Πάρτι «Κυρίας» με καλεσμένο… ΑΠΟΕΛ

Σπουδαίο τρίποντο για την Ανόρθωση που κέρδισε εντός έδρας τους «γαλαζοκίτρινους» με 4-1

Σπουδαίο τρίποντο πέτυχε η Ανόρθωση απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, που νίκησε με 4-0 στο «Αντώνης Πάπαδόπουλος», για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο, χωρίς να αφήσει τον αντίπαλο να απειλήσει και να φανεί στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ΜΕΡΟΣ

Το καλύτερο ξεκίνημα έκανε η Ανόρθωση στο ντέρμπι αφού μόλις στο 3’ πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Ο Ελλαδίτης έκανε το κατέβασμα μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα που δέχθηκε από τον Κορρέα, και με διπλή προσπάθεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ.

Στο 7’ ο Κβιλιτάια είχε την απάντηση, απειλώντας με πισινή κεφαλιά από κοντινή θέση, αλλά ο Λόρια ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα έκανε τα τέρματα της ομάδας του δύο, μετά την μονομαχία που είχε με τον Σάβιτς μέσα στην περιοχή. Έγινε το λάθος από πλευράς ΑΠΟΕΛ, ευνοήθηκαν οι της Κυρίας, με την μπάλα να φτάνει στον Αιγύπτιο, που διεκδίκησε την μπάλα στον 1vs1 με τον Σέρβο, και με ωραίο σουτ νίκησε τον Σκουφέτ. Στο 18’ ο Λάζαρος έχασε την ευκαιρία για το 3-0, αφού το σουτ του αποκρούστηκε από τον Σκουφέτ.

Στο 25’ ο ΑΠΟΕΛ βρήκε την μεγάλη του ευκαιρία, με πλάγιο σουτ του Νατέλ στην περιοχή, και τον Εντονγκαλά να μην βρίσκει την μπάλα από ευνοϊκή θέση.

Στο 37’ ο Ουάρντα βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή, μετά από προβολή του Σάβιτς. Ο Μάριος Χριστοφόρου αρχικά είπε «τίποτα», αλλά το VAR είχε διαφορετική γνώμη. Η απόφαση άλλαξε, ο Λάζαρος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, όπου ήταν εύστοχος και έκανε το 3-0 για την Κυρία στο 40’. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Αμπαρτζουμιάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού προηγήθηκε χέρι από τον Νόβοτνι.

Β’ ΜΕΡΟΣ

Σε πιο χαμηλούς ρυθμούς συνεχίστηκε το παιχνίδι όσο αφορά τις φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η ένταση δεν έλεγε να σταματήσει. Πολλές διακοπές και πολλά στημένα είχαμε στο δεύτερο μέρος, περισσότερα για τους φιλοξενούμενους, τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν.

Στο 54’ η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας ξανά το 4-0, χωρίς να ακυρώνεται από το VAR. Έκανε την μπαλιά ο Ουάρντα, στη συνέχεια την κεφαλιά ο Νοβότνι, απόκρουσε ο Σκουφέτ αλλά η μπάλα βρήκε στον Σαμπάλα, που πέτυχε το αυτογκόλ, μεγαλώνοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Ένα δοκάρι ήρθε από τον Ντέλετιτς στο 83’ μετά από δυνατό του σουτ στο ύψος της περιοχής.

Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε μια καλή ευκαιρία στο 85’ με κεφαλιά του Εντονγκαλά, να καταλήγει εκτός. Το γκολ της «τιμής» για την ομάδα της Λευκωσίας, πέτυχε ο ίδιος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με διαγώνιο πλασέ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Θυμίζουμε πως οι δυο ομάδες θα τα ξαναπούν σε τέσσερις μέρες για τον θεσμό του κυπέλλου, ξανά στο «ΠΑΠ».

ΕΔΩ Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Λάζαρος (58' Βερχόβετς), Αμπαρτζουμιάν (61' Εσκοβάλ), Χούσμπαουερ, Ρισβάνης, Κορρέα, Ουάρντα (72' Χρυσοστόμου), Χριστοφή (72' Ντέλετιτς), Νόβοτνι (58' Ρουσίας)

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ (46' Έσελινγκ), Σόουζα, Κβιλιτάια (19' Εφραίμ), Ζ. Πέδρο, Οκριασβίλι (46' Σατσιάς), Σαμπάλα, Νατέλ, Σαρφό (70' Θεοδώρου), Εντονγκαλά, Σάβιτς (46' Βινίσιους)

Σκόρερ: 3', 40' (πεν.) Λάζαρος, 11' Ουάρτνα, 54' Σαμπάλα (αυτ.) / 93' Εντονγκαλά

Κίτρινες: 50' Αμπαρτζουμιάν / 36' Νατέλ, 59' Εντονγκαλά