ΑΠΟΕΛ: Εξαιρετικός όσο είχε δυνάμεις

Οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν την ευκαιρία για ένα σπουδαίο «διπλό»

Ήταν πολύ καλός ο ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ (2-2) για την 3η αγωνιστική της τελικής φάσης μέχρι το 70’, αλλά στην συνέχεια έδειχνε πολύ κουρασμένος, οπισθοχώρησε, έκανε λάθη και τα πλήρωσε χάνοντας μια σπουδαία ευκαιρία να πάρει σημαντικό πλεονέκτημα στην διεκδίκηση του τίτλου. Η εμφάνιση του ήταν σε γενικές γραμμές πολύ καλή μέχρι που άρχισε να φαίνεται η κούραση από τον πολύ γρήγορο ρυθμό του Α’ μέρους.

Ειδικά στο Α’ μέρος οι γαλαζοκίτρινοι κυριάρχησαν, έβγαιναν πρώτοι στην μπάλα, κέρδισαν τις περισσότερες μονομαχίες, δημιούργησαν πολλές καλές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να λίγη προσοχή να έφταναν σε ένα τρίτο γκολ. Είχαν ελέγξει τον ρυθμό, πίεσαν ψηλά και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο Β’ μέρος όμως δεν είχαν την ίδια ενέργεια, χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση τους και έκαναν λάθη στα μαρκαρίσματα που τους στοίχησαν την απώλεια δύο βαθμών. Αδίκησαν τον εαυτό τους, αφού όπως και κόντρα στην Ομόνοια, δέχτηκαν τέρμα στα τελευταία λεπτά. Ίσως έπρεπε ο κ. Μιλόγεβιτς να φρεσκάρει νωρίτερα την ομάδα του κάνοντας νωρίτερα τις αλλαγές.

Χαρακτηριστικό της διαφοράς στην απόδοση μεταξύ των δυο ημιχρόνων είναι και το ότι στο 1ο μέρος ο ΑΠΟΕΛ έκανε 7 τελικές προσπάθειες (4 στον στόχο) ενώ  στην επανάληψη έκανε μόνο 3 τελικές προσπάθειες (καμία στο στόχο).

Πολυτιμότερος ο Κβιλιτάια

Πολυτιμότερος παίκτης για τον ΑΠΟΕΛ ήταν ο σκόρερ των δύο τερμάτων Κβιλιτάια (πέτυχε 6 στο πρωτάθλημα και 9 συνολικά στην σεζόν που διανύουμε), ο οποίος πέραν των δύο τερμάτων, πάλευε κάθε μπαλιά στην επίθεση.

Πολύ δυνατή η μεσαία γραμμή

Ο Βιγιαφάνιες ήταν εξαιρετικός τόσο στο να οργανώσει το παιχνίδι αλλά και ανασταλτικά. Πιο πίσω στην μεσαία γραμμή έπαιξε ο Σαρφό ο οποίος είχε την φρεσκάδα (μέχρι τα μέσα του Β’ ημιχρόνου), που του επέτρεψε να βγάλει στο γήπεδο την ποιότητα του. Ο Ντάλσιο σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν πολύ δραστήριος και ουσιαστικός. Στο 19’ έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει.

Ήταν πολύ θετικός ο Ντογκαλά ο οποίος είχε αρκετές πολύ καλές προσπάθειες. Αδικεί τον εαυτό του με τα τελειώματα του. Ο Μαρκίνιος ήταν πολύ καλός στο Α’ ημίχρονο αλλά δεν φάνηκε καθόλου στο Β’ ημίχρονο.

Όλοι οι παίκτες της άμυνας διακρίθηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού αλλά προς το τέλος του αγώνα, έχασαν και αυτοί την συγκέντρωση τους. Ο Μπέλετς μπορούσε να είχε καλύτερη αντίδραση στο πρώτο γκολ που δέχτηκε.

Ο Φεράρι και Ο Σούσιτς ήταν καλοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και βοήθησαν και όταν ο ΑΠΟΕΛ έβγαινε στην επίθεση. Κρέσπο και Καρώ επίσης ήταν πολύ θετικοί.

Ο Μπεν που μπήκε στο παιχνίδι στο 63΄ φάνηκε επηρεασμένος από την αποχή αλλά το σημαντικό είναι ότι επέστρεψε και μπορεί να δώσει πολλά στους 7 τελικούς που έμειναν.