«Αντίο» Παντελίδη με νίκη στην παρουσία Σίλας

Η ΑΕΛ έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή σεζόν

Νίκη στο φινάλε της φετινής σεζόν υπό το βλέμμα του κατά πάσα πιθανότητα νέου της τεχνικού Ζόρζε Σίλας κατάφερε να πάρει η ΑΕΛ η οποία επικράτησε του Εθνικού με 2-1 στο Δασάκι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ουσιαστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, μετουσίωσαν τις ευκαιρίες τους σε γκολ και κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του Σάββα Παντελίδη στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων». Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Τσέποβιτς 39’, Ελουντού 64’ και Μιλιντσεάνου 88’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Δασάκι με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Εθνικό να προσπαθεί να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους γηπεδούχους στο 12’ με το σουτ του Ελουντού να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μέγιερι.

Στο 17’ η ομάδα της Άχνας ζευγάρωσε τις ευκαιρίες της με το εκπληκτικό πλασέ του Μ. Ηλία έξω από την περιοχή να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και απείλησαν για πρώτη φορά στο 22ο λεπτό με τον Τσέποβιτς να κάνει το σουτ από τα δεξιά και την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Καβαλεούσκι. Έξι λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν καλή ευκαιρία με τον Μαρόσα να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, να κάνει το σουτ, αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο.

Στο 39ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μετουσίωσαν την υπεροχή του σε γκολ μετά από φανταστική ατομική ενέργεια του Έουλερ που μπήκε μέσα στη περιοχή από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Τσέποβιτς έστειλε με ωραίο τρόπο την μπάλα στα δίκτυα.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Λεμεσιανή ομάδα να έχει το προβάδισμα.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος ο Εθνικός ο οποίος βγήκε μπροστά και πίεσε την ΑΕΛ με στόχο να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ για να ισοφαρίσει.

Μόλις στην πρώτη της ευκαιρία στην επανάληψη η ομάδα του Ραζντρ κατάφερε να φέρει στα ίσα το παιχνίδι με τον Ελουντού στο 64’ να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία της άμυνας της ΑΕΛ που δεν έδιωξε την μπάλα, να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και να γράφει το 1-1.

Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με την απευθείας εκτέλεση του Πηλέα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μέγιερι.

Η ΑΕΛ απάντησε στο 82’ με τον Μπαλντέ να κάνει το πλασέ μέσα στη περιοχή και τον πορτιέρο του Εθνικού να σώζει εξαιρετικά.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάρουν από ένα βαθμό, σε μία ανύποπτη φάση ο Αντωνίου έκανε το γύρισμα στη περιοχή προτού η μπάλα βγει έξω και ο Μιλιντσεάνου που καραδοκούσε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-2 χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα της Λεμεσού στο τελευταίο παιχνίδι με τον Σάββα Παντελίδη στον πάγκο.

Εθνικός (Αντρέι Ραζντρ): Καβαλεούσκι, Πηλέας, Άδωνη (66' Σαββίδης), Περατικός, Ηλία Μ, Χουντόμπιακ (66' Αγγελόπουλος), Ζάκπα, Γκόρουπετς (66' Ιωάννου), Μάζουρεκ (46' Κ. Ηλία), Κουμής, Ελουντού.

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς (58' Ζαχαρία), Ριστέφσκι, Νταβόρ, Παπαφώτης, Έουλερ (46' Μαζάν), Μιλιντσεάνου, Μαρόσα (46' Μπαλντέ), Τσέποβιτς (58' Ανδρέου).

Σκόρερ: 64' Ελουντού / 39' Τσέποβιτς, 88' Μιλιντσεάνου

Κίτρινες: - / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς