Τρέχουν με 4Χ4 οι «λέοντες»… ουραγός ο Ακρίτας (vid)

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΛ, που κέρδισε εκτός έδρας την ομάδα της Πάφου με 3-0

Με το «διπλό» έφυγε από το «Στέλιος Κυριακίδης» η ΑΕΛ που επικράτησε με 3-0 του Ακρίτα Χλώρακας. Η ομάδα του Γιανέφσκι είχε την καθολική υπεροχή στο Α’ μέρος και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη οι «γαλαζοκίτρινοι» έδωσαν μέτρα στον αντίπαλο όμως αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους και στο τέλος της ημέρας πήραν ακόμη ένα τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Τσιμπόλα 31’, Μπεραχίνο 79’ και Mακρής 90+4’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι στη Πάφο η ΑΕΛ που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της αναγκάζοντας τον Ακρίτα να κλειστεί στο δικό του μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Λεμεσιανή ομάδα ήρθε στο 12’, με τον Τζάλμα να μπαίνεις στη περιοχή από τα αριστερά, να κάνει την παράλληλη πασά στον Κατσανίκλιτς ο οποιος  δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα στέλνοντας την έξω.

Τρία λεπτά μετά, η ομάδα του Γιανέφσκι «ζευγάρωσε» τις εύκαιρες της, με τον Μακρή να συγκλίνει από τα αριστερά, να κάνει το διαγώνιο πλασέ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Περντρέου.

Στο 24ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν μεγάλη φάση για να πάρουν προβάδισμα, με τον Κατσανίκλιτς να βγαίνει απέναντι από τον Περντρέου και αντί να τελειώσει την φάση να πασάρει στον Μπεραχίνο δίνοντας την ευκαιρία στον Κόρατς να απομακρύνει.

Η ομάδα του Γιανέφσκι συνέχισε τον ξέφρενο της ρυθμό και απείλησε ξανά στο 30’ με τον Μακρή να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά στον Κατσανίκλιτς, ο Σουηδός να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ και τον Περντρέου να αποκρούει ενστικτωδώς.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό αποδόθηκε «δικαιοσύνη» με την Λεμεσιανή ομάδα να ανοίγει το σκορ! Για ακόμη μια φορά ο Μακρής κουβάλησε την μπάλα από τα δεξιά, πάσαρε στον Τσιμπόλα μέσα στη περιοχή ο οποιος ελευθερώθηκε υπέροχα από τον Σαραβάνια, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 38’ οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τον Βαράντα να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά στον Σέχιτς, ο τελευταίος να κάνει το σουτ με την μπάλα να βρίσκει σωτήρια στον Φραντζή και να περνάει σε κόρνερ.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ.

Καλύτερα ξεκίνησε την επανάληψη ο Ακρίτας που βγήκε μπροστά με στόχο να φέρει στα ίσα το ματς.

Στο 59’ η ομάδα του Μπαντία έχασε τεράστια φάση για να ισοφαρίσει! Ο Καραγιάννης έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Σέχιτς να είναι μόνος στο δεύτερο δοκάρι, να κάνει το σουτ στη κίνηση και να στέλνει την μπάλα έξω.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αργό ρυθμό και την ΑΕΛ να αμύνεται στο δικό της μισό για να διαφυλάξει το προβάδισμα της.

Μόλις στη πρώτη της φάση στο Β’ ημίχρονο στο 79’, η Λεμεσιανή ομάδα πήρε «αέρα» δύο τερμάτων με τον Κατσανίκλιτς να κάνει υπέροχη κάθετη στον Μπεραχίνο, με τον Άγγλο φορ να μπαίνει μέσα στη περιοχή και να πλασάρει εύστοχα τον Περντρέου!

Ο Ακρίτας δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και στο 90+4’ ο Μακρής έβαλε το «κερασάκι στη τούρτα» με ένα «κεραυνό» έξω από την περιοχή σημειώνοντας το τρίτο γκολ για την ομάδα του.

Έτσι η ΑΕΛ πήρε μια σπουδαία νίκη και συνεχίζει την αντεπίθεση της από την μέρα που έκατσε ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι στον πάγκο της ομάδας!

Ακρίτας Χλώρακας (Μπαντία): Περντρέου, Κόρατς, Εράσο, Γαβριήλ, Σαραβάνια, Σέχιτς, Καραγιάννης (84' Ελ Τζεμιλί ), Βαράντα, Αλεξέεφ (84' Πογκέν), Άμπραχαμ, Αραούχο.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μούριελ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (87' Μπιλοβάρ), Μπεραχίνο, Μιραλάς (73' Μιλιντσεάνου ), Μακρής, Κατσανίκλιτς (82' Κοντινέλα), Τσιμπόλα (73' Νταβόρ), Τζάλμα (82' Σάντος).

Σκόρερ: - / 31' Τσιμπόλα, 79' Μπεραχίνο90+4' Μακρής

Κίτρινες: 89' Σέχιτς/ -

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης