Με «υπογραφή» Ματίας

Ο Άρης κέρδισε την ΑΕΛ στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού με 1-0

Ο Άρης πήρε μια τεράστια νίκη με 0-1 απέναντι στην ΑΕΛ στο Τσίρειο Στάδιο και συνεχίζει να μας δείχνει ότι φέτος θα δούμε μια άλλη ομάδα, άξια να διεκδικήσει το λιγότερο την έξοδο στη Ευρώπη. Η ΑΕΛ δίνει συνέχεια στα ανεπιτυχή αποτελέσματα, αν και σήμερα είχε τον πρώτο λόγο τόσο στη κατοχή όσο και στις ευκαιρίες, αλλά δεν έκανε το απαραίτητο, δηλαδή να σκοράρει, για να πάρει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Ά Μέρος

Αναγνωριστικά και χαλαρά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο Στάδιο, αφού στα δέκα πρώτα λεπτά δεν υπήρξε καμία αξιόλογη φάση μόνο πίεση ψηλά και από τις δυο ομάδες.

Στη περισσότερη διάρκεια η ΑΕΛ είχε τη κατοχή και τις φάσεις, συγκεκριμένα ο παίχτης που απείλησε τις πλείστες φορές την άμυνα του Άρη ήταν ο Τόρρες, που κατέβαινε από τα δεξιά και έκανε αρκετές σέντρες μέσα στη περιοχή βρίσκοντας τους συμπαίχτες του, χωρίς όμως αυτοί να μπορέσουν να βάλουν τη μπάλα στα δίχτυα

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ ήρθε στο 12ο λεπτο , όταν ο Πελέ μέσα στη περιοχή απο αριστερά, έκανε το σουτ αλλά κατάληξε σε αμυντικό του Άρη, είχε δεύτερη ευκαιρία με δεύτερο σουτ αλλά ξανά οι αμυντικοί του Άρη έδιωξαν. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ακολούθησε στο 16ο λεπτό, ο Τόρρες βρήκε τον Πελέ μέσα στη περιοχή, που ήταν παράλληλα από την εστία του Βανά, αλλά ο Ντελμίρο έκοψε πάνω στη γραμμή και έσωσε την ομάδα του.

Ο Άρης δεν απείλησε καθόλου την άμυνα της ΑΕΛ, αλλά στη πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό και έκανε το 0-1 με τον Ματίας Σπόλιαριτς. Ο Μπαμπίκα πάτησε περιοχή από αριστερά βρήκε όμορφα τον κύπριο μεσοεπιθετικό και σκόραρε εύκολα από κοντά με ένα πλασέ.

Β’ μέρος

Πολλά φάουλ, κίτρινες κάρτες και λίγες φάσεις περιείχε το δεύτερο μέρος. Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, αφού δεν δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Αν και πάλι είχαν τη κατοχή, η μόνη αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους ήταν το δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσέποβιτς στο 77ο λεπτό.

Μια ευκαιρία βρήκε και ο Άρης προς το τέλος του δεύτερου ημιχρόνου στο 82ο λεπτό με τον Στεπίνσκι, να βρίσκεται απέναντι από τον Βοζίνια και με δυνατό σουτ δεν κατάφερε να κάνει το 0-2, αφού ο κίπερ της ΑΕΛ απέκρουσε.

Οι παίχτες του Λιάσου Λουκά δεν έκαναν και το καλύτερο παιχνίδι αλλά πήραν την ουσία, από την άλλη οι ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ, ενώ είχαν την κατοχή, άφησαν και πάλι πίσω τρείς πολύτιμους βαθμούς.

Εντεκάδες:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Τεσέιρα, Μαζάν, Σωτηρίου, Ριέρα (Μάιντεβατς 68'), Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ (Παπαφώτης53') , Τόρες (Τσάβες68'), Πελέ (Γεωργίου 60'), Τσέποβιτς

ΑΡΗΣ: Βανά, Μ.Γκαρθία (Λόπεζ 78') , Μπράουν (Φράνγκος 46'), Σπόλιαριτς (Κβάσιουκ 57'), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Πακέ (Ματθαίου 69'), Σίλντενφελντ, Μουσούντα, Μπαμπίκα (Σικόρσκι 78')

Σκόρερ: - / Σπόλιαριτς 31'

Κίτρινες: Πελέ 30', Σάντος 45', Παπαφώτη 75'/ Μπράουν 29', Μπαμπίκα 38', Στεπίνσκι 47', Φράγκος 56' Μουσούντα 75'