ΕΝΠ-Ανόρθωση 0-0: Ενωσάρα με ψυχή στους 8!

Η ΕΝΠ πήρε μια μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά επί της απογοητευτικής Ανόρθωσης

Μια ψυχωμένη ΕΝΠ πήρε την πρόκριση επί της Ανόρθωσης στο "Τάσος Μάρκου". Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία με 0-0 και σε συνδυασμό με το 2-3 του πρώτου αγώνα στη Λάρνακα, οι Παραλιμνίτες πήραν μια μεγάλη πρόκριση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στο «Τάσος Μάρκου» με πολύ ένταση και πολύ πάθος. Η ΕΝΠ είχε την πρώτη ξεκάθαρη ευκαιρία στο 16’. Ο Γιάννης Πίττας βγήκε μόνος, ξέφυγε από την επιτήρηση του Σίλντενφελντ, έκανε το πλασέ, όμως ο Βάργκιτς έδιωξε σε κόρνερ. Η Ανόρθωση απείλησε λίγο αργότερα με κεφαλιά του Γκόρντον Σίλντενφελντ από εκτέλεση φάουλ του Πράνιτς, η οποία έφυγε άουτ. Ο αγώνας, στη συνέχεια, κινήθηκε στην μετριότητα με λιγοστές καλές φάσεις εκατέρωθεν. Έτσι το πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να έχει καλή ευκαιρία στο 50’, με σουτ του Κατσιαράβα που απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Κλέιμαν. Στη συνέχεια, η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας, με την ΕΝΠ όμως να είναι παρά πολύ καλά οργανωμένη στην άμυνα της. Στο 78’, ο Βίκτορ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε με γροθιές. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η Ανόρθωση βρισκόταν μόνιμα στην επίθεση, όμως δεν μπορούσε να φτιάξει τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ. Από την άλλη, η ΕΝΠ πρόσεχε περισσότερο τα νώτα της και κατάφερε να πάρει μια πολύ μεγάλη πρόκριση στο τέλος, μέσα σε αποθέωση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την ΕΝΠ, όλοι ξεχώρισαν. Από την Ανόρθωση, δύσκολα μπορούμε να ξεχωρίσουμε κάποιον που διακρίθηκε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την ΕΝΠ, δεν υπήρχε κάποιος που απογοήτευσε. Από την Ανόρθωση, οι περισσότεροι ήταν σκιά του εαυτού τους.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Δύο αλλαγές για τον Κέριτ Φελκ σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στην Ανόρθωση. Αγγελή και Βαλλιάνος μπήκαν στην θέση των Μαϊσουράτζε και Φυτανίδη. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά τακτικής.

Τέσσερις αλλαγές για τον τεχνικό της Ανόρθωσης Γιούρχεν Στρέπελ σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στην ίδια αντίπαλο. Ράγιο, Ντούρις, Μπεσάτ και Ντουγκλάο πήραν θέση στο αρχικό σχήμα αντί των Ιωάννου, Κατσιαράβα, Λαβόρδε και Αρτυματά αντίστοιχα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Στρέπελ άλλαξε την διάταξη σε 3-5-2 με αλλαγές επιθετικής φύσεως, όμως το ζητούμενο δεν ήρθε.