Στάση… Λαμία για τον Ολυμπιακό!

Η πρόκριση θα κριθεί στο Φάληρο

Στόχος δεν… επετεύχθη για τον Ολυμπιακό!

Ο Πέδρο Μαρτίνς ήθελε να δώσει ευκαιρίες σε πολλά νέα πρόσωπα και ταυτόχρονα να εξασφαλίσει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας από το πρώτο ματς κόντρα στη Λαμία, ωστόσο το ποια ομάδα θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση θα κριθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο «ΔΑΚ Λαμίας», με τον Ολυμπιακό να χάνει αρκετές ευκαιρίες και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η άριστα στημένη στο γήπεδο Λαμία και η εξαιρετική εμφάνιση του γκολκίπερ Θεοδωρόπουλου έβαλε… φρένο στους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς.

Ντεμπούτο για τον Καφού, που έδειξε πολύ απλός τις κινήσεις του, αποφεύγοντας περιττές ενέργειες στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Εμρέ Μορ που πέρασε στο ματς στο 55’ δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του, εγκλωβισμένος από την κλειστή άμυνα των γηπεδούχων.

Με αρκετά νέα πρόσωπα και τα βλέμματα να είναι στραμμένα στον Καφού, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλλει τον δικό του… νόμο από τα πρώτα λεπτά στο ΔΑΚ Λαμίας, περνώντας την μπάλα στα άκρα και κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα που κινούνταν ο Ραντζέλοβιτς.

Ωστόσο, τα χαμηλά επίπεδα χημείας εντός ενδεκάδας λόγω των νέων προσώπων δεν βοηθούσε το πλάνο του Πέδρο Μαρτίνς για ένα γρήγορο γκολ που θα έβαζε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Μάλιστα, η πρώτη απειλητική στιγμή καταγράφηκε για τους γηπεδούχους, όταν στο 18’ ο Σασί εκμεταλλεύθηκε την αμυντική ανισορροπία των φιλοξενούμενων, αλλά άργησε να εκτελέσει με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να παραχωρήσουν το κόρνερ.

Οι πρώτες απειλητικές στιγμές από τους παίκτες του Πορτογάλου τεχνικού δημιουργήθηκαν μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, αρχικά στο 23’ με τον Χασάν να καθυστερεί να εκτελέσει από την πάσα του Φορτούνη, ενώ στο 27’ και πάλι ο Χασάν από μπαλιά του Αβραάμ και κακή εκτίμηση του Βύντρα, τέλειωσε άσχημα τη φάση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

Τον επίλογο των ευκαιριών για το πρώτο ημίχρονο έγραψε ο Ραντζέλοβιτς στο 38’, με ένα πολύ δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Θεοδωρόπουλο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός παρουσίασε πιο επιθετικές διαθέσεις σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 49’ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Θεοδωρόπουλο να αρνείται το γκολ στα πολύ μακρινό σουτ του Καμαρά, ενώ στην επιστροφή ο Ραντζέλοβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε, παρά τις ευνοϊκές προϋποθέσεις.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, από στατική φάση και πρώτη κεφαλιά του Αβραάμ, ο Σισέ έκανε την προβολή στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Θεοδωρόπουλου, με τον Μαρτίνς να αποφασίζει να δώσει την ευκαιρία στον Μορ που πέρασε στο ματς στο 55’.

Η Λαμία ήταν αυτή που έχασε την επόμενη ευκαιρία και συγκεκριμένα στο 58’, με τον Σασί νας στέλνει την μπάλα άουτ, πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Αλέν (υποδείχθηκε λανθασμένα οφσάιντ ο παίκτης των γηπεδούχων, οπότε σε περίπτωση VAR θα υπήρχε κανονικά φάση), με τον ρυθμό στη συνέχεια να μειώνεται αισθητά λόγω και των αλλαγών από τους δύο προπονητές.

Η τελευταία καλή στιγμή σημειώθηκε στις καθυστερήσεις, με τον Σισέ να αστοχεί και πάλι, αυτή τη φορά με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ.