ΑΕΚ-Κεραυνός 86-89: Θρίλερ, παράταση και Κυπελλούχος ο Κεραυνός!

Μετά από επτά χρόνια πήρε την κούπα

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής του Final Four για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Basket League, κατακτώντας το 10ο Κύπελλο στην ιστορία του. Η ομάδα του Στροβόλου, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση, νίκησε στο «Κίτιον» την Πετρολίνα ΑΕΚ με 89-86 και στέφθηκε Κυπελλούχος Κύπρου. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 22-21, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός προηγήθηκε με 47-37. Στην γ’ περίοδο η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και μείωσε σε 66-64, ενώ μέχρι το φινάλε της δ’ περιόδου είδαμε τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στο παρκέ για την νίκη, με το σκορ να είναι στο ισόπαλο 76-76. Στην παράταση το παιχνίδι ήταν ξανά συγκλονιστικό, με τον Κεραυνό να φεύγει νικητής με 89-86. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε μπροστά σε 1500 περίπου φίλους της καλαθόσφαιρας. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της βραδιάς αναδείχθηκε ο Ντάρλιν Γουίλις ο οποίος πέτυχε 40 πόντους (2 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Κεραυνό στο 5:30 να είναι μπροστά με 14-13. Έπειτα ο Νίκος Στυλιανού με πέντε πόντους έκανε το 19-13, για να απαντήσει η ΑΕΚ με επτά σερί πόντους έως το 8:30 (από δύο Βερεμένκο, Γκίμπσον, Ντουρέν, ένα ο Σιζόπουλος) παίρνοντας προβάδισμα με 20-19. Πριν το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (22-21). Μέχρι το 22’ η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πέτυχε οκτώ πόντους (από τρεις Γουίλις-Μπάρκερ, δύο ο Μιχαήλ) φέρνοντας το σκορ στο 29-22. Η ΑΕΚ κατάφερε στο επόμενο δίλεπτο να ισοφαρίσει (31-31), με τον Κεραυνό έως το 18’ να προηγείται με 39-33. Μισό λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 42-37, ενώ πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Τσάνελς με τέσσερις πόντους και ο Χάγκινς με ένα έφεραν τον Κεραυνό μπροστά με 47-37.

Βελτιωμένο παρουσιάστηκε στην τρίτη περίοδο το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη που μέχρι το 25:15 κατάφερε να καλύψει την διαφορά των δέκα πόντων και να ισοφαρίσει σε 52-52. Έπειτα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους «κιτρινοπράσινους» να προηγούνται με 62-61 στο 28’. Με την λήξη της  περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 66-64. Μέχρι το 35’ η ΑΕΚ πέτυχε οκτώ πόντους (από ένα τρίποντο Γκίμπσον-Στιούαρντ, δύο πόντους ο Μπιγκς) παίρνοντας προβάδισμα με 72-66. Στο επόμενο δίλεπτο η ομάδα του Στροβόλου αντέδρασε και σημείωσε πέντε πόντους (από δύο Χάγκινς-Γουίλις, ένα ο Στυλιανού) μειώνοντας σε 72-71, ενώ στο 38:30 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 73-73. Στη συνέχεια ο Γουίλις με δίποντο έκανε το 75-73, ενώ στο 39’ ο Γκίμπσον με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 75-74. Σαράντα δευτερόλεπτα αργότερα ο Χάγκινς με ακόμα μία ελεύθερη βολή έβαλε μπροστά τον Κεραυνό με 76-74. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου ο Ιάκωβος Παντελή με δύο ελεύθερες βολές ισοφάρισε σε 76-76, οδηγώντας τον αγώνα σε παράταση.

Έως το 42’ ο Κεραυνός με δύο πόντους του Γουίλις και ένα του Μιχαήλ προηγήθηκε με 79-76, για να απαντήσει η ΑΕΚ με επτά πόντους (τρίποντο ο Παντελή, από δύο Σκίφιτς-Ντουρέν) παίρνοντας προβάδισμα με 83-79. Μέχρι το 44’ ο Κεραυνός πέτυχε τρεις πόντους με τον Γουίλις, ενώ μισό λεπτό πιο μετά οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Μπιγκς για ΑΕΚ, Γουίλις για Κεραυνό) με το σκορ να πηγαίνει στο 85-84 για τους «κιτρινοπράσινους». Ακολούθως οι Κορωνίδης-Στυλιανού σημείωσαν από δύο ελεύθερες βολές δίνοντας προβάδισμα στον Κεραυνό με 88-85. Έπειτα ο Παντελή με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 88-86, ενώ λίγο πριν το φινάλε του αγώνα ο Γουίλις με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 89-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 37-47, 64-66, 76-76, 86-89 (Παράταση)