Κύριος Ράιαν Μαέ... check in τετράδας

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΛ με δύο γκολ του Μαέ

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η ΑΕΛ, που στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου, κέρδισε εντός έδρας την Νέα Σαλαμίνα με 2-0. Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού σημειώθηκαν από τον Μαέ (73’ και 81’), ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 68’. Πέναλτι έχασε η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντανίλο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ πριν τα τέρματα του Βέλγου, οι δύο ομάδες σημάδεψαν από δύο φορές το δοκάρι.

Ο επαναληπτικός θα γίνει στο Αμμόχωστος την Τετάρτη 17 Μαρτίου.

Α΄ Ημίχρονο

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους η ΑΕΛ είχε την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο απαιτητικοί και έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες του ημιχρόνου.

Η πρώτη πολύ καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 9’, όταν ο Ντανίλο βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια, ο οποίος απόκρουσε εντυπωσιακά.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε νέα καλή στιγμή στο 22’, όταν ο Κονφέ μέσω εκτέλεσης φάουλ έστειλε τη μπάλα στη περιοχή, όμως τόσο ο Πικής όσο και Ντανίλο, που ήταν σε θέση βολής, δεν κατάφεραν να βρουν τη μπάλα.

Η κορυφαία φάση του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 27’, όταν ο Νικόλας Νεοκλέους υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Νέας Σαλαμίνας, για ανατροπή του Πσισιέ πάνω στον Ντανίλο. Αν και δεν φάνηκε να υπάρχει επαφή, ο διαιτητής είδε ξανά την φάση από το VAR και έδειξε εκ νέου την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ντανίλο, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βοζίνια.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν νέα κλασική ευκαιρία στο 33’. Ο Ντανίλο έφυγε στη πλάτη της άμυνας, πλάσαρε τον Βοζίνια, όμως ο Πσισιέ που ακολούθησε τη φάση αποσόβησε τον κίνδυνο. Στην προσπάθεια του να διώξει ο αμυντικός της ΑΕΛ, αρχικά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, κέρδισαν μέτρα και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Βεσελόφσκι. Οι πιο αξιοσημείωτες στιγμές της ΑΕΛ ήταν ένα άστοχο βολέ του Αβντιγιάι στο 35’, αλλά και ένα δυνατό σουτ του Αντάμοβιτς, όπου η μπάλα σταμάτησε στον Πσισιέ.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Σαφώς καλύτερη σε σχέση με το πρώτο μέρος εμφανίστηκε στην επανάληψη η ΑΕΛ, γεγονός στο οποίο βοήθησε η είσοδος των Ριέρα και Γεωργίου. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν πολύ απειλητικοί. Παιχνίδι αντεπιθέσεων από τους φιλοξενούμενους, που συνέχισαν να είναι επικίνδυνοι.

Η πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, άνηκε στην ομάδα της Αμμοχώστου και ήρθε στο 59’. Ο Κονφέ έδωσε με το κεφάλι στον Ντουβεντρού, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε τον Βοζίνια, όμως ο Κέρκεζ ως από μηχανής Θεός έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Στην συνέχεια ακολούθησαν δύο δοκάρια από τους «γαλαζοκίτρινους». Πρώτα στο 60’ με κεφαλιά του Αβντιγιάι και μετά στο 64’ με κεφαλιά του Κέρκεζ. Μεσολάβησε ένα φοβερό εναέριο βολέ από τον Ριέρα , το οποίο όμως «έβγαλε» ο Βεσελόφσκι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να σκοράρουν δύο γκολ με τον Μαέ, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 68’.

Συγκεκριμένα, στο 73’, με μια εξαιρετική σέντρα ο Ντανίλο βρήκε τον Μαέ εντός περιοχής και ο Βέλγος σκόραρε με το κεφάλι, ενώ στο 81’ ο επιθετικός της ΑΕΛ αφού πέρασε και τον Βεσελόφσκι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Η φάση ξεκίνησε από κάθετη πάσα του Ντανίλο.

Highlight: Η είσοδος του Μαέ στο παιχνίδι, καθώς ο Βέλγος σκόραρε μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, ενώ με ακόμη ένα του τέρμα, έδωσε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Κέρκεζ, Πσισιέ, Κυριάκου, Σάντος, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς (46' Ριέρα), Ντανίλο (88' Ντανίλο), Τόρες (46' Γεωργίου), Αβντιγιάι (76' Αβραάμ), Μπάμπιτς (68' Μαέ).

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισοκό, Χριστοφόρου, Νικολάου (75' Τσουκαλάς), Ανδρέου, Κονφέ, Μουστιβάρ (86' Μπρένο), Ντουβεντρού, Πικής (75' Σιαθάς), Ντανίλο (86' Βάγκνερ).

Σκόρερ: 73' και 81' Μαέ / -

Κίτρινες: 17' Σάντος (2η), 27' Πσισιέ / -

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους.