Τσέκαρε το εισιτήριο με… αγγαρεία ο ΠΑΟΚ

Αντιμετώπισε την ρεβάνς με την Λαμία σαν… αγγαρεία, μένοντας στο 1-1

Ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος 1-1 στην ρεβάνς με την Λαμία, τσεκάροντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, μετά και το 5-2 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα (σσ. 6-3 το συνολικό σκορ).

Ο Νινούα άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό για τον Δικέφαλο, με τον Τζέιμς να ισοφαρίζει στο 52’ σε 1-1. Περισσότερο σαν αγγαρεία ήταν το ματς για τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, αφού είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση από το πρώτο ματς. Ο σκόρερ και ο Καγκάβα ήταν οι καλύτεροι και οι πιο ορεξάτοι παίκτες από πλευράς του ΠΑΟΚ, ενώ ο Πίτι και ο Τζέιμς «άρεσαν» από πλευράς Λαμίας.

Τα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού κύλησαν περισσότερο αναγνωριστικά, με την Λαμία και τον ΠΑΟΚ να προσπαθούν να βρουν ρυθμό.
Ο Καγκάβα όμως στο 14ο λεπτό έστρωσε στον Νινούα, ο οποίος με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους . Δυο λεπτά αργότερα στο 16 η Λαμία είχε διπλή ευκαιρία όταν ο Πίτι απείλησε έξω από την περιοχή, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και ο Βασιλακάκης πήρε το ριμπάουντ μέσα από την περιοχή, για να διώξει ξανά ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου.

Ο Καγκάβα ήταν ο κινητήριος μοχλός, η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του και ήταν αυτός που οργάνωνε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Με τον Πίτι από την άλλη μεριά να είναι ο πιο δημιουργικός παίκτης της Λαμίας. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, πίεζε για το δεύτερο γκολ και έχασε την ευκαιρία να το βρει στο φινάλε του ημιχρόνου, όταν κέρδισε πέναλτι στο 43’, αλλά με κακή εκτέλεση του Σβαμπ που έβγαλε ο Θεοδωρόπουλος, ενώ ούτε ο Νινούα στην εξέλιξη της φάσης κατάφερε να σκοράρει με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 46’ ύστερα από κόρνερ του Νινούα, πήρε την κεφαλιά ο Μιχαηλίδης, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 52ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζέιμς από τη μικρή περιοχή σκόραρε με κεφαλιά και έφερε το ματς στα ίσα. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεζε αρκετά, αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία. Ο Πάμπλο Γκαρσία έκανε αλλαγές από τον πάγκο για να φρεσκάρει την ομάδα του, που είχε τον έλεγχο αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά και είχαν μια μεγάλη φάση με τον Λάμπρου λίγο πριν το φινάλε δεν κατάφεραν να βρουν το δεύτερο γκολ με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες 1-1.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Σαραμαντάς, Βύντρα, Τζέιμς, Προβυδάκης (68' Χατζηστραβός), Παλαβαντισβίλι, Μπιάρνασον (74' Μπουλούλης), Ρόμανιτς (46' Σταμούλης), Βασιλακάκης (83' Νικολόπουλος), Γκαζαριάν (46' Κωστίκας), Πίτι.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης (80' Κρέσπο), Μπάμπα, Σβαμπ (64' Λάμπρου), Νινούα (68' Τσιγγάρας), Μουργκ (80' Κούτσιας), Τζόλης (64' Ελ Καντουρί), Καγκάβα, Σφιντέρσκι.