ΑΕΚ: Σείεται η Σκάλα, θέλει πρωτάθλημα!

Η ΑΕΚ «φωνάζει» και μπορεί για πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ σήμερα πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη μετά από ανατροπή, καθώς επικράτησε με 3-2 του Άρη στο «ΑΕΚ Αρένα» και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ, κατάφερε να το γυρίσει και να αποδείξει σε άλλο ένα παιχνίδι ότι μπορεί για το πρωτάθλημα. Με το τρίποντο αυτό επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και ανέβηκε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας και στους 44 βαθμούς, με την Λάρνακα να σείεται με το σύνθημα «ΑΕΚ-Σκάλα-Πρωτάθλημα».

Ο Χοσέ Λούις Όλτρα σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για το Κύπελλο προχώρησε σε εννέα αλλαγές, επαναφέροντας αρκετούς βασικούς παίκτες στο αρχικό σχήμα. Συγκεκριμένα, Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Πονς, Λέδες, Φαράζ, Άλτμαν και Λόπες πήραν τις θέσεις των Τούμπα, Μπέιτς, Χριστοφόρου, Εγγλέζου, Μάμα, Σανχούρχο, Ασάντε, Τρισκόφσκι και Ρομό, ενώ οι Γκιούρτσο και Μιλίσεβιτς παρέμειναν βασικοί.

Κακό ξεκίνημα, αντίδραση, χαρακτήρας και τρίποντο

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι, καθώς μέσα σε έξι λεπτά από το 20’ μέχρι το 26, δέχθηκε δύο γκολ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Το σημαντικότερο πράγμα για τους Λαρνακείς ήταν το γεγονός ότι έβγαλαν γρήγορα αντίδραση και πριν τη λήξη του ημιχρόνου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με γκολ των Άλτμαν και Ράφα Λόπες.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν ελαφρώς καλύτερη και έψαξε το τρίτο γκολ, όμως στο αμυντικό κομμάτι η ομάδα ήταν επιρρεπής στα εύκολα λάθη, πράγμα που έγινε και στο πρώτο μέρος, το οποίο έφερε τα δύο τέρματα του Άρη. Στο δεύτερο μέρος και πάλι οι αμυντικοί της ΑΕΚ παρουσίασαν προβλήματα, αφήνοντας κάποια κενά.

Το θετικό για την ομάδα του Όλτρα ήταν το γεγονός ότι με το περνούσε ο χρόνος, κατάφερνε να πατά καλύτερα και στο τέλος έφτασε και στην ανατροπή σε 3-2 με τον Άλτμαν, ο οποίος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, σκοράροντας δύο γκολ. Εκεί που η ομάδα της Λάρνακας, έπρεπε να ελέγξει το παιχνίδι και να είναι συμπαγείς στην άμυνα, βρέθηκε ένα μεγάλο κενό στο 77ο λεπτό και ο ‘Άρης ισοφάρισε σε 3-3. Παρά την ισοφάριση οι παίκτες του Όλτρα δεν τα έβαλαν και μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πίεζαν για το τέταρτο γκολ, πράγμα που στο τέλος κατάφεραν να πετύχουν στο 90+4’ με τον Φαράζ να είναι ο παίκτης που λύτρωσε όλο το «ΑΕΚ Αρένα» και τη Λάρνακα.

Έδειξε χαρακτήρα για πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ μπορεί σήμερα να μην παρουσίασε και τον καλύτερο της εαυτό, όμως το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα και κατάφερε να το γυρίσει, λέει πολλά. Επίσης λέει πολλά και το γεγονός, ότι η ομάδα του Όλτρα ισοφαρίστηκε σχεδόν δέκα λεπτά πριν τη λήξη, όμως και πάλι βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να πάρει μία μεγάλη νίκη κόντρα σε μία ομάδα που έχει πρωταγωνιστικούς στόχους.

Σημαντικό το γεγονός ότι μέσα στο «ΑΕΚ Αρένα» οι κιτρινοπράσινοι παραμένουν αήττητοι, μετρώντας εννέα νίκες και μία ισοπαλία. Η Λάρνακα απόψε σείεται από το σύνθημα «ΑΕΚ-Σκάλα-Πρωτάθλημα» με τους παίκτες του Όλτρα να κάνουν και τον πιο άπιστο ΑΕΚτζή, ότι η ομάδα τους μπορεί να φέρει τον πολυπόθητο τίτλο στη πόλη τους.