Ντερμπάρα… χωρίς νικητή στο «Παπ»!

Με μια τρομερή επιστροφή από πλευράς Νέας Σαλαμίνας, το βαρωσιώτικο έληξε ισόπαλο 4-4

Σε ένα χορταστικό αγώνα με οκτώ γκολ Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα (4-4) μοιράστηκαν στο τέλος απο ένα βαθμό. Αν και προηγήθηκε με 4-1 η Ανόρθωση, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος και παρέμεινε στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να μπαίνουν αρκετά ορεξάτα. Μόλις στο 6ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα ευτύχησε να σκοράρει με τον Ντορεκαράι να είναι ο τελικός αποδέκτης μετά απο ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών των φιλοξενούμενων και με πλασέ νίκησε τον Λόρια.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να απαντήσει αλλά ο Μραζ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κίσσα. Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει ο Μραζ, το έκανε ο Παρούτης καθώς μετά απο ασταθή κεφαλιά του πρώτου ο μεσοεπιθετικός της «Κυρίας» απο κοντά ισοφάρισε.

Οι γηπεδούχοι στο 23ο λεπτό κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το ματς με τον Γκερέρο μέσα στην περιοχή να κάνει το φαλτσαριστό σουτ και να νικάει τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς να έχει κάποια αξιόλογη φάση το παιχνίδι μέχρι και στο 43ο λεπτό όπου η Νέα Σαλαμίνα έχασε διπλή ευκαιρία. Πρώτα με τον Φελίπε να κάνει το σουτ έξω απο τη περιοχή και τον Λόρια να απεκρούει και στην επανάληψη ο Τιάγκο να σουτάρει αλλά η μπάλα να φεύγει ψηλά.

Το πρώτο ημίχρονο τελειώσε με την Ανόρθωση να προηγείται 2-1.

Β Μέρος

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Ανόρθωση να μπαίνει καλύτερα απο τη Νέα Σαλαμίνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν τρίτο γκολ στο 58ο λεπτό με τον Μραζ να σκοράρει μετά απο πάσα του Μηνά Αντωνίου. Δύο λεπτά αργότερα μετά απο ωραία ατομική προσπάθεια του Παρούτη που ανατράπηκε απο τον Μάντζεκ με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τεχέρα και ευστόχησε γράφοντας το 4-1.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ανόρθωση θα έπαιρνε μια σχετικά εύκολη νίκη η Νέα Σαλαμίνα έκανε την αντεπίθεση της με πρωταγωνιστή τον Κουμούρη.

Λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο μειώσε σε 4-2 στο 74ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα σκόραρε και το τρίτο γκολ της ομάδας του βάζοντας την ξανά στο παιχνίδι.

Οι «ερυθρόλευκοι» στα εναπομείναντα λεπτά ήταν ανώτεροι και πίεσαν στην ισοφάριση. Στο 85ο λεπτό ο Χριστοφή έφυγε αντεπίθεση και βρέθηκε απέναντι απο τον Κίσσα αλλά ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας απέκρουσε.

Στο 93ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Φλοριάν απο κοντά.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν απο ένα βαθμο μετά απο ένα χορταστικό γκολ με οκτώ συνολικά γκολ.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Τεχέρα, Φερέιρα, Γκερέρο, Παρούτης, Αντωνίου, Κορρέα, Μραζ.

Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Εμπραλίτζε, Αντονίν, Γουαρίς, Κίκο, Νινγκά, Ιωάννου Μ, Ιωάννου Γ, Αργυρού, Χριστοφή.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Νταντκοβιτς, Μιγκελίτο, Τσίκο, Μάντζεκ, Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Τιάγκο, Φελίπε.

Στον πάγκο οι: Μελίσσας, Άδωνη, Κατσικάς Κουμούρης, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Τολεμές, Μαργκάσα,Οφόρι, Ντιακιτέ.

Σκόρερ:  12′ Παρούτης, 23′ Γκερέρο, 58′ Μραζ, 61′ πεν. Τεχέρα / 5′ Ντορεγκαράι, 74′, 77′ Κουμούρης, 90’+3′ Τολμές

Κίτρινες:  Αρτυματάς/ Τσίκο,Μάντζεκ