ΑΕΛ: Μαγικό ραβδί ή όχι… την αναμόρφωσε!

Συνέχισε την αντεπίθεση της η ομάδα του Γιανέφσκι που έβαλε «πλώρη» για ψηλά

Εμφατική νίκη για την ΑΕΛ που επικράτησε με 3-0 του Ακρίτα Χλώρακας στο «Στέλιος Κυριακίδης», πετυχαίνοντας την τέταρτη συναπτή νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς και συνεχίζει την «αντεπίθεση» της.

Η Λεμεσιανή ομάδα ήταν κυρίαρχη σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, επέβαλε τον ρυθμό της, πίεσε τον αντίπαλο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από ωραίο συνδυασμό του Μακρή με τον Τσιμπόλα στο 31ο λεπτό.

Στην επανάληψη, το συγκρότημα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι έδωσε μέτρα στην Παφιακή ομάδα, κινδύνεψε σε μια δυο περιπτώσεις, ωστόσο ο Μούριελ δήλωσε παρών και κράτησε το μηδέν. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι «γαλαζοκίτρινοι» εκμεταλλευτήκαν το ρίσκο που πήρε ο Ακρίτας ανεβάζοντας παίκτες μπροστά, «κτύπησαν» στο 79’ με τον Τσιμπόλα και στο 90+4’ με το υπέροχο γκολ του Μακρή και έφυγαν με το «διπλό» από την Πάφο.

Στα θετικά για το συγκρότημα του Σκοπιανού τεχνικού είναι η εμφάνιση του Α’ μέρους που η ομάδα ήταν πραγματικά καταιγιστική, είχε τον μονόλογο της αναμέτρησης και την αδικεί εν πολλοίς το προβάδισμα του ενός τέρματος με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια, αφού μπορούσε κάλλιστα να τελειώσει το ημίχρονο με μεγαλύτερο σκορ.

Στο Β’ μέρος, η ΑΕΛ παρουσίασε μια αγωνιστική καθίζηση που μπορεί να δικαιολογηθεί από το γεγονός ότι οι ποδοσφαιριστές της ομάδας είχαν μόλις τέσσερις ημέρες για να γεμίσουν «μπαταρίες» από το δύσκολο παιχνίδι της περασμένης Δευτέρας κόντρα στην Nέα Σαλαμίνα. Με εξαίρεση κάποιες φάσεις που δημιούργησε ο αντίπαλος στα μέσα της επανάληψης, οι «λέοντες» παρουσίασαν σε ακόμη ένα παιχνίδι μια σταθερή και συμπαγής άμυνα, κρατώντας το μηδέν για τέταρτη φορά στα τελευταία πέντε παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Από τους κορυφαίους της αναμέτρησης και τους παίκτες που ξεχώρισαν ήταν χωρίς αμφιβολία ο Ανδρέας Μακρής. Ο ακραίος επιθετικός της Λεμεσιανής ομάδας συμμετείχε και στα τρία γκολ που πέτυχε η ομάδα του. Στο πρώτο τέρμα, ο Κύπριος διεθνής «σέρβιρε» στον Τσιμπόλα που άνοιξε «λογαριασμό», στο δεύτερο έκλεψε την μπάλα στον χώρο του άξονα για να ευστοχήσει στη συνέχεια από τα δεξιά της περιοχής ο Μπεραχίνο και φυσικά ο ίδιος σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του με ένα «κεραυνό» έξω από την περιοχή.

Σε γενικότερο βαθμό η ΑΕΛ συνέχισε τις υψηλές τις «πτήσεις» που πραγματοποιεί από την μέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι. Ο 61χρονος τεχνικός έδωσε αγωνιστική ταυτότητα στους «γαλαζοκίτρινους» που παιχνίδι με παιχνίδι γίνονται όλο και καλύτεροι. Μπορεί στη συνέντευξη τύπου μετά το πέρας της αναμέτρησης ο Σκοπιανός τεχνικός να απάντησε καταφατικά σε ερώτηση που τέθηκε από συνάδελφο αν κρατάει «μαγικό ραβδί», ωστόσο μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα που δύσκολα μπορεί να το εξηγήσει και ο καλύτερος αναλυτής, κατάφερε να αναμορφώσει ή και να μεταμορφώσει την ΑΕΛ. Ενδεικτικό άλλωστε είναι και το σερί τεσσάρων νικηφόρων παιχνιδιών που τρέχει αυτή την στιγμή η ομάδα του στο πρωτάθλημα που την ανεβάζει ακόμη πιο ψηλά βαθμολογικά και που ξέρει κάποιος που μπορεί να φθάσει.

Η συνέχεια επιφυλάσσει ένα βαρυφορτωμένο πρόγραμμα για την ομάδα της Λεμεσού (Πάφος και ΑΕΚ) που πρέπει να παρουσιαστεί ακόμη πιο έτοιμη για να δώσει συνέχεια στην «αντεπίθεση» που ξεκίνησε από τις 10 Οκτωβρίου.