Πράσινο τρένο με τρελό οδηγό τον Ιβάν!

Με γκολ του Σπόραρ στο 92’ ο Παναθηναϊκός «λύγισε» και τον Άρη κάνοντας το εννιά στα εννιά!

Παρά τις αντιξοότητες που συνάντησε και τα εμπόδια που βρέθηκαν μπροστά του, εντός κι εκτός γηπέδου, ο Παναθηναϊκός κέρδισε και τον Άρη, με 1-0 στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Το «τριφύλλι» είδε τον αντίπαλό του να μην τιμωρείται στις περιπτώσεις των Ετέμπο και Ιτούρμπε με αποβολή, στο 57’, ενώ το γκολ του Μπερνάρ δέκα λεπτά μετά δεν μέτρησε, με την χρήση VAR, καθώς χρέωσε φάουλ την οριακή φάση του Βέρμπιτς με τον Ετέμπο!

Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός, έκανε το 9Χ9

Πλην αυτών, είδε και τον Αϊτόρ να μπαίνει στο ματς αλλαγή στο 79’ και να τραυματίζεται δύο λεπτά μετά, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα…

Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σπόραρ ερχόμενος από τον πάγκο σκόραρε με κοντινή κεφαλιά και… λύτρωσε την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0!

Έτσι, ο Παναθηναϊκός -που σπατάλησε πολλές φάσεις για να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο και να αποφύγει το... θρίλερ στο τέλος- παραμένει πρώτος, έχοντας πλέον 27 βαθμούς αλλά και βγάζοντας ξανά χαρακτήρα.

Την ώρα που οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν κι αυτοί τις ευκαιρίες τους στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη αρκέστηκαν στο σκληρό στα… όρια του αντιαθλητικού παιχνίδι, έμειναν τελικά με δέκα παίκτες στο 96’, λόγω της αποβολής του Πάλμα με δεύτερη κίτρινη και παράλληλα στους 13 πόντους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπερνάρ (79' Τσόκαϊ), Παλάσιος (79' Αϊτόρ, λ.τ. 83' Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (63' Σπόραρ), Βέρμπιτς.

Αρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Ενκουλού, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό, Εμπακατά (80' Ντιόπ), Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (63' Γκρέι), Ζερβινιό (63' Πάλμα).

Πηγή: sport-fm.gr