ΑΠΟΕΛ: Πλήρωσε την κακή διαχείριση

Αυτή την φορά ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν έκανε τις σωστές κινήσεις

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη την προσπάθεια του στην τελική φάση, μένοντας στην ισοπαλία 1-1 με την Ομόνοια σε ένα δυνατό παιχνίδι με πάθος και ένταση, που με καλύτερη διαχείριση στο Β’ ημίχρονο θα μπορούσε να κέρδιζε.

Στο Α' ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» έπαιξαν αρκετά καλά, έδειχναν αποφασισμένοι για τη νίκη και ήταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο. Είχαν 62% κατοχή της μπάλας, κέρδισαν 5 κόρνερ έναντι κανενός της αντιπάλου τους και είχαν 4 τελικές (3 στον στόχο) έναντι (2) των τυπικά γηπεδούχων. Κατάφεραν να προηγηθούν και να πάνε με άριστες προϋποθέσεις στο Β’ ημίχρονο.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν καθόλου καλός και αντί να βρει τον τρόπο να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα, δέχτηκε την ισοφάριση χάνοντας τους πρώτους βαθμούς στη δεύτερη φάση. Η Ομόνοια έγινε πιο επιθετική (μέχρι το 79΄' έκανε και τις 5 αλλαγές), ρίσκαρε και ανάγκασε τον ΑΠΟΕΛ να αμυνθεί για να διατηρήσει το προβάδισμα του.

Εδώ πιστεύουμε ότι ευθύνεται ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Η διαχείριση του παιχνιδιού δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Εκθειάσαμε πολλές φορές τον Σέρβο τεχνικό γιατί το άξιζε, αλλά αυτή την φορά, οι κινήσεις του στην «σκακιέρα» του ντέρμπι, πιστεύουμε ότι ήταν λανθασμένες. Συμβαίνει και στους καλύτερους προπονητές κάποιες φορές να μην είναι στη μέρα τους. Αυτό δεν μειώνει σε καμία περίπτωση την αξία τους.

Οι τρεις παίκτες στη μεσαία γραμμή έδειχναν κουρασμένοι αλλά άργησε πολύ να κάνει τις αλλαγές του οι οποίες, όταν έγιναν δεν βοήθησαν. Έβαλε το Ντβάλι (85’) και έπαιξε με τριάδα στην άμυνα. Δεν του βγήκε και το πλήρωσε με το γκολ της ισοφάρισης 1 λεπτό αργότερα. Από τα άκρα ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν δημιουργικός όπως άλλες φορές. Έμειναν όμως στον πάγκο οι Μαρκίνιος και Ντογκαλά που μπορούσαν να βοηθήσουν για ένα δεύτερο τέρμα.