Βήμα-βήμα... στη Σερβία

Οι Γεωργιανοί «ξεκλείδωσαν» τη Βοϊβοντίνα και έδωσαν προβάδισμα πρόκρισης στον ΑΠΟΕΛ

Ξεκίνησε με το «δεξί» τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 2-1 της Βοϊβοντίνα μέσα στο ΓΣΠ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και θα μπορούσαν κάλλιστα να σκοράρουν κι άλλο γκολ. Πλέον η ομάδα του Σα Πίντο στρέφει στην προσοχή της στον επαναληπτικό στη Σερβία στις 3 Αυγούστου όπου καλείται να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Κβιλιτάια 32’, Ζούκιτς 56’ και Ντβάλι 65’.

Με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ και τους Σέρβους να περιμένουν στο δικό τους μισό.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Βοϊβοντίνα έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς στο 8ο λεπτό με τον Κούμιτς μετά από υποδειγματική αντεπίθεση να βγαίνει απέναντι από τον Μπέλετς κάνοντας κακό πλασέ και τον πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ να μαζεύει σταθερά.

Οκτώ λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» απάντησαν και έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ! Μετά την εξαιρετική κάθετη του Σαρφό ο Τσεμπάκ έκανε το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά της περιοχής με τον πορτιέρο των Σέρβων να αποκρούει σωτήρια.

Στη συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Σα Πίντο έλεγξε πλήρως τον ρυθμό και στο 32’ ευτύχησε να σκοράρει με τον Κβιλιτάια! Ο Σούσιτς έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά με τον Γεωργιανό φορ να ξεπετάγεται στην καρδία της αντίπαλης περιοχής και με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στην αμέσως επόμενη φάση και ένα λεπτό μετά, οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν εκ νέου με το μακρινό σουτ του Φετφατζίδη από τα αριστερά το οποίο εξουδετέρωσε με γροθιές ο Κάρεσιτς.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Λευκωσιάτικη ομάδα είχε τη συντριπτική κατοχή μη επιτρέποντας στους Σέρβους να απειλήσουν.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ΑΠΟΕΛ να έχει το προβάδισμα από το 32’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε η επανάληψη στο ΓΣΠ με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και τη Βοϊβοντίνα να προσπαθεί να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Στο 48’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια φάση για να φέρουν στα ίσα το ματς! Μετά τη λάθος πάσα του Γουίλσον στον Κρέσπο ο Βούκιτς πήρε την μπάλα, βρέθηκε απέναντι από τον Μπέλετς με τον τελευταίο να αποκρούει σωτήρια το πλασέ του Σέρβου.

Στο 51’ η ομάδα του Σα Πίντο «απάντησε» με πρωταγωνιστή τον Κρέσπο! Ο Ισπανός στόπερ από τα δεξιά της περιοχής έκανε το πλασέ με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να περνάει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» άγγιξαν το δεύτερο γκολ με τον Σαρφό να συγκλίνει από τα δεξιά της περιοχής, να κάνει το διαγώνιο σουτ με τον Κάρεσιτς να εκτινάσσεται και να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Βοϊβοντίνα έφερε στα ίσα το ματς στο 56ο λεπτό! Ο Τσούμιτς από τα αριστερά της περιοχής έκανε τη σέντρα με τον Ζούκιτς να είναι αμαρκάριστος στην καρδία της περιοχής του ΑΠΟΕΛ και με κοντινή κεφαλιά να γραφεί το 1-1.

Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» έβγαλαν αντίδραση και πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 65’ με τον Ντβάλι να «ντύνεται»… επιθετικός! Μετά από λανθασμένη έξοδο του Κάρεσιτς ο Γεωργιανός αμυντικός έκανε το γυριστό σουτ εκτός ισορροπίας στέλνοντας την μπάλα στο πλεχτό.

Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα κόπασε με τη Βοϊβοντίνα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και το ΑΠΟΕΛ να περιμένει.

Στο 72’ της αναμέτρησης ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με το μακρινό σουτ του Τσούμιτς το οποίο εξουδετέρωσε με γροθιές ο Μπέλετς.

Έτσι με τη νίκη τους οι «γαλαζοκίτρινοι» απέκτησαν ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στις 3 Αυγούστου στη Σερβία.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κονσταντίνοφ (85' Πέτροβιτς), Σαρφό (73' Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Εντουάρντο (73' Μαρκίνιος), Φετφατζίδης (73' Γαβριήλ), Κβιλιτάια (85' Τομανέ).

Βοϊβοντίνα (Ράντοσλαβ Μπατάκ): Κάρεσιτς, Τσερρομάκροβιτς, Τραορέ, Μιλοσάβγιεβιτς, Ζούκιτς (79' Μπούσνιτς), Αντονίγιεβιτς (84' Μίλετιτς), Νίκολιτς (58' Ραντούλοβιτς), Τσούμιτς, Λαζάρεβιτς (46' Γέλισιτς), Μπαράγιε, Βούκσεβιτς (46' Βούκιτς).

Σκόρερ: 32' Κβιλιτάια, 65' Ντβάλι / 56' Ζούκιτς

Κίτρινες: 53' Κρέσπο / 44' Βούκσεβιτς, 90' Τσούμιτς

Διαιτητής: Ντόναλντ Ρόμπερτσον