ΑΠΟΕΛ: Θέλει προσοχή, αλλά το 'χει

Καλή ομάδα η Βοϊβοντίνα όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορούν να τελειώσουν τη δουλειά στη Σερβία

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς, επικρατώντας δύσκολα με 2-1 της αξιόμαχης Βοϊβοντίνα στο ΓΣΠ χάρη στα τέρματα των Κβιλιτάια και Ντβάλι.

Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στη σερβική ομάδα και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει και του επαναληπτικού στη Σερβία, έχοντας και τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου της ο οποίος κατέκλυσε το ΓΣΠ.

Ο ΑΠΟΕΛ έκλεισε τον αγώνα με 16 τελικές προσπάθειες (10 στο στόχο), έχοντας 60% κατοχή της μπάλας και 77% επιτυχία στις μεταβιβάσεις (392/506).

Στο ξεκίνημα του Α’ ημιχρόνου οι γαλαζοκίτρινοι δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις αφού οι Σέρβοι έκλεισαν καλά τους χώρους. Μετά το πρώτο τέταρτο οι γηπεδούχοι πήραν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, είχαν κατοχή μπάλας μεγαλύτερη από το 75% (μέχρι το 40’) και δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις για το γκολ. Άνοιξε το σκορ στο 32’ με τον Κβιλιτάια (το πρώτο του με την γαλαζοκίτρινη σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση), και δημιούργησε καλές ευκαιρίες και για άλλο γκολ. Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο είχε 8 τελικές (3 στον στόχο), έναντι μόνο μιας των ερυθρόλευκων του Νόβι Σαντ.

Στο Β’ ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν δυνατά επιδιώκοντας το δεύτερο γκολ αλλά, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, δέχτηκαν την ισοφάριση.

Σταθερός ο Μπέλετς δεν είχε ευθύνη για το γκολ που δέχτηκε. Αρκετά καλός ήταν ο Σούσιτς που με δική του μπαλιά ο Κβιλιτάια άνοιξε το σκορ στο 32’. Με πολλά τρεξίματα ο Τσεμπάκ αλλά δεν τον βοηθά ότι παίζει στο αντίθετο (αριστερό) άκρο από το φυσικό του. Ο Κρέσπο έκανε ένα σοβαρό λάθος στο Α’ ημίχρονο και δεν ενέπνεε την περσινή σιγουριά και την εμπιστοσύνη. Στους πολυτιμότερους παίκτες του αγώνα ήταν ο Ντβάλι, όχι μόνο για το ότι πέτυχε στο 65’ το νικητήριο γκολ αλλά και γιατί είχε συμμετοχή σε όλες τις φάσεις από στημένη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή.

Αρκετά καλή δουλειά έκαναν οι παίκτες της μεσαίας γραμμής. Ο Κονσταντίνοφ ήταν καλός ανασταλτικά. Ο Ντάλσιο ήταν πολύ ουσιαστικός και έδωσε πολλές δυνάμεις. Δεν βοήθησε όμως επιθετικά όπως άλλες φορές. Ο Σαρφό από τα μέσα του Α’ μέρους βρήκε ρυθμό και είχε στο ενεργητικό ορισμένες εξαιρετικές ενέργειες.

Ο Φετφατζίδης όσο είχε δυνάμεις ήταν πολύ καλός και δημιουργικός. Με κάποιες καλές στιγμές και ο Γουίλσον Εντουάρντο στο αριστερό άκρο ωστόσο λείπει ακόμα η ουσία από τον 33χρονο επιθετικό. Ο Κβιλιτάια έδωσε και κέρδισε πολλές μάχες με τους σκληροτράχηλους αμυντικούς της Σερβικής ομάδας, όντας ένας από τους διακριθέντες της ομάδας του Σα Πίντο.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε έστω και δύσκολα τη νίκη και την ερχόμενη βδομάδα θα πάει στη Σερβία για να τελειώσει τη δουλειά. Η Βοϊβοντίνα είναι μια καλοδουλεμένη και επικίνδυνη ομάδα όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» διαθέτουν την ποιότητα και την εμπειρία για να καταφέρουν να πετύχουν το στόχο τους και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.