ΑΕΛ: Κερδίζει και… στην κακή της μέρα!

Μπορεί η ομάδα του Γιανέφσκι να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης με τη Νέα Σαλαμίνα, όμως πήρε τη νίκη

Η κατάσταση έχει αλλάξει για τα καλά στην ΑΕΛ μετά και την 3η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο όπως η Νέα Σαλαμίνα.

Οι γαλαζοκίτρινοι αν και πάλι παρουσίασαν αρκετά προβλήματα στο παιχνίδι τους, πήραν την ουσία που δεν ήταν άλλη από τη νίκη και πλέον με 11 βαθμούς πλησίασαν την εξάδα.

Το πρώτο ημίχρονο, ήταν ίσως το χειρότερο από τη μέρα που ανέλαβε ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι, κάτι που επισήμανε και ο ίδιος στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα. Η ΑΕΛ δεν μπήκε καθόλου καλά στο γήπεδο, έχασε όλες τις σημαντικές μονομαχίες, επιθετικά ήταν σχεδόν ανύπαρκτη ενώ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και στην άμυνα. Είναι κάτι το οποίο ο κόουτς ξέρει ότι θα πρέπει να δουλέψει για να δοθεί συνέχεια στην αντεπίθεση που ξεκίνησε το τελευταίο διάστημα.

Ακόμη και με τέτοια άσχημη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του 61χρονου τεχνικού δεν πανικοβλήθηκε και κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα με το 0-0 (βοήθησε και το… δοκάρι στο πέναλτι του Φλοριάν), και στην επανάληψη, παρουσιάστηκε καλύτερη.

Μπήκε πιο διεκδικητική ψάχνοντας το γκολ, κάτι που στο τέλος ήρθε με τον πιο σταθερό της παίκτη την περσινή σεζόν, τον Μπρούνο Σάντος. Ο Βραζιλιάνος μπακ για ακόμη μια φορά έδειξε πόσο σημαντικός είναι για τους γαλαζοκίτρινους και με το άψογο τελείωμα του προκάλεσε έκρηξη στην Ανατολική αλλά και στον πάγκο της ομάδας.

Ναι μεν η ΑΕΛ δεν έκανε πολλές φάσεις αλλά ούτε και κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το πίστευε μέχρι τέλος ότι μπορεί να πάρει τη νίκη και τα κατάφερε. Αυτές οι συνεχόμενες επιτυχίες, δίνουν άλλη ψυχολογία και αυτοπεποίθηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Δεν μπορεί να μην γίνει ιδιαίτερη αναφορά στον κόσμο της ομάδας, ο οποίος ήταν για ακόμη μια φορά εντυπωσιακός. Οι ΑΕΛίστες δεν σταμάτησαν δευτερόλεπτο να σπρώχνουν τους παίκτες προς τη νίκη, και στο τέλος ανταμείφθηκαν. Η παρουσία του κόσμου από την αρχή της σεζόν, δίνει μεγάλη δυναμική στην ΑΕΛ, και αν συνεχίσουν και τα θετικά αποτελέσματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο τότε κανείς δεν ξέρει μέχρι που μπορεί να φτάσει η ομάδα.