ΑΕΚ: Η κίνηση «κλειδί» του Όλτρα

Τα στοιχεία που βοήθησαν για να παραμείνει όρθια στη Γαλλία

Η ΑΕΚ έκλεισε με αρκετά καλό τρόπο την πορεία της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς χθες βράδυ έμεινε όρθια μέσα στη Γαλλία και υποχρέωσε τη Ρεν σε ισοπαλία 1-1.

Η ομάδα του Λούις Όλτρα παρουσιάστηκε σκληροτράχηλη κόντρα στην γαλλική ομάδα και απέναντι σε ένα ισχυρό αντίπαλο μέσα στην έδρα του κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία.

Η ΑΕΚ με την ισοπαλία που πήρε τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου με πέντε βαθμούς, πήρε την πρόκριση στην ενδιάμεση φάση των νοκ άουτ του Κόνφερενς Λιγκ και θα συνεχίσει στην Ευρώπη και τον Φεβρουάριο του 2023.

Ο Ισπανός κόουτς στο ψεσινό παιχνίδι φρόντισε να παρουσιάσει μία άκρως ανταγωνιστική ΑΕΚ που είδε στα μάτια τη Ρεν και δίκαια απέσπασε τον ένα βαθμό.

Αρχικά ο Όλτρα εξέπληξε με την εντεκάδα που παράταξε, καθώς δεν έκανε το rotation που πολλοί υπολόγιζαν και επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ με βασικούς ποδοσφαιριστές. Συγκεκριμένα ο Όλτρα έκανε έξι αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Καρμιώτισσα. Οι πέντε που παρέμειναν στο αρχικό σχήμα, είναι οι Πίριτς, Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Λέδες και Μάμας.

Η εντεκάδα που επέλεξε ο Ισπανός κόουτς ήταν με τους Πίριτς, Χριστοφόρου, Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Πονς, Μάμας, Γκιούρτσο, Ροσάλες, Ολατούντζι.

Γενικότερα ο Όλτρα προσέγγισε όπως έπρεπε το ματς κόντρα στους Γάλλους, καθώς δεν ανοίχτηκε αρκετά.

Όμως η ΑΕΚ παρουσίασε προβλήματα στο πρώτο μέρος, κάνοντας εύκολα λάθη στην μεσοαμυντική γραμμή, πράγμα που της στοίχησε το γκολ στο 17ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος ο Όλτρα βελτίωσε το στοιχείο με τα εύκολα λάθη στο χώρο της άμυνας και του κέντρου και περίμενε να χτυπήσει την κατάλληλη στιγμή.

Ο Όλτρα εκεί που έβλεπε ότι η ΑΕΚ δυσκολευόταν να φτάσει στο γκολ, προχώρησε σε μία κίνηση «κλειδί» που στο τέλος χάρισε την ισοπαλία στην ΑΕΚ.

Ο Ισπανός κόουτς στο 73’ απέσυρε παίκτη από το κέντρο, συγκεκριμένα τον Ραφαήλ Μάμα και έβαλε δεύτερο επιθετικό στο παιχνίδι, τον Ράφα Λόπες.

Ο Πορτογάλος φορ στη δεύτερη του επαφή με την μπάλα και στο 76ο λεπτό σκόραρε και χρίστηκε η «χρυσή» αλλαγή του Όλτρα που χάρισε τον ένα βαθμό και τις 210 χιλιάδες ευρώ που εξασφαλίζει η ισοπαλία στο Γιουρόπα Λιγκ.

Φυσικά στα τελευταία λεπτά βοήθησαν και οι άλλες δύο αλλαγές που έκανε ο Όλτρα, καθώς έβαλε αμυντικογενείς παίκτες μέσα, τους Εγγλέζου και Γκονζάλεθ που πρόσφεραν τα μέγιστα για να παραμείνει το ισόπαλο 1-1. Επίσης ως αλλαγή στις καθυστερήσεις αγωνίστηκε και ο Χένρι Ανδρέου.

Έτσι η ΑΕΚ αποχαιρέτησε με έναν από τους καλύτερους τρόπους το Γιουρόπα Λιγκ, συνεχίζει στο Κόνφερενς Λιγκ, όμως για την ώρα αφοσιώνεται στο ματς με τον Ακρίτα την ερχόμενη Δευτέρα.