Στο τέλος… «βρυχήθηκε» ο Σάντος

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας και πλησίασε την εξάδα

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα με 1-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάντος που με την γκολάρα του στο 82ο λεπτό χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του η οποία συνέχισε την αντεπίθεση της, έφτασε τις 3 συνεχόμενες νίκες και πλησίασε την εξάδα.

Δυνατά προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι η ΑΕΛ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κάτι επικίνδυνο μπροστά από την εστία του Μελισσά. Από το 8ο λεπτό και μετά η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που κέρδισε την κατοχή μπάλας όπως και τον έλεγχο του αγώνα.

Μέχρι το 20ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι έδειχναν πως με τον τρόπο που κυκλοφορούσαν ήταν πιο εφικτό να απειλήσουν με κάποια φάση. Η μοναδική τους ήταν ένα ακίνδυνο σουτ του Φελίπε από μακριά το οποίο και μπλόκαρε ο Μούριελ στο 5ο λεπτό.

Στο 19ο λεπτό είχαμε πτώση του Μαργκάσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Τσιμπόλα, ωστόσο ο Κωνσταντίνος Φωτίου δεν έβαλε το σφυρί στο στόμα. Στην εξέλιξη η ΑΕΛ κέρδισε κόρνερ το οποίο όμως δεν εκτελέστηκε ποτέ μιας και ο διαιτητής ειδοποιήθηκε από το ΒΑΡ και τον Μενέλαο Αντωνίου ότι υπάρχει παράβαση στην φάση με Μαργκάσα και Τσιμπόλα. Ο διαιτητής χρειάστηκε τον on field review για να έχει μία πιο ξεκάθαρη άποψη, με την απόφασή του να είναι πέναλτι για λογαριασμό την Νέας Σαλαμίνας.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανάλαβε ο Φλοριάν, ωστόσο δεν ευστόχησε ποτέ. Ο Γάλλος επιθετικός έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έτσι το 0-0 παρέμεινε.

Η συνέχεια του αγώνα δεν ήταν καλή. Και ενώ περιμέναμε αντίδραση από την ΑΕΛ, οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που εξακολουθούσαν να κρατάνε περισσότερο την μπάλα αλλά ανούσια, την ίδια ώρα που η ΑΕΛ ήταν εκτός παιχνιδιού επιθετικά χωρίς δημιουργία και φαντασία στο παιχνίδι της.

Ότι καλύτερο έκανε η ΑΕΛ επιθετικά ήταν ένα πολύ άστοχο σουτ του Σάντος και μία σέντρα σουτ του Τσιμπόλα την οπόια απέκρουσε ο Μελισσάς.

Γενικά το 1ο ημίχρονο ήταν φτωχό σε θέαμα με το 0-0 να είναι δίκαιο.

Β' ημίχρονο

Με αλλαγές ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο η ΑΕΛ, με τον Τσέντομιρ Γιανέφσκι να βάζει στο ματς τον Μπεραχίνο και τον Μεντόγεβιτς με απώτερο σκοπό να αλλάξει η εικόνα της ομάδας και να γίνει πιο επιθετική.

Στο ξεκίνημα του 2ου μέρους η ομάδα της Λεμεσού κρατούσε περισσότερο μπάλα, καταφέρνοντας στο 56ο λεπτό να απειλήσει για 1η φορά με την ωραία ενέργεια του Μπεραχίνο από αριστερά και το σουτ που κάνει να μπλοκάρει ο Μελισσάς.

Η συνέχεια του αγώνα δεν έφερε κάποια άλλη ευκαιρία αλλά η ΑΕΛ παρέμενε στο προσκήνιο μπας και βρει το γκολ, την ίδια ώρα που η Σαλαμίνα ήταν σε παθητικό ρόλο και δεν μπορούσε να γίνει απειλητική. Προσπαθούσε όμως να κρατήσει περισσότερο.

Στο 65ο λεπτό χάθηκε μία τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Χάσα από αριστερά έκανε την παράλληλη μπαλιά, με την μπάλα να φτάνει στον Παπαφώτη αλλά αυτός μόνος απέναντι από τον Μελισσά σούταρε άουτ.

Μετά και από αυτή την ευκαιρία η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν δημιουργήθηκε κάποια άλλη φάση από καμία πλευρά μέχρι και το 82ο λεπτό όπου έγινε η έκρηξη. Ο Χάσα έπαιξε κάθετα με τον Μπρούνο Σάντος ο οποίος εντός περιοχής εξαπέλυσε ένα κεραυνό και έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Μελισσά για να ξεσηκώσει τους πάντες στο Τσίρειο. Έξαλλα ήταν τα πανηγύρια μετά το γκολ του Βραζιλιάνου ο οποίος έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του σε ένα καθοριστικό σημείο.

Μετά το γκολ ξεκίνησαν οι αλλαγές. Η ΑΕΛ για να κρατήσει το σκορ και η Νέα Σαλαμίνα για να ισοφαρήσει. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό η καλύτερη ευκαιρία ήταν το σουτ του Μπεραχίνο που κόντραρε.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι άλλη ευκαιρία δεν θα γινόταν η Νέα Σαλαμίνα άγγιξε την ισοφάριση στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Φελίπε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μελισσάς πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά μόλις έξω.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτρια την ΑΕΛ, η οποία συνέχισε την αντεπίθεση της φτάνοντας τις 3 συνεχόμενες νίκες και πλέον έχει πλησιάσει και την εξάδα.

Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στους 13 βαθμούς και πλέον στρέφει την προσοχή της στην Πάφο.

Εντεκάδες:

ΑΕΛ: Μούριελ, Μπάστο, Κάσα, Σάντος, Ντζάλμα, Ζντραβκόφσκι (46΄  Μεντόγεβιτς), Τσιμπόλα (86΄  Τεισέιρα), Μπιλοβάρ, Μακρής (94΄   Φραντζής), Παπαφώτης (69΄   Κατσανίκλιτς), Τσέποβιτς (46΄   Μπεραχίνο).

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Οφόρι (70΄  Φιάκας), Άδωνη, Κατσικάς, Φράγκος (84΄   Τσίκο), Μαργκάσα (70΄   Λιμπόμπε), Φελίπε, Κλίμοβιτς, Τιάγκο (84΄   Κουμλυρής), Φλοριάν.

Σκόρερ: 82΄   Σάντος / -

Κίτρινες κάρτες: 42΄   Νταβόρ, 77΄   Μπάστο, 83΄   Κατσανίκλιτς, 89΄   Μεντόγεβιτς / 49΄   Οφόρι, 88΄  Κατσικάς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου

VAR: Μενέλαος Αντωνίου