ΑΠΟΕΛ: Το «καμπανάκι» των τελευταίων λεπτών

Οι γαλαζοκίτρινοι έπαιξαν με την φωτιά και «κάηκαν»… ξανά

Απογοήτευση έφερε η χθεσινή ισοπαλία (2-2) στο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην ΑΕΚ στην «Αρένα». Περισσότερο για τον τρόπο που ήρθε και όχι για την εμφάνιση της ομάδας που κατά γενική ομολογία, έκανε το καλύτερο της παιχνίδι στα πλέι οφς.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» παρά το ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν πριν το τέλος του ημιχρόνου να φέρουν «τούμπα» το ματς και να πάνε με το υπερ τους προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, το συγκρότημα του Μιλόγεβιτς αν εξαιρέσουμε το τελευταίο 15λεπτο, έλεγχε πλήρως το ματς, όμως μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση δύο λεπτά πριν το 90’. Όπως ακριβώς συνέβη δηλαδή και στο παιχνίδι της 1ης αγωνστικής της Β’ φάσης κόντρα στην Ομόνοια, όπου η αγωνιστική καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο στέρησε στο ΑΠΟΕΛ τους τρεις βαθμούς στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Όπως φάνηκε, η επιλογή των «γαλαζοκιτρίνων» να δώσουν χώρο στον αντίπαλο δεν βγήκε και έπαιξαν για δεύτερη φορά με την φωτιά και στο τέλος… «κάηκαν». Η έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά ηχεί πλέον σαν «καμπανάκι» για τον Σέρβο τεχνικό που καλείται να βρει την κατάλληλη «φόρμουλα» έτσι ώστε οι ποδοσφαιριστές του να μην παρεκκλίνουν από τον στόχο της νίκης στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Με την χθεσινή ισοπαλία… το «μαξιλαράκι» ασφαλείας που διατηρούσε η ομάδα από τους διώκτες της πήγε στράφι και πλέον νιώθει την «ανάσα» του Άρη που βρίσκεται 2 βαθμούς πίσω από την κορυφή. Πλέον, σε περίπτωση ενός ακόμη «λάθους» από την ομάδα του Μιλόγεβιτς, η Λεμεσιανή ομάδα θα έχει την ευκαιρία να προσπεράσει τους «γαλαζοκίτρινους» αφού υπερτερεί στη ισοβαθμία.

Συνεπώς, από εδώ και πέρα το κάθε «στραβοπάτημα» στοιχίζει και η Λευκωσιάτικη ομάδα καλείται να επανέλθει στις επιτυχίες για να διατηρηθεί στην κορυφή του «παγόβουνου».