Κερυνειώτες...βούλιαξαν την Κυρία

Η Ανόρθωση ηττήθηκε με 3-2 από την ΠΑΕΕΚ εντός έδρας

Η ΠΑΕΕΚ πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη απέναντι στην Ανόρθωση στο Αντώνης Παπαδόπουλος νικώντας την με σκόρ 2-3 με σκόρερ τους Νάντο, Ενόχ και Έσελινγκ, για τον αγώνα της 12ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε τις περισσότερες ευκαιρίες και στημένα, δεν κατάφερε όμως να βγει νικήτρια μέσα από τη σημερινή αναμέτρηση.

Α' Μέρος

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου έκανε ξανά την εμφάνιση του στο πρώτο ημίχρονο στο Αντώνης Παπαδόπουλος, αφού η Ανόρθωση ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες και την κατοχή της μπάλας αλλά η ΠΑΕΕΚ βρήκε πρώτη στόχο στα δίχτυα στο πρώτο κατέβασμα που έκαναν στην περιοχή της «Κυρίας».

Η Ανόρθωση μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο είχε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο που δημιούργησε ευκαιρίες κυρίως με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο που απείλησε τρείς φορές τον Πρόσεκ, δυο φορές από φάουλ όπου στο ένα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στο δεύτερο η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 17’ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πόποβιτς σημάδεψε τον Ελλαδίτη που βρισκόταν πολύ κοντά στη εστία του Πρόσεκ, έκανε την κεφαλιά αλλά ο κίπερ της ΠΑΕΕΚ απέκρουσε σωστά.

Δυο τελικές, δυο γκολ. Αυτό χαρακτηρίζει εντελώς την ΠΑΕΕΚ στο πρώτο ημίχρονο αφού στα δυο κατεβάσματα που έκανε στη περιοχή της «Κυρίας» κατάφερε να βρει στόχο και να προηγηθεί στο σκορ με 0-2. Στο 34’ ο Δημητρίου από δεξιά έκανε την σέντρα ακριβείας μέσα στη περιοχή και βρήκε τον Νάντο που με όμορφη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόρια. Επτά λεπτά μετά ξανά από τα δεξιά ο Δημητρίου έκανε την σέντρα και ο Ενόχ στην καρδιά της άμυνας με πλασέ έκανε το 0-2.

Η Ανόρθωση μπήκε ξανά στο παιχνίδι και μείωσε στο σκορ στο 44ο λεπτό. Ο Λάζαρος έκανε την πάσα στον Ουάρντα μέσα στην περιοχή, έκανε το πρώτο σουτ, απέκρουσε ο Πρόσεκ αλλά ο Κορέια ακολούθησε τη φάση και με δεύτερο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Β’ Μέρος

Έντονα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να δείχνουν ότι ήθελαν να σκοράρουν και άλλα τέρματα για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη. Στο 62’ ο Αμπαρτζουμιάν ισοφάρισε και έδωσε ξανά ελπίδες και ώθηση για την ανατροπή. Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Χόφ με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεν ήταν όμως αρκετό αφού εννέα λεπτά αργότερα η ΠΑΕΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ με τον Έσελινγκ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Λόρια έκανε τη πρώτη απόκρουση, ένα σουτ καταλήγει στο δοκάρι αλλά ο Ολλανδός που ήταν στη φάση, με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η «Κυρία» προσπάθησε να ισοφαρίσει ξανα, είχε αρκετές ευκαιρίες από στημένα αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε κανένα και δέχθηκε την ήττα από την ΠΑΕΕΚ και μένει στα χαμηλά της βαθμολογίας. Η ΠΑΕΕΚ έδειχνε σε προηγούμενα παιχνίδια ότι μπορεί να κάνει τη ζημία, άντεξε μέχρι το τέλος στον σημερινό αγώνα και πήρε τρείς πολύ σημαντικούς βαθμούς.

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης, Αντωνιάδης, Ιωάννου (81' Ρουσιάς), Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (45' Κατσιαράβα), Ουάρντα, Χριστοφή (62' Ντέλετιτς) , Χριστοδουλόπουλος

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Μασέντο, Έσελινγκ, Ντίας, Σουμαόρο, Δημητρίου, Νάντο (80' Τίμερμανς), Ενόχ (80' Χαραλάμπους), Αριστοτέλους, Γιάνσεν (60' Καπαρτής), Κούρος (69' Νεοφύτου)

Σκόρερ: 44' Κορέια, 62' Αμπαρτζουμιάν / 34' Νάντο, 41' Ενόχ, 71' Έσελινγκ

Κίτρινες: 45' Ιωάννου, 51' Ρισβάνης, 80' Ουάρντα / 29' Δημητρίου, 40' Μασέδο, 70' Νεοφύτου, 79' Πρόσεκ, 79' Ντίας