Σάρωσε το Περιστέρι και κατέκτησε back-to-back το Κύπελλο ο Ολυμπιακός!

Πήρε άνετη νίκη με σκορ 85-57, κατακτώντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά το Κύπελλο Ελλάδας!

Επιβεβαίωσε και με το παραπάνω τον τίτλο του φαβορί ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν από το πρώτο λεπτό κανένα περιθώριο στο Περιστέρι bwin, νίκησαν με σκορ 85-57, και πανηγύρισαν το 11ο Κύπελλο στην ιστορία τους, απέναντι στον «δικό τους» Βασίλη Σπανούλη, που μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένος με την πορεία της ομάδας του!

Ο Ολυμπιακός ήταν από την πρώτη περίοδο απόλυτα κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ, ανέβασε από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου τη διαφορά πάνω από τους 20 (10-32), και από εκεί και πέρα απλώς έλεγξε το ματς, φτάνοντας με άνεση στην κατάκτηση του δεύτερου φετινού του τίτλου, μετά το Super Cup!

Απίστευτη εμφάνιση από τον «μπόμπερ» Άλεκ Πίτερς! Ο Αμερικανός έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τα «ερυθρόλευκα», πετυχαίνοντας 26 πόντους με 8/11 τρίποντα, τα περισσότερα από τα οποία ήταν από το ίδιο σημείο. Τρομερός και ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, ενώ πληθωρικός ήταν ο Φαλ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 τάπες.

Από το Περιστέρι bwin, που έκανε εξαιρετική πορεία όμως δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί τον Ολυμπιακό, διεσώθη μόνο ο Μωραΐτης με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 21-45, 34-68, 57-85