Τριάρα με… «ζωγραφιά» Ανδρέου!

Η ΑΕΛ νίκησε (3-0) την Καρμιώτισσα με τον Ευάγγελο Ανδρέου να σημειώνει ένα υπέροχο γκολ

Νίκη ψυχολογίας για την ΑΕΛ που επικράτησε με 3-0 της Καρμιώτισσας στο «Άλφαμεγα». Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την καθολική υπεροχή σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και κατάφεραν να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα. Highlight του παιχνιδιού… το εξαιρετικό γκολ του Ευάγγελου Ανδρέου. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Αγγελή (αυτ) 06’, Τσέρνιχ 16’ και Ανδρέου 50’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΛ που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της και έκλεισε την Καρμιώτισσα στο δικό της μισό.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 6ο λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ μετά το ολέθριο λάθος του Σπόλιαριτς! Ο Αγγελή έδωσε την μπάλα στον πορτιέρο της Καρμιώτισσας ο οποίος δεν υπολόγισε σωστά… με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του και να καταλήγει στα δίκτυα.

Δέκα λεπτά μετά και στην αμέσως επόμενη ευκρασία, το συγκρότημα του Χαραλάμπους διπλασίασε το προβάδισμα του! Ο Τσέρνιχ από τα δεξιά έκανε σέντρα σουτ με τον Σπόλιαριτς να αιφνιδιάζετε από την προβολή του Μιλιτσεάνου και την μπάλα να καταλήγει στο πλεχτό.

Στο 32’ η ομάδα των Πολεμιδιών απείλησε για πρώτη φορά με τον Λουκίλι να επιχειρεί δυνατό σουτ από τα αριστερά της περιοχής και τον Μούριελ να αποκρούει σε κόρνερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να μειώσουν στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά την αντίπαλη εστία.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΛ να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το B’ μέρος με την ΑΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Καρμιώτισσα να ψάχνει αντίδραση.

Στο 50’ οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν τρία τα τέρματα τους με ένα εξαιρετικό γκολ του Ανδρέου! Ο ταλαντούχος εξτρέμ της Λεμεσιανής ομάδας με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Σπόλιαριτς.

Η Καρμιώτισσα άργησε να «απαντήσει» ωστόσο έχασε καλή ευκαιρία στο 76’ με την κεφαλιά του Μαλόνε μετά από κόρνερ να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μούριελ.

Ένα 10λεπτο μετά η ομάδα των Πολεμιδιών «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες στο B’ μέρος με το ωραίο σουτ του Ελ Αλουχί από τα αριστερά της περιοχής να περνάει μόλις έξω.

Έτσι η ΑΕΛ κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα και μετράει αντίστροφά για τον τελικό Κυπέλλου σε μία εβδομάδα από σήμερα.

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Μούριελ, Παντελή (73' Κολιάς), Τεϊσέιρα, Ντέγοεστ, Τζάλμα (73' Χριστοδούλου), Νταβόρ, Παπαφώτης, Τσέρνιχ, Ανδρέου (62' Κοντινέλλα), Μεντόσα (62' Φιλίποβιτς), Μιλιντσεάνου (62' Μακρής).

Καρμιώτισσα (Μπράτου): Σπόλιαριτς, Τάντι (61' Αβραάμ), Μαλόνε, Ελ Αλουχί, Καλτσάς, Γκραντινάρου, Αγγελή, Ντούρις (56' Γκράβενμπερχ), Καστανιάγα (56' Ντούμπια), Λουκίλι (56' Μπεν Σαλάμ), Νεοφύτου (72' Οικονομίδης).

Σκόρερ: 06' Αγγελή (αυτ), 16' Τσέρνιχ, 50' Ανδρέου / -

Κίτρινες: 72' Παντελή, 83' Τεϊσέιρα / 68' Μπεν Σαλάμ

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Αθανασίου Κυριάκος