Έπεσαν... κορμιά, νικήτρια καμιά!

Σε ένα από τα σπουδαιότερα ματς της σεζόν, Πάφος και Ανόρθωση αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2

Σε ένα παιχνίδι, από τα κορυφαία στη σεζόν σε θέαμα και ενδιαφέρον, Πάφος FC και Ανόρθωση αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δις με τέρμα των Ντ. Αουρέλιο και Ζάιρο, ενώ η «Κυρία» είχε απαντήσεις με τους Χριστοφή και Χριστοδουλόπουλο, δύο παίκτες που αγωνίστηκαν ως αλλαγή. Μάλιστα, τα δύο τελευταία γκολ του αγώνα, επιτεύχθηκαν στις καθυστερήσεις. Οι δύο ομάδες, έκαναν βήμα… σημειωτόν προς τον στόχο τους, αφού δίνουν δικαίωμα σε άλλες ομάδες να ανέβουν και παράλληλα αυτές να μείνουν κι άλλο πίσω όσον αφορά στο α’ γκρουπ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ καλύτερα μπήκε η Πάφος στον αγωνιστικό χώρο, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο 7’ του αγώνα. Ο Ντ. Αουρέλιο δέχθηκε την πάσα από τον Αλ Γκαντιουί, έκανε το κοντρόλ και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Ο Βραζιλιάνος είχε απειλήσει με σουτ μόλις στο 1’ αλλά ο Λόρια μάζεψε εύκολα. Στο 25’ ο Κορρέα έκανε λάθος επιστροφή στον Λόρια, ευνοήθηκε ο Κοβάσεβιτς έδωσε ύψος στην μπάλα αλλά ο Αμπαρτζουμιάν έκοψε πάνω στην γραμμή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κοβάσεβιτς έκανε το δυνατό σουτ πλάγια στην περιοχή, η μπάλα όμως κατέληξε αρκετά εκτός.

Η πιο καλή φάση για την Ανόρθωση, δημιουργήθηκε από τον Ουάρντα στο 34’, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, που κατέληξε όμως πάνω από την εστία του Ρούτκο.

Στο 48’ η Πάφος βρήκε την πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με σουτ του Αουρέλιο, που ανάγκασε τον Λόρια να διώξει δύσκολα.

Δεκάλεπτη περίπου διακοπή είχαμε στον αγώνα, αφού ο Μάριος Αντωνιάδης δέχθηκε άσχημο χτύπημα στο κεφάλι (εδώ), άθελο, από τον Ζάιρο. Ο Κύπριος αμυντικός αποχώρησε από τον αγώνα με το ασθενοφόρο, για να μεταφερθεί προληπτικά στο νοσοκομείο.

Ένα λεπτό μετά την επανέναρξη του αγώνα η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, αφού ο Ρούτκο στην προσπάθειά του να μαζέψει την μπάλα, έπεσε στα πόδια του Αμπαρτζουμιάν και ο Νεοκλέους υπέδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Χριστοφή με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 1-1, στο 58΄ του αγώνα.

Δέκα λεπτά ήταν ο χρόνος των καθυστερήσεων, και μόλις στο πρώτο λεπτό η Πάφος πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ με τον Ζάιρο. Ο Βραζιλιάνος έκανε το κοντρόλ στην περιοχή, βρήκε τον Χέσταντ ο οποίος του έκανε όμορφο πάτημα, και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.

Η Ανόρθωση βρήκε δυνάμεις, ανέβηκε στα τελευταία λεπτά και το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο. Ο νεοεισερχόμενος Χριστοδουλόπουλος, έκανε το 2-2 στο 97’, με πανέμορφο γκολ. Ο Αμπαρτζουμιάν το ανέβασμα από τα δεξιά, έκανε την σέντρα βρήκε τον Λάζαρο που με βολέ κράτησε την ομάδα του ζωντανή, και της χάρισε τον ένα βαθμό.

Πάφος (Μίλανιτς): Ρούντκο, Ντράγκομιρ, Κβίντα, Ντ. Αουρέλιο (81' Φουρ), Τάλις, Ζάιρο, Ζ. Αουρέλιο, Πάνιτς, Μπάιριτς, Αλ Γκαντιουί (68' Βαλακάρι), Κοβάτσεβιτς (81' Χέσταντ)

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Κορρέα, Αντωνιάδης (55' Αραγιούρι), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (46' Χρυσοστόμου), Ντέλετιτς (46' Χριστοφή), Ουάρντα, Νοβότνι (90' Λάζαρος)

Σκόρερ: 7' Ν. Αουρέλιο, 91' Ζάιρο / 59' Χριστοφή (πεν), 97' Λάζαρος

Κίτρινες: 21' Αλ Γκαντιουί, 32' Κοβάσεβιτς, 88' Ζ. Αουρέλιο / 72' Αμπαρτζουμιάν, 88' Αραγιούρι