Χάρηκε από ψηλά ο κ. Χαμπής!

Ο Απόλλων επιβλήθηκε της Ανόρθωσης αφιερώνοντας τη νίκη στον αιώνιο φροντιστή της ομάδας

Μεγάλη και σημαντική νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας με 3-0 κόντρα στην Ανόρθωση στο στάδιο «Άλφαμέγα» στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην 5η θέση στους 32 βαθμούς, περιμένοντας το αυριανό αποτέλεσμα της Ομόνοιας κόντρα στην ΑΕΛ για να δει αν θα παραμείνει σε αυτή τη βαθμολογική κατάσταση. Η ομάδα της Λεμεσού στη γενική εικόνα του αγώνα ήταν καλύτερη, με τον «παντοτινό» φροντιστή του Απόλλωνα, κ. Χαμπή Ευριπίδου που έφυγε πριν λίγες μέρες για το «αιώνιο» ταξίδι να μένει χαρούμενος και ευχαριστημένος από τη νίκη των «γαλάζιων».

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και κατάφερε να προηγηθεί με τον Πίττα στο 28’ και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0. Στο δεύτερο μέρος αν και η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα, φτιάχνοντας κάποιες φάσεις, η ομάδα του Μακρίδη κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ, με τον Χέντι από τα έντεκα βήματα στο 65’ να κάνει το 2-0 για την ομάδα του. Στο 89’ ο Απόλλωνας έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Ζράντι να διαμορφώνει το τελικό 3-0 για τους «γαλάζιους» της Λεμεσού.

Έτσι ο Απόλλωνας πήρε μία σημαντική νίκη, με την οποία ανέβηκε στην 5η θέση και στους 32 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση έμεινε στους 19 βαθμούς και στην 10η θέση.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να ελέγξει το παιχνίδι. Ο Απόλλωνας μόλις στο 5ο λεπτό βρήκε δοκάρι με τον Γιόστεν, ενώ στο ριμπάουντ ο Σαχάρ έστειλε την μπάλα έξω. Δύο λεπτά αργότερα ο Χέντι με κεφαλιά, έχασε νέα ευκαιρία, καθώς η μπάλα πέρασε άουτ. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη είχε την μπάλα στην κατοχή της και έψαχνε το γκολ.

Από την άλλη η Ανόρθωση ήταν καλή στο αμυντικό κομμάτι στα πρώτα λεπτά, όμως μεσοεπιθετικά ήταν ανύπαρκτη, με αποτέλεσμα η γηπεδούχος ομάδα να κρατά συνεχώς μπάλα και να ασκεί πίεση με σκοπό να πετύχει το πρώτο γκολ.

Με το που περνούσε ο χρόνος ο Απόλλωνας ανέβαινε και πίεζε ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα στο 28’ να φτάσει στο 1-0. Ο Ρομπέρζ πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Πίττα, ο Κύπριος επιθετικός έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας και απέναντι από τον Λόρια, με έξυπνο πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Μάλιστα το τέρμα αφιερώθηκε στην μνήμη του «αιώνιου» φροντιστή του Απόλλωνα, Χαμπή Ευριπίδου, ο οποίος έφυγε πριν λίγες μέρες από τη ζωή.

Από εκεί πέρα η Ανόρθωση μετά το 35’ ανέβηκε, όμως δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της μέσα στο γήπεδο και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γιοβάνοβιτς. Από την άλλη ο Απόλλωνας έλεγξε το παιχνίδι και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα και με την αλλαγή που έκανε ο Βέσκο Μιχαήλοβιτς, βάζοντας τον Γουαρίς στη θέση του Νινγκά βοήθησε αρκετά την ομάδα του. Μόλις στο 48’ η «Κυρία» έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γουαρίς με κεφαλιά από πολύ κοντά να στέλνει την μπάλα έξω. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να ανεβαίνει και έχασε άλλη μεγάλη ευκαιρία στο 58’ μετά από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Εκεί που η Ανόρθωση ανέβαινε και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, ο Απόλλωνας κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να σκοράρει. Στο 63’ ο Φιλιώτης έκανε το γύρισμα εντός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Χαρογιάν και ο ρεφ σφύριξε το πέναλτι, με τον Χέντο στο 65’ να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, με την Ανόρθωση να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση και τον Απόλλωνα να ελέγχει το υπέρ του 2-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ήταν τυπικής διάρκειας με τον Απόλλωνα να φτάνει σε τρίτο γκολ στο 89’ με τον Ζράντι εντός περιοχής να κάνει το σουτ και να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Έτσι ο Απόλλωνας πήρε μία μεγάλη νίκη, η οποία είναι αφιερωμένη στον «αιώνιο» φροντιστή της ομάδας, κ. Χαμπή Ευριπίδου.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Βουκασίν, Πίττας, Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ουάρντα, Χέντι.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Αρτυματάς, Νταμπό, Μαλεκκίδης, Ίλιεφ, Ντιγκινί, Παναγιώτου, Ζράντι.

Ανόρθωση: Λόρια, Αντωνιάδης, Κορέια, Τεχέρα, Αμπαρτζουμιάν, Σαμπό, Νίγκα, Χαρογιάν, Πάντσεον, Κορρέα, Χριστοφή.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Μπαϊχίνιο, Παρούτης, Γουαρίς, Αντωνίου, Κωνσταντίνου.

Σκόρερ: 28' Πίττας, 65' Χέντι, Ζράντι/

Κίτρινες: Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπερζ, Σαχάρ, Αλεσάμι/Γουαρίς