«Αεράτη» με τριάρα η ΑΕΛ

Η ομάδα του Γαρπόζη επικράτησε με 3-1, στερώντας την ευκαιρία στην Καρμιώτισσα να ξεφύγει

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Αλέξη Γαρπόζη και την ΑΕΛ στο πρωτάθλημα με 1-3 απέναντι στην Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Με το αυτογκόλ του Χριστοφόρου (5') που βγήκε αναγκαστική αλλαγή στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, τον Μεντόγιεβιτς(43’) και τον Κά (94’) επικράτησε η ομάδα της ΑΕΛ ενώ για την ομάδα του Χαραλάμπους ισοφάρισε προσωρινά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Θεοδώρου.

Χωρίς τις μεγάλες φάσεις το παιχνίδι, με τη Καρμιώτισσα να κρατάει την κατοχή και την ΑΕΛ να αμύνεται στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού κατάφερε να κολλήσει δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Προσπέρασε τον Εθνικό η ομάδα του Γαρπόζη στην 9η θέση και τους 26 βαθμούς.

Στην 11η θέση και στους 14 βαθμούς παραμένει η Καρμιώτισσα.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την Καρμιώτισσα και τον Ντούμπια αφού στα 31 δευτερόλεπτα , επιχείρησε το σουτ από πλάγια και ο Ανέστης απέκρουσε με τις γροθιές.

Στην συνέχεια και στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ η ΑΕΛ. Με την πρώτη ευκαιρία της η ομάδα του Γαρπόζη βρήκε δίχτυα έστω και με αυτογκόλ. Μετά από γύρισμα του Μακρή, σημαδεύοντας τον Μίντσεφ, ο Κύπρος Χριστοφόρου μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Λίγο πριν το 20λεπτο και συγκεκριμένα στο 18ο λεπτό, ο Ντούμπια που ήταν ο πιο δραστήριος στα πρώτα λεπτά για την Καρμιώτισσα, από αριστερά, με προσωπική ενέργεια έκανε την μπαλιά στην μικρή περιοχή με το πλασέ του Σουκ να περνάει έξω.

Στη συνέχεια η Καρμιώτισσα ανέβηκε και ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Τζάλμα στον Ντούμπια στο 34ο λεπτό, όμως δεν υπήρχε κάτι σύμφωνα με τον διαιτητή.

Την υπεροχή της μετέτρεψε σε τέρμα η Καρμιώτισσα στο 38ο λεπτό. Μετα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Θεοδώρου έκανε το 1-1 για τους γηπεδούχους. Μετά από μαρκάρισμα του Μάκρη στον Θεοδώρου.

Δεν σταμάτησε στο γκολ η ομάδα του Χαραλάμπους που πίεσε ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα, μετα από μπαλιά του Γκραντινάρου στο 39ο λεπτό από τα δεξιά ο Σουκ πήρε την κεφαλιά και τον Ανέστη να του λέει όχι.

Πέντε λεπτά μετά απάντησε η ΑΕΛ στην ισοφάριση. Με μία ατομική ενέργεια του Μεντόγιεβιτς στο 43ο λεπτό που πέρασε 2 αντιπάλους και πήγε απέναντι στον Άντος, έβαλε μπροστά ξανά την ομάδα της Λεμεσού.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με τον ίδιο τρόπο όπως ξεκίνησε το πρώτο μέρος ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Με την Καρμιώτισσα και τον Ουεσλάτι, όμως το πλασέ του εκτός περιοχής πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ανέστη.

Έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού στην συνέχεια αλλά ένα λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας, η ΑΕΛ έφτασε κοντά στο τρίτο της γκολ στο 61ο λεπτό. Ο Μίντσεφ δεν το εκμεταλλεύτηκε και το σουτ του πέρασε λίγο έξω.

Ξανά λάθος από τους γηπεδούχους στο 72 λεπτό, με τον Κα που έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Μακρή με το πλασέ του τελευταίου ήταν έξω.

Ενώ όλα έδειχναν πως αυτό ήταν το τελικό σκορ, το τρίτο λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας, εκμεταλλεύτηκε ο Μακρής, που γύρισε την μπάλα στον Κα και αυτός από τον ύψος του πέναλτι σημείωσε το τελικό 1-3.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση μεταξύ της Καρμιώτισσας και της ΑΕΛ