ΑΠΟΕΛ: Δεκάρι με τόνο στον Εντονγκαλά, δεκάρι στη διαχείριση!

Η ατομική ποιότητα του Κονγκολέζου και η σωστή διαχείριση που έγινε στη συνέχεια έφεραν μια υπερπολύτιμη νίκη

Πήρε την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ και άνοιξε τις αποστάσεις από τους διώκτες του ο ΑΠΟΕΛ. Χάρη στο πανέμορφο γκολ του Εντονγκαλά που σκόραρε με εντυπωσιακό τρόπο, οι «γαλαζοκίτρινοι» επιβλήθηκαν με 1-0 της Πάφου στο καμίνι του ΓΣΠ, κάνοντας μια αρκετά καλή διαχείριση που προβαδίσματος που είχαν αποκτήσει στο πρώτο δεκάλεπτο.

Μπροστά από τον κόσμο του που μετέτρεψε το ΓΣΠ σε καμίνι, ο ΑΠΟΕΛ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που ανυψώνει ακόμη περισσότερο τη ψυχολογία και το ηθικό της ομάδας ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Με τη νίκη της η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε τη διαφορά από Άρη και ΑΕΚ στους 7 και 8 βαθμούς αντίστοιχα, βάζοντάς τους επιπρόσθετη πίεση ενόψει και του αυριανού μεταξύ τους αγώνα.

Ο ΑΠΟΕΛ στο Α’ ημίχρονο ήταν αρκετά καλό. Διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα που πήρε πολύ γρήγορα στο παιχνίδι (8’) με το εντυπωσιακό γκολ του Εντογκαλά. Βοήθησαν ουσιαστικά οι παίκτες της μεσαίας γραμμής τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά. Κόντρα σε έναν αντίπαλο με ποιότητα και με καλή ψυχολογία (μετά τη μεγάλη νίκη στο Κύπελλο και την πρόκριση στα ημιτελικά), οι γαλαζοκίτρινοι έπαιξαν μετρημένα αποφεύγοντας σοβαρά λάθη.

Στο Β’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε για να διαφυλάξει το τέρμα του Εντογκαλά και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη. Το πλάνο του Σα Πίντο δούλεψε σωστά και παρά το ότι η Πάφος απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις, αποφεύχθηκαν λάθη που θα στοίχιζαν.

Η απόδοση των παικτών

Τον τίτλο του κορυφαίου δικαιούται ο Εντογκαλά, όχι μόνο για το εντυπωσιακό τέρμα που πέτυχε. Ο Κονγκολέζος άσος έδειχνε ασταμάτητος σε κάποιες φάσεις. Εξαιρετική ήταν και η εμφάνιση του Ζεφτέ Βιτάλ. Ο νεαρός Βραζιλιάνος έκανε αρκετές επελάσεις δείχνοντας τη μεγάλη του κλάση και την ποιότητα του. Πολύ σημαντική στη νίκη ήταν η συμβολή του Ντάλσιο, ένας σπουδαίος παίκτης στο πρωτάθλημα μας, με απίστευτη ενέργεια και ουσία στο παιχνίδι του.

Ο Σαρφό ήταν πολύ καλός στο Α’ ημίχρονο και σχεδόν αλάνθαστος. Στο Β’ μέρος φάνηκε κουρασμένος και του έλειπε η αναγκαία ενέργεια και σβελτάδα. Καλή ήταν η απόδοση του Βιγιαφάνες. Ο Αργεντινός βοήθησε αρκετά στην σωστή ανάπτυξη του παιχνιδιού, με τις μπαλιές του. Στους παίκτες που ξεχωρίσαμε ήταν και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Ντβάλι, Σούσιτς. Ιδιαίτερα ο Γεωργιανός «γίγαντας» ήταν κυρίαρχος στη μεγάλη περιοχή.

Σταθερός και αξιόπιστος ήταν και πάλι ο Μπέλετς ο οποίος κράτησε σε έναν ακόμα αγώνα, ανέπαφη την εστία του. Ο Τσεπάκ ζορίστηκε αρκετά πάλεψε με πάθος και διακρίθηκε. Ο Μαρκίνιος δεν ήταν καλός στο Α’ ημίχρονο αλλά ανέβασε πολύ την απόδοση του στην επανάληψη. Δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης ο Δώνης ο οποίος είχε όμως μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει.

Βοήθησαν πολύ οι παίκτες που μπήκαν ως αλλαγή (Κβιλιτάια, Μεχρί, Γουίλσον, Σατσιάς, Εφραίμ), ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά που η πίεση των φιλοξενουμένων ήταν έντονη.