ΑΠΟΕΛ: Όταν ο Εντογκαλά έχει… κέφια

Ο 32χρονος Κονγκολέζος εξτρέμ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση

Σημαντική ήταν η συμβολή του Ντιεμερσί Εντονγκαλά στις δύο συνεχόμενες νίκες του ΑΠΟΕΛ, με Πάφος FC (1 – 0) και Εθνικό Άχνας (5 – 1). Στον εξ’ αναβολής αγώνα με την Πάφος FC, με μπαλιά ακριβείας έδωσε την ευκαιρία στον Γουίλσον να πετύχει το μοναδικό τέρμα.

Κόντρα στον Εθνικό έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Γαβριήλ για το 2-1 ενώ πέτυχε με μεγάλη άνεση το τρίτο γκολ, στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου που ήταν καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα.

Ήταν το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην φετινή περίοδο στον αγώνα με την Ντίλα Γκόρι στο ΓΣΠ για τον 3ον προκριματικό γύρο του Conference League. Στην σεζόν που διανύουμε έδωσε τρεις ασίστ.

Ο Κονγκολέζος (με Βελγικό διαβατήριο), εξτρέμ, είναι από τους πιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές όχι μόνο στο δυναμικό του ΑΠΟΕΛ αλλά γενικότερα στο Πρωτάθλημα μας. Έκανε σπουδαία καριέρα στο Βέλγιο και κατέκτησε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Στα 32 του χρόνια (γεννήθηκε στις 14 Ιουνίου 1991), δείχνει… περιστασιακά την αδιαμφισβήτητη του κλάση.

Το (σοβαρό) μειονέκτημα του είναι ότι δεν έχει καθόλου διάρκεια στην απόδοση του. Οι μεταπτώσεις στην απόδοση του είναι συχνές και μεγάλες. Σε κάποιους αγώνες παρουσιάζεται σχεδόν… νωχελικός χωρίς διάθεση και ενθουσιασμό.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει μεγάλη ανάγκη τον καλό Εντογκαλά που με τις αρετές του μπορεί να κάνει την διαφορά και να βοηθήσει τους γαλαζοκίτρινους να υλοποιήσουν τους στόχους τους.