Ανόρθωση: Πέταξε το δεύτερο ημίχρονο… κι έχασε

Εμφάνιση που κρούει τον κώδωνα, ενόψει επαναληπτικού

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα η Ανόρθωση, που ηττήθηκε στο Μακάρειο με 2-1… σκορ που δίνει ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στον Ολυμπιακό. Σαφώς και δεν χάθηκε κάτι ακόμη για την ομάδα της Αμμοχώστου, ωστόσο άπαντες στο στρατόπεδο της «Κυρίας» γνωρίζουν πολύ καλά πως θα πρέπει να παρουσιαστούν πολύ καλύτεροι στον επαναληπτικό του «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Αναφορικά με το αγωνιστικό, η αλήθεια είναι πως στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Βέσκο Μιχαήλοβιτς ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλο τους, κρατώντας περισσότερο μπάλα και όντας πολύ πιο απαιτητικοί. Μάλιστα, κατάφεραν να βγάλουν και αντίδραση στο τέρμα που πέτυχε κόντρα στη ροή του ματς ο Χαραλάμπους, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τεχέρα.

Παρόλα αυτά, όπως παραδέχθηκε και ο προπονητής του προσφυγικού σωματείου, η εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλή, αφού οι παίκτες του δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να απαντήσουν στο δεύτερο γκολ του νεαρού χαφ.

Παρότι, στον αγωνιστικό χώρο βρίσκονταν παίκτες κλειδιά όπως οι Τεχέρα, Μραζ και Γκερέρο, η ομάδα της Αμμοχώστου δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα. Σημαντικό να αναφέρουμε επίσης ότι ούτε η αμυντική λειτουργία ήταν η καλύτερη δυνατή, καθώς και στα δύο γκολ η αντίδραση των αμυντικών θα μπορούσε να είναι διαφορετική.

Εν ολίγοις, σίγουρα η εμφάνιση του δευτέρου μέρους πρέπει να προβληματίσει, όμως ταυτόχρονα εκφράζεται η αισιοδοξία από πλευράς Ανόρθωσης πως στον επαναληπτικό τα πράγματα θα είναι σαφώς καλύτερα. Άλλωστε, στα τελευταία της παιχνίδια η ομάδα της Αμμοχώστου απέδειξε πως είναι ικανή για πολύ περισσότερα.