. Δύο λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Φορτούνη να πιάνει σουτ με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή και τον Κοτάρσκι να διώχνει με δυσκολία πριν κάνει κακό κοντρόλ ο Μπακαμπού και του δώσει την ευκαιρία να μπλοκάρει. Ούτως ή άλλως ήταν οφσάιντ ο 31χρονος φορ.

Στο 22΄ο Μπράντον «πάγωσε» το «Γ. Καραϊσκάκης». Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβαλαν ωραία κάτω την μπάλα, με τους Ζίβκοβιτς και Σάστρε να συνεργάζονται από τα δεξιά για να πατήσει περιοχή ο δεύτερος, ο οποίος γύρισε για την καρδιά της περιοχής, όπου τρύπωσε έξυπνα ανάμεσα στους αντιπάλους του ο Ισπανός φορ και νίκησε τον Πασχαλάκη, στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και μέσα.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν αρκετά διαφορετικό μέχρι την ανάπαυλα. Με τον ΠΑΟΚ να παγώνει τον ρυθμό, θέλοντας να φέρει την αναμέτρηση στα δικά του μέτρα, ενώ ο Ολυμπιακός σάστισε από το «κρύο» γκολ που δέχθηκε. Η συχνότητα των επισκέψεων στην περιοχή του «δικεφάλου του Βορρά» δεν ήταν ίδια, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν περισσότερους χώρους στην κόντρα, ενώ μείωσαν τα επιπόλαια λάθη.

Η ομάδα του Λουτσέσκου βρήκε δύο καλές στιγμές μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 24’ έβγαλε επικίνδυνη κόντρα από συνεργασία Κωνσταντέλια και Μπράντον, αλλά ο Μπα «καθάρισε». Πέντε λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ πίεσε και έκλεψε, ο Ζίβκοβιτς βρήκε πολλά μετρά ανοιχτό γήπεδο μπροστά του, ζύγισε το σουτ και είδε τον Πασχαλάκη να ίπταται στο δεξί παραθυράκι του και να διώχνει.

Δύο ευκαιρίες ακόμα βρήκε και ο Ολυμπιακός με τη μία να είναι πολύ μεγάλη. Ο Μπακαμπού βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι, πιάνοντας κεφαλιά μετά τη σέντρα του Βαλμπουενά, ενώ στο 45’ άγγιξε το 1-1. Ο Μπιέλ τσίμπησε περίτεχνα για τον Ρέαμπτσιουκ, που βγήκε φάτσα με τον Κοτάρσκι και λίγο αριστερά, με τον Κροάτη να βγάζει το σουτ του.

Ανάλογη με του πρώτου ημιχρόνου ήταν η εκκίνηση στο β’ μέρος. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό δράσης έβγαλε επικίνδυνη κόντρα και ο Ζίβκοβιτς σταμάτησε τον Μπιέλ με φάουλ. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε, ωστόσο, στον ΠΑΟΚ, που στο 51’ κυκλοφόρησε με υπομονή την μπάλα, ο Ντόουγκλας έπιασε γεμάτο σουτ, αλλά είδε τον Πασχαλάκη να διώχνει εντυπωσιακά. Ο Φορτούνης βγήκε φάτσα με το Κοτάρσκι στο 55’, γύρισε στον Μπακαμπού, αλλά δόθηκε οφσάιντ στον διεθνή μεσοεπιθετικό.

Ο Ολυμπιακός προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο 57’ καθώς ο Παπασταθόπουλος βγήκε με πρόβλημα στον μηρό. Δύο λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση. Ο Μπακαμπού απέφυγε τον αντίπαλο του έξω από την περιοχή και με ένα πολύ ωραίο σουτ έκανε το 1-1.

Στο 77’ ήρθε η ανατροπή χάρη σε ένα απίστευτο λάθος του Κουλιεράκη. Ανενόχλητος ο νεαρός κεντρικός αμυντικός έκανε τσαφ μέσα στην περιοχή στρώνοντας στον Μασούρας ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Κοτάρσκι. Στο 84’ ο Ολυμπιακός πήρε πέναλτι όταν ο Ζίβκοβιτς έκοψε με το χέρι προ του Βρουσάι και το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί με τον Κοτάρσκι να βρίσκει την μπάλα με το πόδι αλλά να μην την κόβει πριν περάσει τη γραμμή.

Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης - Ροντινέι, Παπασταθόπουλος (56’ Σισέ), Μπα, Ρέαμπτσιουκ - Εμβιλά, Χουάνγκ – Φορτούνης (77’ Βρουσάι), Βαλμπουενά (60’ Χάμες), Μπιέλ (77’ Μασούρας) – Μπακαμπού (77’ Ελ Αραμπί)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι - Ράφα Σοάρες, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε - Φιλίπε Σοάρες (82’ Σβαμπ), Ντόουγκλας - Κωνσταντέλιας (68’ Νάρεϊ), Τάισον (68’ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς (Ρικάρντο) – Μπράντον (69’ Ολιβέιρα)