Απόλλων-Μπαρσελόνα 2-1: Η ζωή ξαναρχίζει στο 95'!

Η απόλυτη ματσάρα με τον Απόλλωνα ξανά πρωταθλητή με τον πλέον απίθανο τρόπο

Δεν υπάρχει ο τρόπος που κρίθηκε το πρωτάθλημα στο γυναικείο ποδόσφαιρο! Με γκολ στο 95’ ο Απόλλων κέρδισε με 2-1 την Μπαρσελόνα και πήρε το πρωτάθλημα για δέκατη φορά στην ιστορία του!

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι γεμάτο ένταση και στιγμές που όλα θα μπορούσαν να ήταν αλλιώς, κρίθηκε στο τελευταίο του λεπτό από την Ντιέκε. Ο κόσμος του Απόλλωνα που βρέθηκε στο Κοινοτικό της Παρεκκλησιάς αποθέωσε τις πρωταθλήτριες.

Ήταν ένα ματς που τα είχε όλα, με τον Απόλλωνα να ξεκινά πιο δυνατά και να χάνει ευκαιρίες, όμως η Μπαρσελόνα κατάφερε μετά το εικοσάλεπτο να ισορροπήσει και οι σημαντικές στιγμές μοιράστηκαν. Ήταν μάλιστα η ομάδα του Χαραλαμπίδη που «χτύπησε» πρώτη καθώς η Άντρη Βιολάρη με κεφαλιά στο 43’ έδωσε γερό προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη ο Απόλλων μπήκε να παίξει ρέστα και η Μάρκου υπήρξε καθοριστική στο 50’ όταν έκλεψε μπάλα από τη Χέις και εκτέλεσε την Πιρές για να ισοφαρίσει. Φάση που άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα, έφερε τις παίκτριες του Χριστοφόρου να εγκαθίστανται στην αντίπαλη περιοχή αλλά η άμυνα της Μπάρσα έβρισκε τρόπους να μην επιτρέπει στη μπάλα να πάει μέσα. Μάλιστα στο 65’ έγινε η φάση του ματς με την πρώτη σκόρερ του πρωταθλήματος Φρέντα να βγαίνει φάτσα με την Ντάλντον αλλά δε μπόρεσε να τη νικήσει. Ο Χριστοφόρου άρχισε και τις αλλαγές, ενώ στη πλευρά της Μπαρσελόνα επιδρούσε και η κούραση αφού δεν υπήρχαν οι πολλές επιλογές στον πάγκο για να αλλάξουν πράγματα. Τελικά, εκεί που όλα έμοιαζαν κριμένα ένα γέμισμα που έγινε από τη Σιδηρά από εκτέλεση παράβασης οφσάιντ(!) έφερε το γκολ που έκρινε τα πάντα. Η Μέρσιακ έκανε γύρισμα, η Μάρκου έβαλε το πόδι ίσα ίσα να στρώσει στην Ντιέκε και αυτή πλάσαρε για να κρίνει μια ολόκληρη χρονιά στο τελευταίο λεπτό της!

Ο αγώνας και οι στιγμές που τον ακολούθησαν όπως καταγράφηκαν ζωντανά από την ιστοσελίδα μας www.24sports.com.cy

13:08 Η Δανάη Σιδηρά σηκώνει στον ουρανό το τρόπαιο και το πάρτι της σαμπάνιας ξεκίνησε. Χοροί, καπνογόνα αποθέωση, ποδόσφαιρο! Κάπου εδώ η μετάδοσή μας ολοκληρώνεται.

13:07 Η ώρα της απονομής. Πρώτα όμως δήλωση από Χρ. Χριστοφόρου που πήρε το έκτο του:

«Να συγχαρούμε την ομάδα της Μπαρσελόνα για τη δουλειά που έκανε εδώ και δυο χρόνια και μας προσπέρασε. Εδώ και μερικούς μήνες κάναμε σκληρή δουλειά, είμασταν πολύ κοντά τους και καλύτεροι. Καταφέραμε να πάρουμε το πρωτάθλημα και είναι καλό για το πρωτάθλημα που υπάρχουν καλές ομάδες, ακούγεται πως θα έρθουν κι άλλες και είναι πολύ ωραίο».

Μάρκου: «Δείξαμε τι ομάδα είμαστε. Κάνουμε πολύ σκληρή δουλειά και έστω και οριακά τα καταφέραμε. Είμαστε η καλύτερη ομάδα στην Κύπρο, η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα και θέλουμε και τους επόμενους στόχους μας κύπελλο και τσάμπιονς λιγκ».

Ντιέκε: «Είμαι πολύ χαρούμενη, η καρδιά μου δε σταματά να χτυπά. Είμαι χαρούμενη που σκόραρα και έδωσα χαρά σε όλο αυτό τον κόσμο».

Δανάη Σιδηρά: «Δεν μπορώ να περιγράψω αυτό που νιώθω. Μόνο με κλάμα χαράς περιγράφεται. Το θέλαμε, δεν το βάλαμε κάτω, το αξίζαμε και το πήραμε. Σε όλη τη σεζόν εκτός από το σούπερ καπ ήμασταν καλύτερες. Ευχαριστώ τον προπονητή μου και τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε. Είμαστε έτοιμες για να πανηγυρίσουμε».

97' ΤΕΛΟΣ! Ο Απόλλων είναι πρωταθλητής με γκολ στο 95'!

96' Χαμός στο γήπεδο. Απίθανη εξέλιξη με το γύρισμα της Μέρσιακ, επαφή της Μάρκου και το πλασέ της Ντιέκε να κρίνει έναν ολόκληρο τίτλο.

95' ΓΚΟΛ! Ο Απόλλων πρόλαβε να το πάρει!

95' Ο Απόλλων έχει κατοχή για ένα γέμισμα.

94' Δε μπορεί να συνεχίσει η Αριστοδήμου. Μπαίνει η Ευρυπίδου.

92' Κέρδισε φάουλ η Σολωμού και χρόνο.

92' Η Πιρές προ της Σουρλόφσκα μάζεψε.

91' Εκτέλεσε το φάουλ η Ζαμπά, εύκολα η Ντάλντον.

91' Κάρτα στην Κυνοσίδου. Τέσσερα τα επιπλέον λεπτά.

90' Έξω η Φρέντα μέσα η Ζαμπά.

89' Είδαμε το replay του πέναλτι. Έπρεπε να δοθεί υπήρξε ανατροπή της Μέρσιακ από την Ιωάννου.

88' Ο Απόλλων προσπαθεί να πιέσει και έχουμε φωνές για πέναλτι.

87' Άτυχη η Σολωμού, χτύπησε και βγήκε. Ετοιμάζεται η Ζαμπά.

85' Στέφι Χάρντι στη θέση τους Μπρους για τον Απόλλωνα.

82' Έγινε ένα σουτ από την Κική Κυνοσίδου, ψηλά.

81' Φάουλ για τον Απόλλωνα.

80' Η Πιρές κράτησε σε στιγμές την Μπαρσελόνα

79' Σουτ της Μπρους, πάνω στην Πιρές.

78' Νέμεθ αντί Παφίτη για τον Απόλλωνα.

73' Κάνουν πολύ καλή άμυνα πάνω στη Φρέτα από τον Απόλλωνα. Ήσυχη παρουσία για τα δεδομένα της.

70' Ακόμα 20 λεπτά. Ο Απόλλων θέλει γκολ για να το πάρει. Η πίεση που ασκούσε έχει κοπάσει λίγο.

67' Το πάθος της Μάρκου, ελπίδα του Απόλλωνα!

66' Έτσι πανηγύρισε η Βιολάρη το γκολ της Μπάρσα

65' Tετ α τετ η Φρέντα, η Ντάλντον έσωσε. Ίσως η φάση της χρονιάς αυτή. Πρώτη καλή στιγμή της Μπάρσα στο δεύτερο μέρος.

63' Σουτ της Χάρντι, ξέφυγε η μπάλα από την Πιρές αλλά πρόλαβε να την πιάσει πριν περάσει τη γραμμή.

63' Τσουρνόσκα αντί Γκοτάρτ για τον Απόλλωνα.

62' Εκτέλεσε η Σιδηρά, μάχες στη γραμμή αλλά δεν μπήκε μέσα η μπάλα! Κόρνερ.

61' Νέο φάουλ και κίτρινη στην Τσίπερ.

61' Εκτέλεσε η Σιδηρά, απέκρουσε η Πιρές.

60' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Απόλλωνα.

51' Έκλεψε μπάλα από τη Χέις και εκτέλεσε την Πιρές η Μάρκου. Γκολ Νο36 για την Ελλαδίτισσα, απόκτημα του Καλοκαιριού.

50' ΓΚΟΛ! 1-1 η Μάρκου με σουτ και έκανε τη μισή δουλειά ο Απόλλων.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Τέλος ημιχρόνου. Υπεροχή Απόλλωνα, φαρμάκι αντεπιθέσεις για Μπαρσελόνα, φωνές για διαιτησία και γενικώς ματσάρα!

45+4' Η Ντάλντον πρόλανε τη Βιολάρη πριν κάνει το 2-0.

45+3' Φωνές για πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα. Από τις φάσεις που στην Αγγλία δε δίνονται, εδώ τις έχουμε δει να σφυρίζονται. Ο Χριστοδούλου αποφάσισε να μην το κάνει.

45' Τέσσερα τα επιπλέον λεπτά. Παρατηρήσεις του ρεφ για κροτίδες που πετάχτηκαν.

44' Θυμίζουμε πως βολεύει και το Χ τη Μπάρσα άρα είναι σαν να προηγείται 2-0 τώρα.

43' ΓΚΟΛ! Άντρη Βιολάρη με κεφαλιά ανοίγει το σκορ. 1-0 η Μπάρσελόνα!

42' Το φάουλ έφερε κόρνερ,

42' Tετ α τετ η Αριστοδήμου, την ανέτρεψε η Ντάλντον. Φάουλ και κίτρινη.

41' Μετά την αρχηγό του Απόλλωνα, κάρτα και για την Ακαφούρ, αρχηγό της Μπάρσα.

38' Πάρτε μια γεύση από το κοινό

37' Από το φάουλ βγήκε αντεπίθεση του Απόλλωνα με τη Μάρκου αλλά η Λούρδες Πιρές πρόλαβε να διώξει.

36' Κάνει φάουλ η Σιδηρά και δέχεται την πρώτη κάρτα του αγώνα.

36' Έχει πυκνώσει και ο κόσμος στο γήπεδο.

35' Διακοπή για τον τραυματισμό της Χέις που δέχθηκε τη μπάλα στο κεφάλι. Δείχνει να είναι εντάξει.

32' Κεφαλιά της Χέις, μπλόκαρε η Ντάλντον.

31' Μεγάλη ευκαιρία με την Ενόχ! Έκανε το σουτ εντός περιοχής, δοκάρι και Ντάλντον την εμπόδισαν να σκοράρει.

26' Με δεδομένο πως η Μπάρσα έχει 63 και ο Απόλλων 62 πριν τον αγώνα, το 0-0 ευνοεί τις φιλοξενούμενες.

25' Κόπασε ο δυνατός ρυθμός του Απόλλωνα που βλέπαμε στο ξεκίνημα.

17' Φρέτα! Δε φάνηκε ως τώρα αλλά μια φορά εκτέλεσε και λίγο έλειψε να σκοράρει. Η Ντάλντον όμως ήταν εκεί.

14' Παραλίγο τετ α τετ για την Ελόχ, πρόλαβε κι έκοψε η Ντάλντον.

13' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Η Χάρντι εκτέλεσε, η Λούρδες Πιρές κρατάει τη Μπάρσα.

7' Σφυρίζει ο Κυριάκος Χριστοδούλου με βοηθούς τους Πέτρο Πέτρου και Κυριάκο Κυριάκου.

5' Μπαρσελόνα FΑ (Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης): Λούρδες, Χέις, Φατου, Σολωμού, Ιωάννου, Ακαφού, Βιολάρη, Αριστοδήμου, Τσίπερ, Ελόχ, Φρέντα.

4' Να δούμε και λίγο ενδεκάδες: Απόλλων Ladies (Χριστάκης Χριστοφόρου): Ντάλτον, Ντιέκε, Σιδηρά, Μπράμο, Κυνοσίδου, Μπρους, Μέρσιακ, Μάρκου, Παφίτη, Χάρντι, Γκοτάρντ.

3' Μπήκε δυνατά ο Απόλλων και ήδη βρήκε δυο ευκαιρίες. Η δεύτερη, ήταν κλασσική με την Χάρντι να εκτελεί την Γκοντάτ να μην προλαβαίνει να σκοράρει στο άδειο τέρμα.

11:00 Έναρξη αγώνα.

Άλλα Σπορ: Τελευταία Ενημέρωση