Έπεσε μαχόμενη στο Τελ Αβίβ

Η αστοχία, η απουσία του VAR και τα λάθη έφεραν τον αποκλεισμό

Θεόδωρος Τσιολάκης

Έπεσε με ψηλά το κεφάλι στο Ισραήλ η ΑΕΚ, η οποία κοίταξε στα μάτια την Μακάμπι, όμως έχασε με 1-0, με την αστοχία, την απουσία του VAR και τα λάθη της να είναι τα στοιχεία που της στέρησαν την πρόκριση. Η ομάδα της Λάρνακας είχε μία πολύ καλή εμφάνιση και αν ήταν πιο προσεκτική μπορούσε να προκριθεί. Δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες, όμως στο 84’ ο Μιλίσεβιτς ανέτρεψε τον Μίλσον με τον Ζάχαβι στο 86’ να διαμορφώνει το τελικό 1-0 και να χαρίζει την πρόκριση στην Μακάμπι. Η ομάδα του Όλτρα είχε πέναλτι στο 81' όμως ο ρεφ δεν έδωσε τίποτα.  Η ΑΕΚ αποχαιρετά την Ευρώπη από τον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ και πλέον επικεντρώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις.

Στο πρώτο μέρος με το καλημέρα η Μακάμπι μπήκε δυνατά με ένα σουτ μόλις στο 1ο λεπτό που ανάγκασε τον Πίριτς να διώξει σε κόρνερ, ενώ στο 4’ ο Ζάχαβι στο τετ-α-τετ με τον Βόσνιο κίπερ δεν κατάφερε να τον κερδίσει, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να κάνει δεύτερη μεγάλη απόκρουση.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ πήγε να βγάλει αντίδραση και ζήτησε πέναλτι στο 6’ σε σουτ του Γκαρσία, όμως δεν έδωσε τίποτα ο ρεφ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Φαράζ με σουτ απείλησε την εστία της Μακάμπι, αλλά πέρασε έξω. Στο 16’ απείλησε ξανά η ΑΕΚ με σουτ του Γκιούρτσο, όμως η μπάλα πήγε και πάλι έξω.

Μετέπειτα η Μακάμπι προσπάθησε να πιέσει την ΑΕΚ, όμως οι παίκτες του Όλτρα στάθηκαν πολύ καλά και περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τους Ισραηλινούς, ενώ περίμεναν την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσουν.

Στο 34’ οι Λαρνακείς έχασαν καλή ευκαιρία με τον Πονς με κεφαλιά από κοντά να σημαδεύει τον κίπερ, ενώ στο 42’ η ΑΕΚ σκόραρε με τον Γκιούρτσο, όμως δόθηκε οφσάιντ, θυμίζουμε ότι δεν υπάρχει το VAR.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι η Μακάμπι μπήκε δυνατά με σκοπό να πετύχει πρώτη γκολ, όμως και πάλι η ΑΕΚ στεκόταν πολύ καλά, βγάζοντας τις άμυνες.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβηκε και αυτή και προσπάθησε με μακρινά σουτ να απειλήσει, όμως οι προσπάθειες του Φαράζ στο 59’ και του Γκάμα στο 67’ πέρασαν έξω.

Η Μακάμπι ανέβηκε μετέπειτα και έχασε δύο σερί ευκαιρίες στο 70’ και στο 72’ με τον Πίριτς να αποκρούει το σουτ του Ζάχαβι, ενώ στην επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης βρήκε το δοκάρι.

Στα τελευταία 15 λεπτά και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ με την ΑΕΚ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 80’. Ο Γκαρσία γύρισε στον Πονς, αυτός έκανε το πλασέ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Μακάμπι και ήταν στο χέρι, όμως τίποτα από τον ρεφ με την μπάλα να πηγαίνει έξω. Στην επόμενη φάση στο 81’ η ΑΕΚ σκόραρε, όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ ο Πονς και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Τρία λεπτά μετά σε μια αδράνεια της ΑΕΚ, ο Μιλίσεβιτς ανέτρεψε τον Μίλσον εντός περιοχής με τον ρεφ να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Στο 86’ ο Ζάχαβι ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 για την Μακάμπι.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο σκορ και έτσι η Μακάμπι πήρε τη νίκη 1-0, συνάμα και την πρόκριση. Η ομάδα της Λάρνακας αποχαιρετά πρόωρα την Ευρώπη και συγκεντρώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις.

Εντεκάδες:

Μακάμπι: Peretz, Revivo, Saborit, Zahavi, Biton, Cohen, van Overeem, Parfait, D. Peretz, Bitton, Macon

Στον πάγκο οι: Mishpati, D. Glazer, Turgeman, Kanichowsky, Felício Milson, Yeini, Golasa, Luckassen, Davidzada, Almog, Piven, Shahar

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσες, Γκαρθία, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Φαράζ, Γκιούρτσο, Λέδες, Πονς, Καπτούμ, Σολ

Στον πάγκο: Eρερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Ρομπέρζ, Καψής, Γκονζάλες, Μάμας

Σκόρερ: 86' Ζάχαβι/