«Άγγιξε» το τρίποντο… συμβιβάστηκε με ισοπαλία

Λευκή ισοπαλία (0-0) για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κόντρα στην Βόρεια Ιρλανδία

Λευκή ισοπαλία για τη Εθνική μας που έμεινε στο 0-0 με την Βόρεια Ιρλανδία στην «ΑΕΚ Αρένα». Σαφώς βελτιωμένο από τον περασμένο αγώνα με το Κόσοβο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πίεσε τους φιλοξενούμενους, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα και έτσι πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που βγήκε ψηλά και πίεσε τους φιλοξενούμενους. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 17ο λεπτό με τον Λοΐζου να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον πορτιέρο της Βόρειας Ιρλανδίας να μαζεύει σταθερά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Εθνικής μας απείλησε ξανά με τον Λοΐζου ο οποίος κουβάλησε την μπάλα από τα αριστερά, έκανε το σουτ το οποίο όμως δεν ήταν καλό και πέρασε έξω.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους Βόρειο Ιρλανδούς να αυξάνουν την πίεση τους και να χάνουν καλή ευκαιρία στο 37’με τον Λέιν να κάνει το μακρινό σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του Α’ μέρους στο 43ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Κατελάρη να πιάνει ένα γεμάτο μακρινό σουτ και την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενουμένων.

Το Β’ μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα και να χάνουν νωρίς την πρώτη τους ευκαιρία με το μακρινό σουτ του Γουάιτ να καταλήγει στην αγκαλιά του Μιχαήλ.

Στο 52’ η Εθνική μας «άγγιξε» το γκολ με τον Πίττα να βγαίνει απέναντι από τον Φάρελ, να αργεί όμως να ολοκληρώσει την φάση και τον Ντέιβις να του αποσπά την μπάλα. Οκτώ λεπτά μετά οι διεθνείς μας απείλησαν ξανά με το σουτ του Κάστανου να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 63ο λεπτό χάθηκε και η μεγαλύτερη ευκαιρία της Εθνική μας στην επανάληψη με τον Πίττα να βγάζει τον Τζιωνή απέναντι από τον Φάρελ και τον τελευταίο να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Οι Βόρειο Ιρλανδοί απάντησαν στο 75ο λεπτό με τον Ντόνελι να κάνει το πλασέ από τα αριστερά και τον Μιχαήλ να ελέγχει την μπάλα.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης στο 82’ ο Κορρέα έχασε τεράστια ευκαιρία για να πετύχει το «χρυσό» γκολ της νίκης. Ο στόπερ της Ανόρθωσης μετά από ένα κόρνερ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μέσα στη περιοχή, έκανε την προβολή αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα έξω.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στην λευκή ισοπαλία με την Εθνική μας να παίρνει τον πρώτο της βαθμό στο  Nations League αν και βάσει ης εικόνας του παιχνιδιού δικαιούτο το τρίποντο.

Κύπρος (Κωστένογλου): Μιχαήλ, Κορρέα, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46' Παναγιώτου), Πίττας, Ν. Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος (65' Παπουλής), Λοΐζου (56' Τζιωνής), Χριστοφή (65' Χάμπος), Σωτηρίου (77' Κακουλλής).

Βόρεια Ιρλανδία (Ίαν Μπάρακλο): Φάρελ, Λέιν (63' Σπένσερ), Έβανς, Μπράουν, Μακ Νερ (70' Σάβιλ), Μακ Γκιν, Ντέιβις (77' Λέιβερι), Σέιβιλ, Σ. Τσαρλς (63' Ντόνελι), Λάφερτι, Γουάιτ (64' Μακμέναμιν).

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 40'Κάστανος / 53'  Έβανς, 90' Ντόνελι

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Enea Jorgji