Τούμπαρε την «Κυρία» ο Ακρίτας (vid)

Έφτασε σε τρίτο διαδοχικό τρίποντο η ομάδα της Χλώρακας

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Ακρίτας. Η ομάδα της Χλώρακας επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη 12η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Η «Κυρία» μπορεί να προηγήθηκε με 1-0 με γκολ του Εμπραλίτζε στο 12’, όμως ο Ακρίτας με τρία γκολ στο β’ μέρος των Αρτυματά (αυτογκόλ) και Τόρες (δύο γκολ) κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς, φτάνοντας στους 32 βαθμούς έξι πιο λίγους από τη Δόξα

Στο πρώτο ημίχρονο στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ανόρθωση μπήκε πολύ καλά, περιορίζοντας τον αντίπαλο σε αρκετά μεγάλο βαθμό, ενώ κρατούσε κατοχή και προσπάθησε να απειλήσει.

Την πρώτη ευκαιρία την βρήκε ο Ακρίτας στο 7’ με το σουτ του Γαβριήλ να καταλήγει στην αγκαλιά του Κεραυνού.

Πέντε λεπτά μετά η Ανόρθωση ευτύχησε να φτάσει στο γκολ, μετά από μπαλιά που έγινε, ο Πογκέν έκανε λάθος στην άμυνα, ο Εμπραλίντζε εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια, έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι από τον Καστεγιάνι για να πλασάρει και να γράψει το 1-0.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας δεν κατάφερε να βγάλει ουσιαστική αντίδραση, καθώς δεν ανέβασε την απόδοση του, με την Ανόρθωση να ελέγχει κατά κράτος το ματς, ενώ στο 32’ πλησίασε το δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Γκερέρο, έφυγε λίγο έξω.

Στα τελευταία λεπτά στο 43’ σημειώθηκε μία αρνητική εξέλιξη για την Ανόρθωση, με τον Γουαρίς να κάνει ένα δυνατό και άσκοπο φάουλ στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να δεχθεί την κόκκινη κάρτα μετά από παρέμβαση του VAR και να αφήσει με 10 την Ανόρθωση.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και έτσι η «Κυρία» πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ακρίτας μπήκε καλύτερα, έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα προσπαθώντας να φτάσει γρήγορα σε ένα γκολ.

Στο 57’ ο Ακρίτας έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πογκέν να κάνει το σουτ, όμως ο Κεραυνός έδιωξε σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά όμως στην επόμενη φάση στο 58’ ο κίπερ της Ανόρθωσης έκανε λάθος εκτίμηση στην έξοδο του στο κόρνερ, με την μπάλα να χτυπά στον Αρτυματά και να πηγαίνει στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 61’ ο Ακρίτας προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι με τον Λόπες να χάνει τεράστια ευκαιρία, καθώς η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω.

Στη συνέχεια η ομάδα της Χλωράκας συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το δεύτερο γκολ. Στο 72’ κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ ο Ακρίτας με τον Τόρες από κοντά μέσα στην περιοχή να νικά τον Κεραυνό για να γυρίσει το ματς σε 2-1.

Στο 77’ ο Ακρίτας έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Τόρες και πάλι εντός περιοχής μετά από γύρισμα με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 3-1.

Τα τελευταία εναπομείναντα λεπτά απόκτησαν τυπικό χαρακτήρα μετά το τρίτο γκολ του Ακρίτα, έτσι δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και η ομάδα του Λακτιόνοφ πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Ακρίτας (Ντ.Λακτιόνοφ): Καστεγιάνι, Παουγκέν, Ντραμέ, Κονέ, Γκονζάλες, Ζουνίνιο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Φουριέλ, Πικής, Λόπες.

-Στον πάγκο οι Περντρέου, Ονόντι, Σουλεϊμάν, Αμπντουσαλάμοφ, Ντουμπόφ, Εράσο, Δημοσθένους, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Κυριακίδης, Καραγιάννης.

Ανόρθωση (Β.Μιχαΐλοβιτς): Κεραυνός, Μπαϊσίνο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Τεχέρα, Εμπραλίτζε, Γκερέρο, Γουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Νινγκά.

-Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Κορέια, Φερέιρα, Αντονίν, Σάμπο, Κορρέα, Κ.Κωνσταντίνου, Τζούλιου, Γ.Ιωάννου, Σ.Αργυρού, Χριστοφή, Μραζ.

Σκόρερ: 58' Αρτυματάς (αυτογκόλ), 72' 77' Τόρες /12' Εμπραλίντζε

Κίτρινες: Σέχιτς, Πογκέν/Τεχέρα, Αρτυματάς

Κοκκίνες: /43 Γουαρίς

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Σολωμού Δημήτρης