Παραδόθηκε άνευ όρων ο Παναθηναϊκός

Απογοητευτική εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό στο Κάουνας

Σίγουρα αυτή δεν ήταν εικόνα Παναθηναϊκού… Η ομάδα του Κάτας δεν είχε την παραμικρή διάθεση να το παλέψει στο Κάουνας, όπου παραδόθηκε άνευ όρων στην ελλιπέστατη Ζαλγκίρις και ηττήθηκε καθαρά (93-78).

Η τραγική αμυντική συμπεριφορά από τους περισσότερους παίκτες του και κάποιες ανεξήγητες εμμονές από τον Ισραηλινό τεχνικό στοίχισαν στο «τριφύλλι», που υποχώρησε στο 11-21 και ανυπομονεί να τελειώσει το μαρτύριο της Ευρωλίγκας.
Θετική η παρουσία των Νέντοβιτς (17 πόντοι, 3 ασίστ) και Όγκαστ (9 πόντοι, 4 ριμπάουντ), με τους Λεκαβίτσιους και Γουόκαπ να είναι οι «δήμιοι» του Παναθηναϊκού (20 και 18 πόντοι αντίστοιχα).

Στα πρώτα λεπτά, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία του στους ψηλούς, ωστόσο δεν το πέτυχε (7-7 στο 4’). Κάπου εκεί οι παίκτες του Σίλερ πάτησαν το γκάζι και «χτύπησαν» τη… χαλαρή άμυνα των φιλοξενούμενων: με σερί 12-0, η Ζαλγκίρις εκτοξεύτηκε στο +12 (19-7).

Την ίδια ώρα, οι παίκτες του «τριφυλλιού» έκαναν το ένα λάθος πίσω από τ’ άλλο στην επίθεση κι έμειναν άποντοι για περίπου 4 λεπτά. Με τον Γκαρίνο να μπαίνει στην εξίσωση, οι Λιθουανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +13 (27-14) και 7/7 δίποντα!

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, η ομάδα του Κάτας… σοβαρεύτηκε και ανέβασε στροφές επιθετικά. Με μπροστάρη τον Χεζόνια, ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 13-2 και πλησίασε σε απόσταση βολής (33-30 στο 14’).

Παρ’ όλα αυτά, ο Λεκαβίτσιους ήταν ασταμάτητος και με δύο διαδοχικά τρίποντα έφερε την ομάδα του στο +9 (39-30). Από την άλλη, ο Μπέντιλ κρατούσε όρθιο το «τριφύλλι» (48-42), ενώ βρήκε συμπαραστάτη τον Μήτογλου, που μείωσε στο φινάλε του ημιχρόνου (52-47).

Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού έριξε τη διαφορά στο -3 (52-49) στην πρώτη επίθεση της 3ης περιόδου, ωστόσο ακολούθησε μια… καταιγίδα από τους γηπεδούχους, που σκόραραν με όλους τους τρόπους και εκτοξεύτηκαν στο +17 με σερί 14-0 (66-49 στο 24’).

Η Ζαλγκίρις απομακρύνθηκε μέχρι και με 19 πόντους (71-52 στο 25’) και κάπου εκεί μίλησε το ένστικτο αυτοσυντήρησης των φιλοξενούμενων, που «έσφιξαν» αμυντικά και μείωσαν κάπως τη διαφορά στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (74-60).

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, από τη στιγμή που οι Λιθουανοί «πυροβολούσαν» το καλάθι του «τριφυλλιού» με όλους τους τρόπους, καθώς οι παίκτες του Κάτας άφηναν αφύλαχτες διαβάσεις.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +24 (88-64 στο 35’)! Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Σίλερ κατέβασαν στροφές και επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ρίξει κάπως τη διαφορά στο φινάλε, με τον Όγκαστ να δείχνει διάθεση επιθετικά (93-78).

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78.

Έκανε τη διαφορά: Γουόκαπ και Λεκαβίτσιους ταλαιπώρησαν τους περιφερειακούς του Παναθηναϊκού και… οργίασαν. Όποιον εκ των δύο και να επιλέξουμε, θα αδικήσουμε τον άλλο. Ο πρώτος είχε 18 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά (8/10 εντός παιδιάς).

Για… πάγκο: Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Άαρον Γουάιτ, παρότι βρέθηκε σε γνώριμο περιβάλλον. Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν «ανοιχτή πληγή» στην άμυνα, έχασε όλες τις προσωπικές μονομαχίες, ενώ και στην επίθεση δεν βοήθησε καθόλου (1/5 εντός παιδιάς).

Η στιγμή του ματς: Οι δύο εύστοχες βολές του Ρουμπσταβίτσιους στο φινάλε του αγώνα, με τον 18χρονο γκαρντ της Ζαλγκίρις να κάνει ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα.

Το στατιστικό του αγώνα: Έστω και οριακά, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο εύστοχος στα τρίποντα (13/30) από τα δίποντα (13/31)! Την ίδια ώρα, η Ζαλγκίρις είχε 15/18 δίποντα στο πρώτο μέρος…