Αντωνιάδης και Αντονίν «κλείδωσαν»… την πρωτιά!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Καρμιώτισσας και σφράγισε την πρώτη θέση του β’ γκρουπ

Κλείδωσε την πρωτιά του B’ γκρουπ η Ανόρθωση που επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας μέσα στο Τσίρειο. Υπό το βλέμμα του Ζόσεφ Ζινμπάουερ που βρέθηκε στις εξέδρες, η «Κυρία» επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο προτελευταίο της παιχνίδι στην φετινή σεζόν. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Αντωνιάδης 45’, Αντονίν 70’ και Αντωνίου (αυτ) 78’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Τσίρειο με την Καρμιώτισσα να έχει την κατοχή και την Ανόρθωση να περιμένει στο δικό της μισό.

Η πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση άνηκε στην ομάδα των Πολεμιδιών που λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα στο 24’. Ο Ελ Αλουχί έκανε το διαγώνιο πλασέ από τα αριστερά με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Με τον ίδιο πρωταγωνιστή δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου… το πλασέ του οποίου από το ύψος της περιοχής να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Κόντρα στην ροή του αγώνα και μόλις στην πρώτη της φάση, η «Κυρία» πήρε προβάδισμα στο 45’! Ο Κορέα έκανε την πισινή κεφαλιά στο κόρνερ με την μπάλα να στρώνεται στον Αντωνιάδης ο οποιος με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κνόμπλοχ!

Έτσι χάρης στο τέρμα του Κύπριου αμυντικού η Βαρωσιώτικη ομάδα πήγε με το προ βασιμά στα αποδυτήρια.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο η «Κυρία» που έβαλε πίεση στον αντίπαλο με στόχο να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο 49’ η ομάδα του Βέσκο Μιχαιλοβιτς έχασε καλή ευκαιρία με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο να αναγκάζει τον Κνόμπλοχ να διώξει με γροθιές σε κόρνερ.

Στο 70’ της αναμέτρησης η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Αντονίν! Με υποδειγματική αντεπίθεση ο Νινγκά πάσαρε στον Φερέιρα, αυτός με τη σειρά του έσπασε αριστερά στον Ισπανό φορ ο οποιος απέναντι από τον Κνόμπλοχ ευστόχησε για το 2-0.

Οκτώ λεπτά μετά όμως η ομάδα των Πολεμιδιών μείωσε στο σκορ με το αυτογκόλ του Αντωνίου! Ο Καλτσάς με σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Αγγελή ο οποιος από το δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στον αμυντικό της «Κυρίας» και να καταλήγει στα δίκτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Καρμιώτισσας πίεσε ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Παπαδόπουλου.

Έτσι η Βαρωσιώτικη ομάδα επίστρεψε στις νίκες και «σφράγισε» την πρωτιά στο Β’ γκρουπ.

Καρμιώτισσα (Μπράτου): Κνόμπλοχ, Σελούτσκα, Μαλόνε, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν (76' Μπεν Σαλάμ), Καλτσάς, Τζανακάκης, Αγγελή, Γκαστανάγια (58' Ντούμπια), Γκράβενμπερχ (58' Ντούρις), Νεοφύτου (76' Μήτσο).

Ανόρθωση (Βέσκο): Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Κορέια, Φερέιρα, Γκερέρο, Αντονίν (75' Μραζ), Αντωνίου, Σαμπό, Κορρέα, Κωνσταντίνου (46' Κίκο), Χριστοφή (63' Νινγκά ).

Σκόρερ: 78' Αντωνίου (αυτ)/ 45' Αντωνιάδης, 70' Αντονίν

Κίτρινες: - / 14' Κωνσταντίνου

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

VAR: Αντωνίου Μενέλαος