Είδε... χαρά με Μιλιντσεάνου! (vid)

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα της Λεμεσού, με πρωταγωνιστή τον Μολδαβό

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικολάε Μιλιντσεάνου, η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας την Δόξα με σκορ 3-2 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Τσίρειο Στάδιο. Ο Μολδαβός σκόραρε δύο γκολ, ενώ το άλλο το πέτυχε ο Μαρόσα με εκτέλεση πέναλτι. Για την ομάδα της Κατωκοπιάς σκόραραν ο Μιλιντσεάνου με αυτογκόλ και ο Σαντίκ.  Στους 24 η ΑΕΛ, στους 18 η Δόξα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στη Λεμεσό άρχισε με εντυπωσιακό ρυθμό και με την ΑΕΛ να σκοράρει στο 9' με τον Μαρόσα, όμως ο Σλοβένος χρησιμοποίησε το χέρι του πριν να σκοράρει και το γκολ ακυρώθηκε. Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε πέναλτι δέκα λεπτά αργότερα μέσω... VAR. Ο Χάρης Κυριάκου έκανε χέρι εντός περιοχής, με τον Θεουλή να δίνει την παράβαση μέσω on-field review. Ο Μαρόσα ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, η Δόξα ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μιλιντσεάνου που έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του μετά από εκτέλεση φάουλ του Εμπραλίτζε. Η ΑΕΛ προηγήθηκε ξανά στο σκορ με τον Μιλιντσεάνου στο 30', μετά από μια περιπετειώδη φάση. Το πλασέ του Μολδαβού επιθετικού πέρασε τη γραμμή τέρματος, όπως αποφάνθηκε το VAR μετά την εξέταση που έγινε. Η ομάδα της Κατωκοπιάς, όμως, είχε ξανά απάντηση στο 36', ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Ασαμόα έδωσε στον Σαντίκ εντός περιοχής, με τον επιθετικό της Δόξας να πιάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην δεξιά γωνία του Μέγιερι. Η ισοπαλία με 2-2 ήταν και το σκορ ημιχρόνου στο Τσίρειο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ΑΕΛ να χάνει πολύ καλή ευκαιρία στο 47'. Ο Μαρόσα μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Σισκόφσκι αντέδρασε σωτήρια και απέκρουσε την μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 63', η ΑΕΛ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μιλιντσεάνου. Ο Τόρες έκανε πολύ ωραία ενέργεια από δεξιά, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Μολδαβό επιθετικό που με πλασέ σημείωσε το 3-2. Η Δόξα είχε καλή ευκαιρία στη συνέχεια για την ισοφάριση, όταν το σουτ του Μπένι απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Μέγιερι. Ο Σισκόφσκι στο 70' απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο την κεφαλιά του Μιλιντσεάνου, μη επιτρέποντας στον Μολδαβό να πετύχει το προσωπικό του χατ τρικ στο παιχνίδι. Μέχρι το τέλος του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΛ πήρε μια σημαντική νίκη, με την οποία έφθασε στους 24 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη, η Δόξα δέχθηκε άλλη μια ήττα, μένοντας σε δύσκολη θέση και στους 18 βαθμούς.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Τεϊσέιρα, Σάντος (85' Αντωνίου), Έουλερ, Παπαφώτης (75' Ρέινολτς), Μαζάν (46' Τόρες), Σωτηρίου, Μιλιντσεάνου (82' Μαϊντεβάτς), Ριστέφσκι, Μπαλντέ (46' Ριέρα), Μαρόσα

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Σαϊθ (74' Τιτζανί), Ασαμόα, Σαντίκ, Αντάμοβιτς (74' Ντρολέ), Καραμανώλης, Κυριάκου (34' Κοβάσεβιτς), Εμπραλίτζε, Μέσκα, Σασί (61' Μπένι), Κέρλα

Σκόρερ: 19' Μαρόσα (πέναλτι), 30' και 63' Μιλιντσεάνου/ 21' Μιλιντσεάνου (αυτογκόλ), 36' Σαντίκ

Κίτρινες: Μαρόσα / Ασαμόα, Σάιθ, Κέρλα