ΑΠΟΕΛ: Η διαδρομή «κόλαση-παράδεισος», το ντάμπλ και τα… λάθη!

Κρατά την ουσία της πρόκρισης, αλλά πρέπει να διορθώσει πάρα πολλά ενόψει συνέχειας

Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Πάολο Τραμετσάνι κατάφεραν από την κόλαση να βρεθούν στο παράδεισο μέσα σε λίγα λεπτά που οι εναλλαγές συναισθημάτων και τα πολλά λάθη εκατέρωθεν ήταν τα κύρια συστατικά του παιχνιδιού απόψε στην «Αρένα».

Η αναμέτρηση κατέληξε να γίνει ρωσική ρουλέτα και ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος και «τσέκαρε» την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου. Βέβαια, χωρίς να καταφέρει για πέμπτο φετινό αγώνα να κερδίσει την αντίπαλό του σε κάποιο ματς, ωστόσο αυτή τη φορά η ισοπαλία (3-3) ήταν άκρως ευεργετική, αφού έδωσε το εισιτήριο στην επόμενη φάση του θεσμού. Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» θα είναι στην κλήρωση της Παρασκευής για να μάθουν τον επόμενο τους αντίπαλο, με τους Απόλλωνα, ΑΕΛ και ΕΝΠ να είναι οι υποψήφιοι.

Για ακόμα μια φορά ο Πάολο Τραμετσάνι επέλεξε να κάνει διαχείριση στο ρόστερ και να «ρισκάρει» για να πάρει αποτέλεσμα πρόκρισης. Συγκεκριμένα προέβη σε αλλαγή συστήματος με τετράδα στην άμυνα που είναι και στο σύστημα που μας συνήθισε να παρατάσσεται ο ΑΠΟΕΛ στο θεσμό του κυπέλλου, αλλά και σε αρκετές αλλαγές προσώπων. Έξι συνολικά σε σχέση με τον αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μερκής αντί του Καρλάο, ο Φακινέτι στα αριστερά αντί του Καζού που έμεινε εκτός αποστολής για λόγους ξεκούρασης, ο Μοράις αντί του Γκέντσογλου, ο Σόουζα αντί του Γιάκολις που επίσης έμεινε εκτός αποστολής για να πάρει ανάσες, ο Βιντιγκάλ αντί του Τάμαρι και ο Μπάλογκ αντί του Μπέζιακ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ (22’) από στημένη φάση, ωστόσο ο Βιντιγκάλ εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Ίγκορ Σίλβα ισοφάρισε στο 37’. Ο ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια ανέβασε στροφές ενώ ήταν πολύ καθοριστικό που «απάντησε» στο τέρμα της ΑΕΚ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος τα λάθη ήταν πάρα πολλά. Ατομικά από Ιωάννου, Σόουζα και Μοράις ανάγκασαν τον Τραμετσάνι να προβεί σε αλλαγές. Ο ΑΠΟΕΛ δέχτηκε το 2-1 στο 64’ από την άσπρη βούλα, ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και αφού είχε ρίξει όλο το βάρος στην επίθεση, ισοφάρισε εκ νέου στο 90’ με το εύστοχο πέναλτι του Νατέλ.

Μάλιστα, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 92’ με τον Εφραίμ για το 2-3, εντούτοις οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν είχαν το καθαρό μυαλό να κρατήσουν στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων την νίκη. Το 3-3 ήρθε από τον Καταλά και πάλι από στημένη φάση και ολιγωρία στην άμυνα με ένα πανομοιότυπο τρόπο όπως είχε δεχτεί και το 1-0.

Η ασταθής εικόνα, τα λάθη και η κακή αμυντική λειτουργία σε άλλον ένα αγώνα είναι πράγματα που πρέπει να προβληματίσουν τον Ιταλό προπονητή ενόψει και της πολύ δύσκολης συνέχειας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κρατούν την ουσία της πρόκρισης, το ότι κατάφεραν να επανέλθουν δυο φορές στον αγώνα και το γεγονός ότι συνεχίζουν την προσπάθειά τους εντός και των δυο εγχώριων στόχων.

Ωστόσο, εάν ο ΑΠΟΕΛ συνεχίσει σ’ αυτό το τέμπο εμφανίσεων, να είναι απρόσεκτος και να «παίζει με τη φωτιά» στα ματς που απέμειναν, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το αν τελικά θα καταφέρει να επιτύχει τους στόχους που έχει θέσει. Οι συνεχόμενες βαθμολογικές απώλειες στο πρωτάθλημα θα πρέπει να βρουν αντίδοτο για να μην απωλέσει η ομάδα του Τραμετσάνι την κορυφή. Επόμενο παιχνίδι και πάλι απέναντι στην «πληγωμένη» ΑΕΚ στο ΓΣΠ, με τον Ιταλό να πρέπει να διορθώσει άμεσα τα κακώς έχοντα.