ΑΕΛ-Αλκή 5-1: Η πεντάμορφη και η…«άσχημη»

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ

Με τέσσερα γκολ στο πρώτο 40λεπτο, η ΑΕΛ επικράτησε εύκολα της Αλκής με 5-1 στο Τσίρειο, πετυχαίνοντας την 5η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο ενώ στην επανάληψη κατέβασε ρυθμούς. Προβλημάτισε με την παρουσία της η ομάδα του Κώστα Σακκά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» θα πάνε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις στο μεγάλο ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής με τον ΑΠΟΕΛ. Τα γκολ για την ΑΕΛ πέτυχαν οι Ντα Σίλβα (2), Τεϊσέιρα, Χουράδο και Αβραάμ. Για την Αλκή σκόραρε ο Φλόρες, ο οποίος σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο πρωτάθλημα. Η εστία της ΑΕΛ παραβιάστηκε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η ΑΕΛ ήταν καταιγιστική στο πρώτο 45λεπτο και κυριάρχησε πλήρως της παραπαίουσας Αλκής. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 4ο λεπτό. Ο Τόρες έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Αβραάμ έπιασε το σουτ από πλάγια όμως δεν βρήκε στόχο. Στοπ 5ο λεπτό ο Ούρκο Πάρντο πραγματοποίησε μια φοβερή επέμβαση στον κεραυνό του Γκαζτανάγκα.

Στο 16ο λεπτό η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Νιλς Τεισέιρα. Ο Γερμανός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Γουίλερ. Στο 25’ οι «γαλαζοκίτρινοι» ζευγάρωσαν τα τέρματα τους με μια πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα. Στο 38’ η ΑΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Χουράδο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά έπειτα από γύρισμα του Ν. Τεϊσέιρα. Δυο λεπτά αργότερα ο Αβραάμ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 με ένα σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 44’ ο κήπερ της Αλκής πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση στις προσπάθειες των Χουράδο και Λαφράνς. Στο ίδιο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν δοκάρι με τον Λαφράνς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντα Σίλβα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Λεάντρο Σίλβα απείλησε με ένα πολύ καλό σουτ όμως ο Πάρντο έπεσε στη γωνία του και απόκρουσε τη μπάλα.

Η Αλκή παρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένη στην επανάληψη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 49ο λεπτό με κεφαλιά του Φλόρες έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, πετυχαίνοντας το πρώτο τους γκολ στο πρωτάθλημα. Στο 57’ η Αλκή απείλησε ξανά με ένα σουτ του Ηλία το οποίο δεν βρήκε στόχο. Στο 65’ η ΑΕΛ απείλησε με τον Αβραάμ όμως ο Πάρντο απόκρουσε τη μπάλα. Στο 75’ η Αλκή απείλησε με μια άστοχη εκτέλεση φάουλ του Σταύρου. Η ΑΕΛ πέτυχε και 5ο γκολ στο 81’ με τον Ντα Σίλβα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Πάρντο, στέλλοντας εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα. Το 5-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΛ: Ο Ντούσαν Κέρκεζ παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1. Η ΑΕΛ κυριάρχησε στο παιχνίδι και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Αλκή, επιτιθέμενη από τα φτερά.

Αλκή: Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά στην Αλκή. Η ομάδα του Κώστα Σακκά είχε πάρα πολλά προβλήματα στο μεσοαμυντικό της χώρο, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι «γαλαζοκίτρινοι».

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Ντα Σίλβα, Τορες και Νιλς Τεϊσέιρα ήταν οι ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν από την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ.

Αλκή: Ακόστα και Βασιλείου μπήκαν αλλαγή στην επανάληψη και έδωσαν νέα μεσοεπιθετικά στην Αλκή.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: -

Αλκή: Η αμυντική γραμμή της Αλκής προβλημάτισε. Ο Ούρκο Πάρντο πραγματοποίησε πολλά λάθη όμως ευθύνες φέρουν και οι συμπαίκτες του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία του Αντρέα Αργυρού και των βοηθών του.

ΑΕΛ-ΑΛΚΗ 5-1

ΓΚΟΛ: 16’ Ν. Τεϊσέιρα, 25’ και 81’ Ντα Σίλβα, 38’ Χουράδο, 40’ Αβραάμ – 49’ Φλόρες

ΑΕΛ (ΚΕΡΚΕΖ): Πρόσεκ, Α. Τεισέιρα, Λαφράνς (80’ Γερολέμου), Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα (49’ Κυριάκου), Αβραάμ, Γκαζτανάγκα, Λεάντρο Σίλβα (71’ Ντόσα Τζούνιορ), Άλεξ Ντα Σίλβα, Τόρες, Χουράδο.

ΑΛΚΗ (ΣΑΚΚΑΣ): Πάρντο, Σερφά, Γκαντάτσια, Ιβάν Κάρλος (46’ Βασιλείου), Μπελαμεϊρί, Χαρή, Σπόλιαριτς, Τραϊτσέφσκι (46’ Ακόστα), Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία (61’ Σταύρου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Γουίλερ - Ιβάν Κάρλος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντρέας Αργυρού

ΓΗΠΕΔΟ: Τσίρειο