Panathinaikos… από τα παλιά, φώναξε στην Ευρώπη ότι επέστρεψε!

Με γκολάρα του Ιωαννίδη και ένα τέρμα του -ερχόμενου από τον πάγκο- Σπόραρ ο Παναθηναϊκός «βύθισε» (2-0) τη Βιγιαρεάλ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τη Βιγιαρεάλ, στο κατάμεστο και… φλεγόμενο Ολυμπιακό στάδιο για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου του φετινού Europa League.

Οι δύο επιθετικοί του «υπέγραψαν» την σπουδαία νίκη των «πράσινων» με τον Ιωαννίδη να ανοίγει το σκορ στο 39’, με τρομερή εκτέλεση, ενώ ο Σπόραρ που τον αντικατέστησε ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της ομάδας του, στο 78’!

Με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να… εξαφανίσει ουσιαστικά τον αντίπαλο του και φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του γκρουπ, χάρη σε ένα άψογο παιχνίδι, δείχνοντας παράλληλα και τις διαθέσεις του για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η επόμενη αγωνιστική θα βρει την ομάδα του Γιοβάνοβιτς στο Ισραήλ, για το ματς με την Μακάμπι Χάιφ, η οποία ηττήθηκε με 3-0 σήμερα από τη Ρεν, που θα παίξει εκτός έδρας με τη Βιγιαρεάλ.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με δύο νέα πρόσωπα σε σχέση με το Αγρίνιο. Σχηματισμό το 4-2-3-1, τον Μπρινιόλι στην εστία και τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Μλαντάνοβιτς τετράδα στα μετόπισθεν. Ο Ρούμπεν και ο Τσέριν ήταν οι κεντρικοί χαφ, ενώ Παλάσιος και Μαντσίνι αγωνίστηκαν στα «φτερά» και ο Μπερνάρ πίσω από τον Ιωαννίδη, ο οποίος ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Η Βιγιαρεάλ από την άλλη «κατέβηκε» με εννιά αλλαγές από την 11άδα που είχε με την Αλμερία, σύστημα 4-4-2 και τον Ρέινα κάτω από τα γκολπόστ. Φεμένια, Μαντί, Γκάμπια και Πεντράθα αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και οι Κομεσανιά-Καπουέ το δίδυμο στον άξονα. Με τους Σουάρεθ και Τριγκέρος στα δύο άκρα της μεσαίας γραμμής και τους Μοράλες-Ντίας δίδυμο στην επίθεση.

Το ματς:

O Παναθηναϊκός πίεσε με το… καλημέρα τον αντίπαλό του, καταφέρνοντας να τον κρατήσει σε παθητικό ρόλο αφού η Βιγιαρεάλ ήταν αρκετά «μαζεμένη», ενώ παράλληλα προσπάθησε με παιχνίδι και από τα δύο άκρα να γίνει απειλητικός.

Στο 9’ κατέγραψε και την πρώτη τελική του προσπάθεια, όταν από κόρνερ του Μπερνάρ ο Σένκεφελντ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Με τον ρυθμό να πέφτει μετά το πρώτο δεκάλεπτο, τις δύο ομάδες να πηγαίνουν περισσότερο σε σετ παιχνίδι και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την κατοχή.

Παράλληλα, η ποιότητα τους έγινε εμφανής στο 18’, όπου και ξεδιπλώθηκαν πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση, με πέντε παίκτες εναντίον τριών. Ωστόσο, ο Μοράλες πήγε στην ατομική ενέργεια στο τέλος, με το σουτ του από θέση μέσα αριστερά να περνάει άουτ.

Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά των «πράσινων» να κάνουν αισθητή την παρουσία τους καθώς από τον πολύ ωραίο συνδυασμό των Μπερνάρ, Μαντσίνι και Παλάσιος ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, αλλά το σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Η συνέχεια βρήκε τους δύο αντιπάλους να ψάχνουν ο ένας το λάθος του άλλου, με τον Παναθηναϊκό να μην απειλείται πάντως, να ανεβαίνει ξανά και να «προειδοποιεί» στο 36’ μέσω του Παλάσιος που έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά ήταν και οφσάιντ.
Για να έρθει τελικά το… πολυπόθητο 1-0 για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοιβιτς, στην πρώτη της κλασική ευκαιρία, τρία λεπτά αργότερα: ο Κώτσιρας έκανε μια… μαγική κάθετη πάσα στον Ιωαννίδη, ο οποίος με ασύλληπτο πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από το εξερχόμενο Ρέινα, στέλνοντάς τη στα δίχτυα!

Στα τελευταία λεπτά μέχρι την ανάπαυλα, η Βιγιαρεάλ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί κάποια λάθη της αντίπαλης άμυνας, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Κομεσάνιαμ στο 45’ πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το «κίτρινο υποβρύχιο» να μπαίνει με πιο ψηλά τις γραμμές του, να πιέζει περισσότερο και να πατάει περιοχή, όμως… μέχρι εκεί.

Αυτό, όμως, άφησε και κάποιους κενούς χώρους στα μετόπισθεν του, με τους γηπεδούχους να τους χρησιμοποιούν για να φτιάξουν όχι μια αλλά… τρεις φάσεις για το 2-0…

Πρώτα στο 50ο λεπτό, όταν ο Ιωαννίδης έκανε τρομερή ενέργεια από αριστερά, πέρασε τον Γκάμπια και πήγε στο τετ α τετ με τον Ρέινα, για να έρθει ο Μαντί με σωτήρια προβολή και να του πάρει την μπάλα προτού σουτάρει!

Αλλά και στο 53’, με την διπλή μεγάλη ευκαιρία, αρχικά με τον Παλάσιος που σούταρε μέσα από την περιοχή και δεξιά, αναγκάζοντας τον Ρέινα σε δύσκολη απόκρουση. Ενώ, στην επαναφορά της μπάλας, νέο σουτ του Μλαντένοβιτς από την απέναντι πλευρά υποχρέωσε τον Γκάμπια σε διώξιμο λίγο πριν τη γραμμή!

Ο Πατσέτα προέβη σε τριπλή διορθωτική κίνηση με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ρίχνοντας στο παιχνίδι και Σόρλοθ και Παρέχο και Ζεράρ Μορένο. Ωστόσο, ήταν ο Παναθηναϊκός εκείνος που δημιούργησε την επόμενη καλή φάση, στο 62’ καθώς ο Παλάσιος βρήκε ωραία τον Κώτσιρα που έκανε κούρσα 50 μέτρων, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ...

Ο Γιοβάνοβιτς «απάντησε» στην σκακιέρα των προπονητών, περνώντας τον Σπόραρ αντί του σκόρερ και τον Βιλένα δίπλα στον Ρούμπεν, με τον Τσέριν να γίνεται το δεκάρι και ο Μπερνάρ ο αριστερός εξτρέμ αντί του Μαντσίνι που βγήκε, θέλοντας να διατηρήσει το προβάδισμα της ομάδας του.