Αν δεν είχε και σένα...

Για άλλη μια φορά ο Τρισκόφσκι έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά...

Σημαντική νίκη για την ΑΕΚ καθώς επικράτησε της Δόξας με 0-1 Μακάρειο Στάδιο για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Το γκολ για τους λαρνακείς σημείωσε στο 2ο ημίχρονο ο συνήθης ύποπτος Τρισκόφσκι, με την Δόξα να χάνει τεράστια ευκαιρία να πάρει τον ένα βαθμό στο 89' αφού ο Κάρλος αστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 16’ είδαμε την πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς, όταν από το γύρισμα του Παπαφώτη, ο Ίταλο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα.

Στο 24’ η Δόξα απείλησε και πάλι με τον Ίταλο ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ήταν πολύ άστοχο με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει ψηλά.

Σρτο 30’ είδαμε την πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ με την απευθείας εκτέλεση φάπουλ του Ναράνχο, ο Γκράσα όμως έπεσε στην γωνιά του και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 37’ ο Τρουγιόλς προωθήθηκε και έκανε το σουτ, για λίγο όμως η μπάλα πέρασε εκτός.

Στον ίδιο χαμηλό ρυθμό κύλησαν τα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου, με μόνη φάση να καταγράφεται το φάουλ που εκτέλεσε ο Μπόλιεβιτς, με την μπάλα όμως να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 54ο λεπτό η ΑΕΚ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον συνήθη ύποπτο Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1 και έτσι απέβαλε το άγχος από την λαρνακιώτικη ομάδα. Στην συνέχεια τα πράγματα έγιναν ζόρικα για τους γηπεδούχους από την στιγμή που δέχθηκαν το γκολ.

Στο 89’ η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Κάρλος ο οποίος εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Βαλέντε από τον Φακούντο και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η ΑΕΚ απέδρασε από το Μακάρειο Στάδιο με το διπλό χάρις το 7ο γκολ του Τρισκόφσκι με αντίπαλο την Δόξα.

Διακρίθηκαν: Φυσικά ο Τρισκόφσκι, του οποίου το γκολ έδωσε για πολλοστή φορά την νίκη στην ομάδα του. Πολύ καλή αμυντικά η ΑΕΚ, απειλήθηκε ελάχιστα σε όλο το ματς, παρόλο που η Δόξα είχε ικανοποιητική παρουσία, μέχρι τη στιγμή που δέχθηκε το γκολ.

Απογοήτευσαν: Το γεγονός πως η ΑΕΚ άργησε πολύ να μπει στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να σπαταλήσει ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Αρνητικός πρωταγωνιστικής ο Κάρλος με το πέναλτι που έχασε στο τέλος.

Δόξα: Γκράσα, Ντερβίντ, Καλό (Μπραμπίγια 65'), Ίταλο, Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (Ζε Βαλέντε 81'), Μέσκα, Μιντίκκης, Χριστοφή, Ζορζίνιο (Κάρλος 58')

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Ακοράν (Κωνσταντίνου 86'), Τρισκόφσκι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεζ, Φακούντο, Ιωάννου, Γκολομπάρτ, Ναράνχο (Πλάνας 42'), Γιάννου (Άμπραχαμ 62')

Σκόρερς: -/ Τρισκόφσκι

Κίτρινες Κάρτες:  Παπαφώτης / Πλάνας, Άμπραχαμ