«Πετάει» ο Βόλος, παραπαίει ο ΟΦΗ!

Διπλό στο Ηράκλειο ο εκπληκτικός Βόλος

Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος, έφυγε με το διπλό από το Ηράκλειο (1-2), ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση και βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τον ΟΦΗ.

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο Βόλος, με την ομάδα του Άχνελ Λόπεθ να φεύγει με το τρίποντο από το Ηράκλειο και την έδρα του ΟΦΗ (1-2) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Βολιώτες χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονό τους, εκεί όπου πέτυχαν και τα δύο τους γκολ με τους Περέα (3') και Δουβίκα (22'), πήραν την έκτο τρίποντο της σεζόν, ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με 27 πόντους. Από την άλλη, ο ΟΦΗ που στάθηκε άτυχος αφού είχε δύο δοκάρια, υπέστη την έκτη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην ενδέκατη θέση με 19 πόντους.

Στο... μυαλό του κόουτς:

Ο Γιώργος Σίμος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 5-3-2. Στην εστία ήταν ο Βάτερμαν, ο οποίος μπορστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά είχες τους Ουές, Διαμαντή, Βαφέα, Γιαννούλη και Κοροβέση. Στην τριάδα στο κέντρο ξεκίνησαν οι Ντε Γκούζμαν, Μεγιάδο και Στάικος, με το δίδυμο στην επίθεση να είναι οι Στάρτζεον και Καστάνιος.

Από την άλλη, η ομάδα της Μαγνησίας, ξεκίνησε με σύστημα 4-2-3-1. Στο τέρμα ο Κλέιμαν, με την αμυντική τετράδα να αποτελείται από τους Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου και Ριένστρα. Στις θέσεις των χαφ οι Νίνης και Τσοκάνης, με την μεσοεπιθετική τριάδα να αποτελείται από τους Περέα, Μπαρτόλο και Μαρτίνες. Στην αιχμή του «δόρατος» ξεκίνησε ο Δουβίκας.

Με... ονειρικό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Βόλο, ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ στην πρώτη φάση του ματς, ευτύχησε να προηγηθεί με δυνατή κεφαλιά του Περέα στο πρώτο δοκάρι, μετά από σέντρα του Ριένστρα.

Παρά την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ, ο ΟΦΗ ανέκτησε άμεσα την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού, ψάχνοντας την ισοφάριση, ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά να πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή και να απειλήσει. Ότι δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι το κατάφεραν οι Βολιώτες στο 22', με εξαιρετικό τελείωμα και ενέργεια του Δουβίκα, μετά από έξυπνη μπαλιά του Μπαρτόλο στην πλάτη της άμυνας.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Κρητικοί έφτασαν μια «ανάσα» από το γκολ, καθώς μετά από γύρισμα του Καστάνιος στο δεύτερο δοκάρι, ο Γιαννούλης με προβολή «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι.

Διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Γιώργου Σίμου να μπαίνει δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και να απειλεί, πρώτα στο 48' με συρτό σουτ του Ντε Γκόύζμαν και μετά με τον Στάικο στο 51', ο οποίος με δυνατό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 56', ο Βόλος απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, με τον Νίνη να προσπαθεί να νικήσει από μακριά τον Σωτηρίου, ο οποίος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Στο 63', ο ΟΦΗ εξαργύρωσε την καλή του εικόνα στην επανάληψη, με τον Καστάνιος να μειώνει σε 1-2 με κοντινή προβολή, μετά από γύρισμα από τα αριστερά του Στάρτζεον και να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, καθώς οι πολλές και μαζεμένες αλλαγές, αλλά και οι αρκετές διακοπές λόγω τραυματισμών, έριξαν την «ταχύτητα» του ματς. Τελευταίος που απείλησε ήταν ο Βόλος, με το σουτ του Περέα στις καθυστερήσεις του αγώνα να περνάει λίγο δίπλα από την εστία του Σωτηρίου.

MVP: Δύο παίκτες του Βόλου αξίζουν το βραβείο του MVP. Συγκεκριμένα, Τάσος Δουβίκας και Χοσέ Περέα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, καθώς πέραν των γκολ που πέτυχαν βοήθησαν αρκετά του Βολιώτες.

Η σφυρίχτρα: Αρκετά καλή η διαιτησία του Γιωργου Τζοβάρα, δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (5-3-2): Σωτηρίου, Κοροβέσης (62' Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Βαφέας (Σόουζα), Διαμαντής, Ουές, Ντε Γκούζμαν (61' Γρίβας), Μεγιάδο, Στάικος, Στάρτζεον, Καστάνιος.

Βόλος (4-2-3-1): Κλέιμαν, Φερράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα (46' Κιάκος), Τσοκάνης, Μαρτίνες (90+2' Κρητικός), Δουβίκας, Μπαρτόλο (66' Σάντσες), Νίνης (76' Σάντος), Περέα.