Τιμώρησε τον Παναθηναϊκό στο 92’ ο Βόλος!

Με γκολ του Μπαρτόλο στο 92’ ο Βόλος πήρε τον βαθμό στο ΟΑΚΑ

Έγκλημα και τιμωρία για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ! Παρά το γεγονός ότι το «τριφύλλι» προηγήθηκε στο 56’ με γκολ του Καρλίτος, κι ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Ισπανός φορ έχασε πέναλτι (νικήθηκε από τον Γκαραβέλη), οι παίκτες του Μπόλονι με αρκετό φόβο και άγχος, προτίμησαν να κλειδώσουν το ματς στο γκολ και τελικά τιμωρήθηκαν στο 92’.

Ο Μπαρτόλο από εξαιρετική πάσα του Γκουαροτσένα, έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Διούδη, ρίχνοντας τον Παναθηναϊκό στο «καναβάτσο» και αφήνοντάς τον χωρίς νίκη για ακόμα μία αγωνιστική στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» είναι πλέον στους 3 βαθμούς, ενώ ο εξαιρετικός Βόλος ανεβαίνει στους 11 βαθμούς.

Με σαφή στόχευση την τροφοδότηση των Μακέντα και Καρλίτος, ο Παναθηναϊκός ήθελε να μεταφέρει το παιχνίδι προς την εστία του Βόλου, ωστόσο, πλην κάποιων σεντρών, δεν γινόταν κάτι πραγματικά το αξιοσημείωτο στην εστία του Γκαραβέλη. Στο 11’ οι «πράσινοι» κατάφεραν να δημιουργήσουν την πρώτη τους κλασική ευκαιρία, όταν ο Κουρμπέλης με ωραία μπαλιά βρήκε τον Χατζηγιοβάνη, αυτός με τη μία έστρωσε στον Καρλίτος, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων, με τον Χατζηγιοβάνη να κάνει λάθος α-λά… Γεντί Κουλέ, ο Ουάρντα είπε «ευχαριστώ» πασάροντας στον Φεράρι, αλλά ο Διούδης είπε «όχι» στο σουτ του τελευταίου.

Γενικότερα, στο πρώτο μέρος ο Σάντσες που «έπεφτε» πάνω στον Ουάρντα, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και στο 41’ ήταν τυχερός στο φάουλ που έκανε πάνω στον Αιγύπτιο, αφού η εκτέλεσή του ήταν κακή για τις προϋποθέσεις που υπήρχαν, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Μάλιστα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ακόμα μία εξαιρετική φάση για τους Βολιώτες, με τον Μαρτίνες να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Διούδη, από υπέροχη ενέργεια του Ουάρντα.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου να βρει το γκολ, αλλά με μεγάλη περιπέτεια. Αρχικά, στο 52’ ο Σάντσες του Βόλου έκανε χέρι σε σουτ του Σάντσες του «τριφυλλιού», ο Παπαπέτρου έδειξε τη βούλα, αλλά ο Καρλίτος νικήθηκε από τον Γκαραβέλη που έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνιά.

Παρ’ όλα αυτά, ακριβώς στην επόμενη φάση από το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μαουρίσιο που έκανε το γύρισμα όπως-όπως και ο Καρλίτος που ήταν ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έγραψε το 1-0, βγάζοντας μπόλικο από το άγχος της ομάδας του ή... τουλάχιστον θα έπρεπε να γίνει!

Οι παίκτες του Μπόλονι ήταν σαφές ότι πόνταραν στο 1-0 προκειμένου να πάνε το ματς με αυτό το σκορ μέχρι το τέλος, δίνοντας απλόχερα μέτρα στους παίκτες του Βόλου στον αγωνιστικό χώρο. Ο Άνχελ Λόπεθ είπε «ευχαριστώ», πέρασε στο ματς και τον Νίνη και τον Μπαρτόλο, μετατοπίζοντας τον Ουάρντα στην επίθεση για να πλαισιώσει τον Τάσο Δουβίκα.

Το μοιραίο τελικά δεν αποφεύχθηκε για τους «πράσινους»... Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γκουαροτσένα βρήκε με άψογη πάσα τον Μπαρτόλο που έκανε την κίνηση μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με προβολή νίκησε τον Διούδη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο στην απογοήτευση τον Παναθηναϊκό.